Remanent na koniec roku

Remanent – sprawdź, czy musisz go robić

Udostępnij:
0
(0)

Powszechnie wiadomo, że inwentaryzacja sporządzana na koniec roku (tzw. spis z natury lub remanent), dotyczy wszystkich firm handlowych i produkcyjnych. Przepisy wymagają sporządzenia takiego spisu również od niektórych firm działających w innych branżach (np. usługach). Kto musi przeprowadzać spisy z natury? Krótki poradnik dla tych, którzy zapomnieli o tym obowiązku.

Kto musi przeprowadzać remanent?

Spis z natury na koniec roku musi przeprowadzić każda firma, która rozlicza się za pomocą Księgi Przychodów i Rozchodów i posiada aktywa wskazane w § 27 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Aktywa wskazywane przez ustawę, to poza towarami handlowymi, również materiały podstawowe i pomocnicze, półwyroby, braki i odpady (§ 27. 1. rozporządzenia).  Jasnym jest, że posiadają je firmy ze sfery produkcji materialnej. Okazuje się jednak, że często również firmy realizujące usługi niematerialne, będą musiały na koniec roku wykonać remanent.

Spis z natury w firmach usługowych – kiedy jest konieczny?

Przepisy nie precyzują wyraźnie, które obszary usług są objęte koniecznością wykonywania remanentu. Z tego powodu, każdorazowo należy przeanalizować sytuację przedsiębiorcy. Jeśli okaże się, że w trakcie wykonywania usługi wykorzystuje on materiały, które przy świadczeniu usługi oddają wyrobowi swoje właściwości (tzw. materiały pomocnicze) to w rozumieniu rozporządzenia, stanowią one aktywa, które powinny być umieszczone w spisie z natury.

Sprawdź możliwości SaldeoSMART Poznaj więcej możliwości SaldeoSMART, które ułatwią Ci pracę w Biurze Rachunkowym jaki w Firmie Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

Taką sytuacją będą przykładowo:

  • Szampony, odżywki, farby do włosów stosowane w salonie fryzjerskim – za ich pomocą pielęgnowany jest „główny wyrób” fryzjera, czyli fryzura.
  • Materiały stomatologiczne u dentysty – gdyż są zużywane do wypełnień czy koron, czyli głównego „produktu” dentysty w postaci naprawy zęba.
  • Nici, kleje, fleki u szewca – ponieważ wykorzystuje się je jako materiał do produktu – czyli naprawionego buta.

Właściciele firm usługowych powinni pamiętać również, że spis powinien obejmować również odpady użytkowe, czyli wszystko, co w toku działalności utraciło swoją pierwotną wartość.

Podstawą zatem do tego, by zadecydować czy spis z natury w przypadku usługodawcy jest konieczny, jest to, czy do wykonania usługi wykorzystuje on jakieś materiały, które w trakcie wykonywania usługi są wydawane usługobiorcom bądź zużywane.

Czego nie wpisuje się do remanentu?

Sporządzany na koniec roku spis z natury nie obejmuje:

  • wyposażenia firmy,
  • środków trwałych.

Spis z natury w firmach rozliczających się ryczałtem

Warto pamiętać, że konieczność sporządzania spisu z natury obejmuje również firmy rozliczające się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, mimo tego, że wartość tego spisu nie może stanowić kosztu podatkowego, czyli nie wpływa na wysokość przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Remanent gdy na stanie nie ma żadnych materiałów?

W praktyce zdarza się, że osoby prowadzące działalność usługową i wykorzystujące materiały pomocnicze, każdorazowo przy danym zleceniu dokonują zakupu materiałów, które zużywają w całości. W takich sytuacjach również należy wykonać spis z natury na koniec roku, z tym, że jego wartość wniesie 0 zł. Taka wartość również musi zostać ujęta w księdze przychodów i rozchodów.

Na koniec warto dodać ze zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia z konieczności przygotowania spisu z natury – taki podatnik, również jest zobowiązany do jego wprowadzenia do KPiR.

Zmiany w CEIDG 2018 Zmiany w CEIDG w 2018 roku dotyczą także zawieszenia działalności gospodarczej. Zapoznaj się ze szczegółami w naszym artykule

 

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Prawo autorskie w Internecie – sprawdź, czy przypadkiem go nie łamiesz!
Następny
Nowe standardy obsługi biznesu – sprawdź, czego oczekuje od Ciebie Twój klient!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *