Przekaż 1% swojego podatku

Krótki poradnik jak pomagać – przekaż 1% swojego podatku!

Udostępnij:
0
(0)

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku podatkowego. Już niebawem nadejdzie gorący okres rozliczeń rocznych z Urzędem Skarbowym, podczas którego zadecydujemy, czy i komu przekażemy 1% podatku VAT. Jeżeli w tym roku składasz deklarację PIT i nie wiesz, na czym dokładnie polega proces ofiarowania niewielkiej części podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, to właśnie spieszymy Ci z pomocą 🙂

„Jeden procent” – co to takiego?

Zacznijmy od tego, że przekazanie części podatku na rzecz OPP nie jest obowiązkowe. To podatnik sam podejmuje decyzję o udzieleniu wsparcia wybranej przez siebie fundacji. Każda osoba objęta obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych może pomniejszyć kwotę należnego podatku o 1%, który zamiast do Skarbu Państwa trafi na konto potrzebującej organizacji. Warto pamiętać, że taki gest nic nas nie kosztuje! Zyskują na tym z kolei fundacje, które dzięki swojej działalności przyczyniają się do zmiany świata na lepsze.

Komu przekazać darowiznę?

Niezależnie od tego, czy chcemy pomóc bezdomnym zwierzętom, czy też wesprzeć edukację najbiedniejszych dzieci, najpierw musimy sprawdzić, czy preferowana przez nas fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego (OPP). To bardzo ważne, bo tylko takie organizacje pozarządowe mogą otrzymać od podatników 1% z ich podatku. Odpowiedni status to nie wszystko – fundacje, które są upoważnione do otrzymywania tego typu wsparcia spełniają wiele innych, rygorystycznych wymogów, dzięki którym ich działalność jest przejrzysta i nie budzi żadnych podejrzeń. Rokrocznie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej umieszcza na swojej stronie oficjalną listę OPP mających prawo do otrzymywania 1 procenta podatku dochodowego od osób fizycznych. To kopalnia wielkich serc i pięknych idei, w której każdy zdezorientowany podatnik z pewnością znajdzie coś dla siebie. Nie zwlekaj i już dziś wybierz organizację, która zasługuje na twój 1%!

Jeżeli wciąż nie wiesz, komu podarować swoje pieniądze, możesz skorzystać z rekomendacji zespołu SaldeoSMART. W tym roku chcemy mieć wpływ na los potrzebujących zwierzaków, dlatego zachęcamy do przekazania 1% ze swojego podatku na rzecz Krakowskiej Fundacji Pomocy Zwierzętom Stawiamy na Łapy. Dzięki działalności tej organizacji bezdomne koty mogą liczyć na opiekę, schronienie oraz należyte leczenie. Fundacja wspiera również domy tymczasowe oraz opiekunów kotów wolnożyjących, a także zajmuje się edukacją w zakresie mądrej opieki nad zwierzętami.

Krok po kroku

Podjąłeś decyzję o przekazaniu 1% podatku, a potem znalazłeś organizację, która podbiła Twoje serce. I co teraz? Nic prostszego! Wystarczy, że w odpowiedniej rubryce zeznania rocznego wpiszesz nazwę fundacji oraz jej numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Następnie musisz wpisać sumę pieniędzy, którą chcesz przekazać – pamiętaj jednak, że kwota ta nie może przekraczać 1% podatku należnego! W ramach jednej deklaracji możesz wskazać tylko jedną organizację, która otrzyma Twoje pieniądze. A co jeśli rozliczasz się za pomocą kilku formularzy? W takim przypadku w każdym z nich możesz wskazać inną organizację pożytku publicznego.

Z pewnością zastanawiasz się, co stanie się z przekazanymi pieniędzmi. Jeżeli chcesz mieć wpływ na rozdysponowanie ofiarowanej kwoty, to koniecznie odszukaj specjalną rubrykę „Informacje uzupełniające”, w której możesz podzielić się pomysłami związanymi z wykorzystaniem darowizny (poz. 132-134 – PIT-28, poz. 308 – 310 – PIT-36, poz. 108 – 110 – PIT-36L, poz. 127 – 129 – PIT-37, poz. 61 – 63 – PIT-38).

Gotowe! Teraz pozostaje tylko zapłacić należny podatek w pełnej wysokości i cieszyć się świadomością z udzielonej pomocy. Twoje pieniądze zostaną przekazane na konto wybranej fundacji w lipcu lub sierpniu obowiązującego roku podatkowego.

Wielkie rozliczanie

Gdy tylko zbliża się okres składania zeznań podatkowych, pytanie o możliwość jednoczesnego rozliczenia ulgi na darowiznę i 1% podatku powraca jak bumerang. Przekazanie „jednego procenta” nie ma żadnego wpływu na zmniejszenie podatku i nie wyklucza odliczenia darowizny od dochodu! To niezależna opcja, dzięki której mamy większy wpływ na to, jak zostaną rozdysponowane nasze pieniądze. Co najważniejsze, w tym samym formularzu podatkowym możemy uwzględnić zarówno odliczenie od dochodu z tytułu dokonanej darowizny, jak i ofiarowanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Koniec roku podatkowego kojarzy nam się z urzędniczym rozgardiaszem i koniecznością trudnej przeprawy przez skomplikowaną machinę biurokratyczną. I choć składanie zeznań rocznych nie należy do ulubionych zajęć zabieganych przedsiębiorców, to jest to też znakomita okazja do udzielenia wsparcia potrzebującej fundacji. Przedsiębiorco, warto pomagać!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Aktualizacja luty 2017 – nowy moduł KASA
Następny
Rozliczenia gotówkowe i Raport Kasowy w SaldeoSMART

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *