Co znajdziesz we wpisie:
Rozważasz założenie działalności gospodarczej? Potrzebujesz zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS? Już wkrótce część spraw będziesz mógł załatwić szybciej niż dotychczas. Z dniem 1 lipca 2018 r. zacznie działać Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy.
Czym jest Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy?
Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy będzie działał w ramach tzw. Konstytucji Biznesu, czyli pakietu opracowanego przez rząd z myślą o przedsiębiorcach. Część zmian zaproponowanych w ramach Konstytucji Biznesu już działa, a część – jak Punkt – zostanie uruchomiona z dniem 1 lipca 2018 r.
Działalność i zadania Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy zostały uregulowane w Ustawie z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Zgodnie z przywołaną ustawą Punkt na terenie Polski będzie realizował zadania pojedynczego punktu kontaktowego (art. 6 dyrektywy 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. dotyczącej usług na rynku wewnętrznym). Komunikacja z przedsiębiorcami będzie odbywać przy użyciu systemu teleinformatycznego.
Pierwsze zmiany w CEIDG już w 2018 r. – o czym warto wiedzieć? |
Aktualnie przedsiębiorcy, którzy chcą zapoznać się z najważniejszymi nowościami w prawie, mogą skorzystać z serwisu informacyjno-usługowego stworzonego z myślą o nich – Biznes.gov.pl. Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy ma być jego dopełnieniem.
Co załatwisz w Punkcie?
Zadania, które będą realizowane przez Punkt, są szerokie. W jednym miejscu uzyskasz informacje m.in. na temat:
- zakładania, prowadzenia i zakończenia działalności gospodarczej,
- sposobów i warunków dostępu do publicznych baz danych dotyczących działalności gospodarczej i przedsiębiorców,
- środków prawnych, z których można skorzystać w przypadku sporu między organem a przedsiębiorcą lub konsumentem,
- danych kontaktowych stowarzyszeń i organizacji, które udzielają pomocy przedsiębiorcom lub konsumentom,
- praw i obowiązków zarówno pracodawców, jak i pracowników,
- zawodów regulowanych na terenie Polski,
- postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych, w tym należnych opłat i wymaganych dokumentów,
- świadczenia usług transgranicznych.
Niektórzy przedsiębiorcy systematycznie występują do:
- ZUS-u o zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- urzędu skarbowego o zaświadczenie o niezaleganiu z realizacją zobowiązań podatkowych.
Od lipca 2018 r. Punkt będzie umożliwiał wysłanie drogą elektroniczną wniosku o wydanie takich dokumentów. To znaczne ułatwi procedurę pozyskiwania potrzebnych zaświadczeń i jednocześnie skróci czas oczekiwania na odpowiedź.
O czym pamiętać?
Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy nie będzie prowadził doradztwa w indywidualnych sprawach – przedsiębiorcy otrzymają jedynie ogólne informacje na temat np. prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski lub wskazówki, które instytucje państwowe rozwieją ich wątpliwości w danym zakresie. Jednocześnie w zadaniach Punktu leży informowanie właścicieli firm o istotnych dla nich wydarzeniach i terminach związanych z prowadzoną działalnością. Przekazywanie informacji będzie odbywać się przy wykorzystaniu urządzeń umożliwiających porozumiewanie się na odległość.
Aby złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu czy to z opłatą składek ZUS, czy też z podatkami, przedsiębiorca będzie musiał mieć dostęp do kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP. Korzystanie z Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) jest bezpłatne.
Przydałby się taki punkt tylko online, żeby nie trzeba było wszędzie chodzić osobiście i czekać w kolejkach.