Pracownicze Plany Kapitałowe – czy i co się zmieniło?

Udostępnij:
0
(0)

Od stycznia tego roku wprowadzono ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Zgodnie z nią, od 1 lipca 2019 roku, podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób mają obowiązek zapisywania pracowników do programu. Do 2021 roku program ten obejmie niemal wszystkie firmy, niezależnie od ilości zatrudnionych w nich osób.

Pracownicze Plany Kapitałowe – o ustawie

Nowa regulacja związana jest ze stworzeniem państwowego systemu gromadzenia kapitału emerytalnego pracowników, który z założenia jest prywatny i dobrowolny. System ten opiera się na dwóch wpłatach. Pierwsza, podstawowa, pochodzi od samego pracownika i może wynosić od zadeklarowanych przez niego 2 do 4 procent kwoty wynagrodzenia. Druga to składka opłacana przez pracodawcę, której wartość oscyluje wokół 1,5 do 4 procent wynagrodzenia pracownika. Reasumując, największa składka możliwa do osiągnięcia w ramach PPK wynosi 8 procent kwoty wynagrodzenia, a najmniejsza – 3 procent.

Warto przypomnieć, że Państwowy Fundusz Pracy będzie dopłacał 20 zł miesięcznie na każdego zatrudnionego. Co więcej, w pierwszym roku, w ramach “pakietu powitalnego”, każdy zarejestrowany w programie pracownik otrzyma 250 złotych na start.

Pracownicze Plany Kapitałowe Przeczytaj o warunkach przystąpienia do Pracowniczych Planów Kapitałowych i terminach dołączenia do programu pozostałych firm z sektora MŚP

Pracownicze Plany Kapitałowe – zalety

Największą zaletą ustawy o PPK jest możliwość gromadzenia oszczędności, które można wykorzystać na starość. Nie jest tajemnicą, że emeryci i renciści to obecnie grupa najbardziej zagrożona ubóstwem, a nowy program państwa w założeniu ma wspierać dobrobyt pracowników podczas jesieni ich życia.

Drugą korzyścią jest wysoka stopa zwrotu oszczędności. System jest bardzo korzystny dla pracownika, ponieważ do każdej wpłaconej (zadeklarowanej) kwoty, kolejny procent od wynagrodzenia pracownika dopłaca pracodawca. Dodatkowo, każdego miesiąca państwo wpłaca 20 zł, co daje kwotę rzędu 240 złotych rocznie.

Co najważniejsze, PPK przede wszystkim zachęcają do dobrowolnego oszczędzania pieniędzy. Jest to o wiele łatwiejsze niż wyrobienie sobie nawyku odkładania pieniędzy, a przy tym bardziej opłacalne.

Pracownicze Plany Kapitałowe – wady

Jak każda nowa regulacja, również i Pracownicze Plany Kapitałowe nie są ustawą idealną. Potencjalną wadą tego systemu mogą być niższe pensje, do kilkudziesiąt złotych miesięcznie. Choć z jednej strony kwota ta zwróci się w przyszłości, z drugiej – jej brak w wypłacie będzie widoczny zwłaszcza na początku.

Drugą problematyczną kwestią związaną z PPK są automatyczne zapisy pracowników do programu. Jak w takim razie ma się do tego dobrowolność tego systemu? Odpowiedź jest prosta: pracownicy są zapisywani do udziału w PPK automatycznie, ale mogą z niego zrezygnować w każdej chwili.

Trzecią, bezdyskusyjną wadą z punktu widzenia przedsiębiorcy, są koszty firmowe Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tutaj już nie obowiązuje zasada dobrowolności, ponieważ do 2021 roku większość przedsiębiorców będzie zobowiązana do udziału w programie.

Wyjątki stanowią tylko mikroprzedsiębiorcy zatrudniający do 10 osób oraz firmy prowadzące Pracownicze Programy Emerytalne. Reszta właścicieli firm musi liczyć się nie tylko z kosztami składek, ale również tymi związanymi z wyborem instytucji zarządzającej oszczędnościami oraz dostosowaniem systemów informatycznych do programowych wymagań.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jak ułożyć współpracę między biurem rachunkowym i klientami?
Następny
Import wyciągów bankowych do programu księgowego

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *