Co znajdziesz we wpisie:
Trudno zaprzeczyć temu, że obecny system emerytalny jest niewydolny, a brak perspektyw na godną emeryturę spędza sen z powiek wielu Polakom w wieku produkcyjnym. Jednak niebawem ma się to zmienić, a wszystko to za sprawą przyjętej przez rząd ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która wejdzie w życie już w 1 stycznia 2019 roku. Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe i czy rzeczywiście pomogą zrewolucjonizować polski system emerytalny?
Państwo pomoże zaoszczędzić
Pracownicze Plany Kapitałowe to pomysł Ministerstwa Finansów, który zakłada stworzenie systemu dobrowolnego oszczędzania pieniędzy na świadczenia emerytalne. W przeciwieństwie do obecnego modelu gromadzenia oszczędności, ustawa PPK angażuje w ten proces zarówno państwo, jak i pracodawców i pracowników.
Nowy system bazuje przede wszystkim na składkach, które uiszczać będzie pracodawca i sam pracownik, a w obu przypadkach procent (obowiązkowa podstawa) od odprowadzanej z wynagrodzenia kwoty będzie mógł zostać dobrowolnie zwiększony. Co więcej, wybór podmiotu zarządzającego tymi oszczędnościami będzie należał do pracodawcy, a państwo “na zachętę” przywita każdego nowego uczestnika PPK powitalną kwotą 250 złotych oraz dodatkowo rocznymi dopłatami w wysokości 240 złotych.
Ustawa będzie wchodzić w życie stopniowo: największe przedsiębiorstwa (czyli takie, które zatrudniają powyżej 250 osób) będą zobligowane do stworzenia PPK od 1 lipca 2019 roku. Firmy zatrudniające powyżej 50 osób zostaną zobligowane do przestrzegania ustawy po 1 stycznia 2020 roku, powyżej 20 osób – po 1 lipca 2020 roku, a jeszcze mniejsze podmioty i jednostki sektora finansowego – od 1 stycznia 2021 roku.
Jak będą działać Pracownicze Plany Kapitałowe?
Nowe zasady gromadzenia emerytalnych oszczędności są dość przejrzyste: pracodawca zobowiązany będzie do comiesięcznego pokrywania składki podstawowej wynoszącej 1,5% wynagrodzenia pracownika. Z kolei pracownicy w ramach PPK odprowadzą 2% swojego wynagrodzenia miesięcznie. Obie strony będą miały możliwość wprowadzenia dodatkowej składki, lub – w przypadku pracowników – podniesienia procentu obecnej.
Co ważne, ustawodawca przewiduje również ulgi dla osób zarabiających najmniej. Ci pracownicy, których pensja nie przekracza 120% minimalnego wynagrodzenia, będą mieli prawo do obniżenia składki podstawowej o 0,5%.
Wypłata środków z PPK
Warto dodać, że treść nowej ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych określa także zasady wypłaty zaoszczędzonych pieniędzy, która nastąpi po ukończeniu 60 roku życia. Co ważne, jednorazowo otrzymamy aż 25% środków, a reszta wypłacana będzie w miesięcznych ratach. Ponadto, w przypadku choroby lub kupna mieszkania, będziemy mogli liczyć na wcześniejszą, bezzwrotną wypłatę środków albo możliwość pożyczki pieniędzy z terminem zwrotu do 15 lat.
Pracownicze Plany Kapitałowe to nowa propozycja Ministerstwa Finansów, która ma zagwarantować wszystkim Polakom godziwą starość. Choć z pewnością na miarodajne efekty tego projektu trzeba będzie jeszcze długo poczekać, to już teraz warto uzupełnić swoją wiedzę w tym temacie i rozpocząć poszukiwanie podmiotu, któremu powierzymy zarządzanie oszczędnościami swoich pracowników.
Źródło: pracowniczeplanykapitalowe.org.pl