Przedsiębiorca w świecie puzzli podatkowo-finansowych

Udostępnij:
0
(0)

Nie ulega wątpliwości, że w Polsce wciąż mierzymy się ze zbyt wieloma zmianami prawa podatkowego. Firmy muszą się w nim orientować, aby dobrze wypełnić obowiązek sprawozdawczy. Ile czasu zajmuje przedsiębiorcom złożenie deklaracji w urzędach oraz bieżące śledzenie przepisów?

Według raportu „Tax Compliance in Poland”[i] opublikowanego przez Grand Thornton i Swiss Chamber Poland, w 2019 roku w życie weszło 21,5 tys. stron maszynopisu ustaw i rozporządzeń. Jednoznacznie pokazuje to, że przedsiębiorcy nie są w stanie śledzić wszystkich pojawiających się zmian.

Do tego dochodzi jeszcze tzw. obowiązek sprawozdawczy, czyli raportowania danych do różnych instytucji. Właściciele firm składają deklaracje podatkowe, wysyłają JPK, a także raportują do urzędów administracji lokalnej. Trzeba przy tym pamiętać, że niedopełnienie tych obowiązków, uchylanie się od opodatkowania, składanie niewłaściwej deklaracji lub nierzetelne prowadzenie ksiąg grozi wysokimi karami. Należy zatem pilnować czasu złożenia dokumentów oraz ich poprawności.

Wielogodzinne raportowanie

Co możemy powiedzieć o raportowaniu w naszym kraju? Przede wszystkim to, że zajmuje zbyt dużo czasu. Realizacja obowiązku sprawozdawczego pochłania 2,7 tys. godzin rocznie. To ponad pół roku poświęcanego przez pracowników działów księgowych firm i księgowych biur rachunkowych. Przy ośmiu godzinach pracy do wykonania tak ogromnej pracy potrzeba średnio 1,7 etatu. Najwięcej dokumentów przesyłają do urzędów duże firmy – około 314 rocznie, średniej wielkości – 208, a najmniejsze niewiele ponad 100.

Firmy najczęściej zmagają się z brakiem czasu na zapoznanie się ze zmianami w przepisach podatkowych. To sprawia, że koszty prowadzenia działalności rosną. Przedsiębiorstwa muszą więc zatrudnić więcej specjalistów w dziedzinach księgowo-podatkowych, co generuje kolejne wydatki.

Outsourcing i doradcy podatkowi

34% ankietowanych przedsiębiorców przyznało, że zleca część zadań związanych z raportowaniem innym firmom lub biurom księgowym. Firmy korzystające z takiego wsparcia deklarują, że rocznie zlecają na zewnątrz zadania zajmujące około 2,8 tys. godzin, co przekłada się na prawie dwa etaty (ponad 1,7 specjalisty pracującego przez 8 godzin dziennie).

Dodatkowo, oprócz usług księgowych z biur rachunkowych przedsiębiorcy niejednokrotnie korzystali też ze wsparcia doradców podatkowych. Stałą współpracę z nimi prowadzi 81% badanych. Zlecane im zadania zajmują średnio 313 godzin.

Połowa przedsiębiorstw korzystających na stałe z tego typu usług deklaruje koszt do 50 tys. złotych rocznie. Z kolei 23% płaci nawet 50-200 tys. złotych.

Duże zainteresowanie wsparciem doradców podatkowych jest wynikiem zmian aż 31% treści ustaw podatkowych. Ponadto, obliczenia Grand Thornton pokazują, że w latach 2018-2019 w życie weszło 518 stron nowelizacji ustaw podatkowych.

Technologie pomagają

72% badanych korzysta na stałe z usług zewnętrznych ekspertów IT w zakresie wdrażania zmian w systemach finansowych. To nie tylko wynik nowelizacji przepisów, ale także postępującej digitalizacji procesów podatkowych. Coraz więcej firm i biur księgowych decyduje się na automatyzację procesów księgowych i przenosi je z formy papierowej do cyfrowej.

Cyfrowa rewolucja zaczęła się też w polskiej administracji skarbowej. Odkąd wprowadzony został obowiązek raportowania JPK przez przedsiębiorstwa, zaobserwować można przenoszenie sprawozdawczości finansowej do przestrzeni cyfrowej. Oznacza to większą współpracę z programistami i branżą IT w celu automatyzowania procesów oraz dostosowywania programów do zmian w przepisach.

Przedsiębiorcy spędzają obecnie ponad pół roku nad szeroko pojętą papierologią. To zatrważająco dużo czasu, który można by poświęcić na rozwijanie swojego biznesu. Ogromna ilość składanych dokumentów to nie wszystko, są jeszcze przepisy, które warto dokładnie prześledzić i zrozumieć. Stale rozwijająca się technologia już dziś pozwala przyspieszyć pracę, co daje nadzieję, że w przyszłości przedsiębiorcy zaoszczędzą więcej czasu.

[i] Raport „Tax Compliance in Poland” przygotowany przez Polsko-Szwajcarską Izbę Gospodarczą i Grant Thornton, https://swisschamber.pl/documents/Tax_Compliance_in_Poland_final_PL.pdf – dostęp 28.07.2020 r.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Sprawny obieg dokumentów – 5 sygnałów świadczących o tym, że go potrzebujesz
Następny
Sprytne kontrolowanie płatności w Twojej firmie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *