Rekompensaty dla firm za stan wyjątkowy

Udostępnij:
0
(0)

W związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy 2 września wprowadzono stan wyjątkowy na okres 30 dni. Obecnie wiadomo już, że potrwa on aż do początku grudnia. Objęte ustawą przedsiębiorstwa otrzymają 65% średniego miesięcznego przychodu. Pozwoli na to przyjęta 17 września uchwała Sejmu o rekompensacie dla podmiotów gospodarczych. Kto kwalifikuje się do wsparcia i na jakich zasadach będzie ono przyznawane?

Wspomniana uchwała zakłada odszkodowanie na poziomie 65% miesięcznego przychodu z 3 miesięcy – czerwca, lipca oraz sierpnia. Pomimo proponowanych poprawek Sejm odrzucił pomysł zwiększenia wsparcia do 85% lub 100%. Ostatecznie nie rozszerzono również listy uprawnionych do niego osób.

Na rekompensaty mogą zatem liczyć osoby prowadzące firmy lub świadczące usługi na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego. To zarówno przedsiębiorcy, jak i rolnicy związani z branżą hotelarską – jednak tylko w ramach agroturystyki do pięciu pokoi, przewodnicy turystyczni, piloci wycieczek bądź firmy gastronomiczne.

Warunki otrzymania rekompensaty

Aby dostać odszkodowanie, przedsiębiorca musi złożyć stosowny wniosek do wojewody. Trzeba pamiętać, żeby do pisma dołączyć również dokumenty potwierdzające informacje o przychodzie z danego okresu. Decyzja na temat tego, czy wsparcie zostanie przyznane czy nie, ma zapaść w czasie nie dłuższym niż 14 dni. Co ważne, jeśli kwota przekroczy 65 tysięcy złotych, wojewoda przeprowadzi kontrolę, aby zweryfikować informacje zawarte we wniosku. W innych przypadkach może zlecić inspekcję, ale nie musi tego robić.

Bez podatku

Odszkodowania otrzymane po złożeniu wniosku nie będą opodatkowane. Gwarantuje to zapis w ustawie, według którego rekompensata nie będzie uznawana za przychód, tak jak stanowią przepisy o podatku dochodowym.

Przedsiębiorcy mogą też dostać pieniądze od Skarbu Państwa jako wyrównanie straty majątkowej z działalności ograniczonej wprowadzeniem stanu wyjątkowego oraz z tytułu utraconych korzyści, które właściciele firm mogliby osiągnąć, gdyby nie nałożone ograniczenia. Warto przy tym pamiętać, że przedsiębiorca, który otrzyma pieniądze, nie może starać się o odszkodowanie od Skarbu Państwa.

Ponieważ stan wyjątkowy został przedłużony, rekompensaty obejmą również najbliższe miesiące. Ich wysokość pozostanie jednak taka sama.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jak Krajowy System e-Faktur wpłynie na działanie SaldeoSMART?
Następny
Analiza SWOT – podstawa strategii firmy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *