Rachunek powierniczy – na jakich zasadach funkcjonuje

Rachunek powierniczy – na jakich zasadach funkcjonuje?

Udostępnij:
0
(0)

W jaki sposób zabezpieczyć się podczas biznesowej transakcji? Istnieje pewne rozwiązanie, które nie jest jeszcze tak rozpowszechnione, jak mogłoby się wydawać. To rachunek powierniczy. Jego zadaniem jest zmniejszenie ryzyka związanego z zawieranymi kontraktami.

Nietypowe rozwiązanie bankowe stanowi zabezpieczenie finansów podczas transakcji dwóch kontrahentów. Rachunek powierniczy polega na tym, że jeden kontrahent wpłaca pieniądze na rachunek należący do drugiego. Reguluje to specjalna umowa zawierana przed rozpoczęciem transakcji.

Rachunek powierniczy – zasady działania

Szczegóły dotyczące funkcjonowania rachunku powierniczego określa dokładniej art. 59 ustawy o prawie bankowym. Wynika z niego, że na koncie mogą się znajdować jedynie środki dotyczące jednej, konkretnej umowy. Nazywana jest ona umową powierniczą. Właściciel rachunku funkcjonuje w niej jako powiernik, zaś powierzającym jest tak zwana – według terminologii prawniczej – osoba trzecia.

Po jej zawarciu pieniądze są wpłacane na konto. Odtąd mogą już być tylko wydane na ustalony wcześniej cel, np. przy rozliczeniach pieniężnych między powiernikiem a powierzającym. Właściciel rachunku powierniczego może bez problemu rozporządzać pieniędzmi, mając jednak na uwadze, że obowiązuje go dokładne rozliczenie wobec powierzającego. W przypadku, gdy wszystkie zgromadzone środki nie zostaną wykorzystane, należy je zwrócić.

Warte podkreślenia jest też to, że pieniądze znajdujące się na koncie może wypłacić jedynie właściciel konta. Sam powierzający nie jest uprawniony do dysponowania pieniędzmi, które powierzył.

Prowadzenie konta

Przygotowując się do założenia rachunku, trzeba również pamiętać o dotyczącej go umowie. W takim przypadku jest zawierana między bankiem a powiernikiem na czas oznaczony. Choć osoba trzecia jest właścicielem wpłacanych pieniędzy, to jednak nie obejmuje jej umowa danego konta.

Jak wygląda jego prowadzenie? Zazwyczaj przyjmuje się, że obowiązującą walutą jest PLN, jednak spotyka się także waluty obce. Należy pamiętać też o opłatach wymaganych przez bank. Każdy reguluje je w inny sposób.

Przyjmuje się, że konto może założyć przedsiębiorca, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna mająca zdolność prawną.

W przypadku osoby powierzającej mogą to być praktycznie te same osoby, z tą różnicą, że powierzający nie musi wcale prowadzić działalności gospodarczej, a zatem jest osobą fizyczną.

Jakie zalety ma takie rozwiązanie?

Podstawową wartością takiego rachunku jest gwarancja, jaką daje podczas transakcji handlowych. Posiadając go, będziemy postrzegani jako wiarygodniejsze osoby. Ponadto, powiernik może być pewien, że otrzyma pieniądze, jeśli tylko wywiąże się z warunków ustalonej wcześniej umowy.

Za zaletę trzeba uznać także zabezpieczenie prawne, jakie przysługuje temu rozwiązaniu. Pieniądze znajdujące się na koncie nie mogą zostać zajęte podczas postępowania egzekucyjnego przeciwko powiernikowi. Nie zalicza się ich również do masy spadkowej właściciela konta oraz do spadku po nim. Daje to zatem całkowitą pewność, że środki pozostaną nienaruszone.

Założenie rachunku powierniczego sprzyja zatem znacząco rozwijaniu biznesu. Zapewnia bezpieczeństwo transakcji oraz wzbudza zaufanie obu stron umowy. Warto zainteresować się jego założeniem, aby w przyszłości uniknąć problemów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jak wybrać formę opodatkowania dla własnej działalności?
Następny
Zarządzanie powiadomieniami w SaldeoSMART

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *