praktyki i staże

Powakacyjne praktyki i staże – czy opłaca się je organizować?

Udostępnij:
0
(0)

Sezon jesienny to doskonały czas na rozwój biznesu i wypróbowanie nowych rozwiązań. To przede wszystkim okres, w którym studenci ostatnich lat i absolwenci szukają okazji do zdobycia doświadczenia zawodowego. Warto wykorzystać ten czas i umożliwić młodym ludziom rozwinięcie skrzydeł pod okiem doświadczonego opiekuna. Służą do tego głównie praktyki i staże absolwenckie. Ich organizacja wiąże się z szeregiem korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i przyszłego praktykanta.

Praktyka absolwencka

Jednym z popularnych sposobów na wyszkolenie młodego, nowego pracownika, jest zatrudnienie go w oparciu o umowę o praktykę absolwencką. Co najważniejsze, wszystkie kluczowe przepisy regulujące taką formę współpracy określa Ustawa o praktykach absolwenckich z dnia 17 lipca 2009 roku. Na mocy tych przepisów praktykantem może zostać każda osoba fizyczna, która posiada przynajmniej wykształcenie gimnazjalne i nie ukończyła jeszcze 30 roku życia.

Praktyka taka może być odpłatna pod warunkiem, że nasz podopieczny nie otrzyma pensji wyższej niż dwukrotność określonego ustawowo minimalnego wynagrodzenia. Co ważne, przedsiębiorca nie może zatrudniać praktykanta przez okres dłuższy niż 3 miesiące, co ma zapobiegać wyzyskowi absolwentów. Podobnie jak w przypadku pozostałych form współpracy, również i tutaj podpisujemy stosowną umowę oraz zapewniamy praktykantowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy, a także niezbędny do jej wykonywania sprzęt.

Studenci na wagę złota

Jeżeli zależy nam na zatrudnieniu osób, które wciąż posiadają aktualny status studenta, możemy zwrócić się z zapytaniem o możliwość zorganizowania praktyki studenckiej bezpośrednio do uczelni wyższej. Wówczas nie podpisujemy ze studentem żadnej umowy, a jedynie przyjmujemy skierowanie na praktyki wystawione przez jego uczelnię. Tego rodzaju współpraca sprawdzi się w przypadku biznesów, które wymagają zatrudniania ściśle wyspecjalizowanych pracowników. Dając uzdolnionym studentom szansę na zawodowy start, dajemy również szansę swojej firmie na odkrycie nieoszlifowanego diamentu.

Organizacja praktyk studenckich to znakomita okazja dla każdej firmy, która chce od podstaw wyszkolić swojego przyszłego pracownika. Student rozpoczynający przygodę w naszym przedsiębiorstwie jest jak „biała karta”, nieobarczona zawodowymi przyzwyczajeniami czy zasadami wyniesionymi z innych organizacji. Co więcej, absolwenci są z reguły bardzo ambitni i kreatywni, a ich świeże spojrzenie niejednokrotnie przyczynia się do rozwoju całego przedsiębiorstwa i odejścia od utartych schematów na rzecz bardziej innowacyjnych rozwiązań.

Przeczytaj wpis na temat organizacji stażu z punktu widzenia przedsiębiorcy

A może staż z UP?

Praktyki i staże absolwenckie to nie jedyne wyjście dla firm, które pragną dać szansę zmotywowanej osobie na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. Przedsiębiorcy mają jeszcze możliwość zorganizowania stażu, w ramach którego na okres 6 miesięcy zatrudniana jest osoba skierowana do danej organizacji przez właściwy dla jej lokalizacji Urząd Pracy. Aby ubiegać się o zatrudnienie stażysty z PUP należy jednak spełnić szereg wymagań, takich jak m.in. niezaleganie z zapłatą wynagrodzeń oraz składek do ZUS, NFZ czy na Fundusz Pracy.

Każdemu stażyście z PUP przysługuje z góry określona kwota stypendium, pochodząca z puli pieniędzy przeznaczonych na finansowanie staży w danym Urzędzie Pracy. Przedsiębiorcy zobligowani są do wcześniejszego złożenia specjalnego wniosku formalnego oraz przygotowania szczegółowego planu odbywanego stażu wraz z wyznaczeniem opiekuna, który będzie czuwał nad skierowanym do firmy bezrobotnym.

Co najważniejsze, biorąc osobę bezrobotną na staż dajemy jej nie tylko szansę na zawodową aktywizację, ale nierzadko przyczyniamy się do jej powtórnej socjalizacji i rozpoczęcia nowego, lepszego etapu w życiu. Warto pamiętać, że taki stażysta może okazać się znakomitym pracownikiem, którego z przyjemnością zatrudnimy w swojej firmie na stałe.

Praktyki i staże niosą ze sobą obopólne korzyści zarówno dla osób zatrudnianych, jak i pracodawców. Pamiętajmy, że tak młodzi studenci, jak i osoby bezrobotne, bardzo chętnie i skrupulatnie realizują przydzielone im zadania, wnosząc do firmy mnóstwo energii, zapału i nieszablonowego myślenia. Dlatego zamiast załamywać ręce nad kolejną nieudaną rekrutacją stałego pracownika, warto pomyśleć o organizacji stażu lub praktyki i dać szansę na wykazanie się osobom z mniejszym doświadczeniem.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
PaaS, SaaS, IaaS – różne rodzaje usług w chmurze
Następny
Podwyżka dla pracownika – kiedy czas by ją wręczyć?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *