NRS

Przelewy do ZUS w 2018 roku – sprawdź, co warto wiedzieć o indywidualnym NRS!

Udostępnij:
0
(0)

Od 1 stycznia wszystkich przedsiębiorców czeka duża zmiana w comiesięcznym rozliczaniu się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Już niebawem składki będziemy opłacać wyłącznie za pomocą jednego przelewu na indywidualny numer składkowy (NRS) przydzielony nam przez ZUS, a nie – tak jak to było do tej pory – przelewać pieniądze na kilka osobnych kont.

Aktualnie funkcjonujący system wymaga od przedsiębiorcy opłacenia kilku rodzajów składek. Są to dokładnie:

  • Ubezpieczenie społeczne
  • Ubezpieczenie zdrowotne
  • Fundusz Pracy
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Choć aplikacje bankowe pomagają przedsiębiorcom w odnalezieniu się w gąszczu różnych kwot do zapłacenia, wciąż kilkukrotnie trzeba przyporządkowywać je do pięciu rodzajów ubezpieczeń czy funduszy. O pomyłkę nie jest trudno, a Urząd Skarbowy nie pozostaje obojętny na wszelkie nieprawidłowości.

Już od nowego roku problem ten zostanie wyeliminowany przez jeden rachunek składkowy, a kwota przelewu dokonanego na jego numer zostanie automatycznie i proporcjonalnie rozdzielona w celu pokrycia wszystkich naliczonych zobowiązań.

Jeden przelew do ZUS Zmiany w opłacaniu składek od 2018 roku, czyli od 1 stycznia przedsiębiorcy robią tylko jeden przelew do ZUS.

Co zrobić, jeżeli wciąż nie otrzymałem numeru rachunku składkowego?

Od 1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyłał do płatników indywidualne numery rachunków składkowych za pomocą listów poleconych. Do końca grudnia każda osoba powinna otrzymać swoją przesyłkę. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy koniec roku jest za pasem, a my wciąż nie znamy swojego numeru?

Po pierwsze, wszystkie listy polecone, których nie udało się dostarczyć do adresata, są automatycznie zwracane do nadawcy. Dzięki temu ZUS może w prosty sposób zweryfikować dane i w razie potrzeby ponownie wysłać list pod prawidłowy adres.

Jeżeli zmieniliśmy adres zamieszkania i nie poinformowaliśmy o tym ZUS-u, możemy być pewni, że organ ten podejmie wszelkie kroki zmierzające do ustalenia aktualnego miejsca zamieszkania w celu przekazania nam numeru NRS.

Co zrobić, jeśli zgubiłem list lub nie otrzymam go do 31 grudnia?

Sytuacja, w której pod koniec miesiąca wciąż pozostajemy bez dostępu do numeru rachunku składkowego, nie należy z pewnością do najbardziej komfortowych. Przede wszystkim dlatego, że od stycznia nasze składki będą dystrybuowane do poszczególnych funduszy i ubezpieczeń wyłącznie na podstawie wcześniejszego przelewu na rachunek NRS. Kwoty przelewów z wszystkich opłat dokonanych za pomocą starych numerów zostaną automatycznie zwrócone do nadawcy.

Co najważniejsze, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wziął pod uwagę również pechowców i zapominalskich. Na szczęście uruchomiono specjalne portale, na których każdy może sprawdzić przydzielony mu numer NRS. Są to platforma PUE oraz wyszukiwarka indywidualnego numeru składkowego na oficjalnej stronie ZUS-u, gdzie aby zobaczyć swój numer składkowy wystarczy po prostu wpisać firmowy numer NIP i REGON oraz podać swój PESEL.

Z kolei przedsiębiorcy, którzy nie ufają danym sprawdzanym w Internecie, mogą w każdej chwili uzyskać wszystkie informacje dzięki infolinii ZUS-u

Centrum Obsługi Telefonicznej 22 560 16 00

czy też udając się do jednej z jego oficjalnych placówek.

Czy stałe zlecenia zapłaty w aplikacji bankowej zaktualizują się automatycznie?

Niestety nie. Od 1 stycznia każdy przedsiębiorca, który nie lubi martwić się o dopilnowanie terminów opłacania składek, będzie musiał jeszcze raz ustawić polecenie stałego zlecenia zapłaty. Warto podkreślić, że z wszystkich systemów bankowości internetowej zostaną usunięte również dedykowane i bezpośrednie przekierowania do ZUS, a kwotę składki trzeba będzie wysłać za pomocą standardowego (i mniej wygodnego) przelewu internetowego, czyli takiego, którego używamy do pokrywania pozostałych opłat, np. za telefon czy prąd.

UWAGA! Niezwykle ważne jest, aby przed 1 stycznia sprawdzić, czy przypadkiem nie zalegamy z opłatami składek. Wszystkie wpłaty dokonane po Nowym Roku będą w pierwszej kolejności pokrywały ewentualne zadłużenie oraz odsetki naliczone za zwłokę w zapłacie. Jest to szczególnie ważne w przypadku sytuacji, kiedy będziemy chcieli ubiegać się o zasiłek, ale ze względu na parę złotych długu ZUS będzie nam mógł po prostu odmówić wypłaty należnych świadczeń.

Choć wprowadzenie indywidualnego numeru składkowego z pewnością rozwiąże wiele organizacyjnych problemów z comiesięcznym uiszczaniem składek do ZUS, warto zawczasu zorientować się, czy nowa regulacja nie ujawni zaległości w opłatach, o których wcześniej nawet nie mieliśmy pojęcia. Dlatego zanim z głową pełną biznesowych pomysłów i planów wejdziemy w nadchodzący, nowy rok, najpierw upewnijmy się, że ten stary zamykamy bez żadnego długu do spłacenia.

Zmiany w prawie pracy w 2018 Przeczytaj także o tym, jakie zmiany w prawie pracy czekają nas w 2018 r.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
5 trendów w księgowości 2018
Następny
Aktualizacja SaldeoSMART – automatyczne cięcie dokumentów do odczytu i indywidualny numer ZUS

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *