Noworoczne postanowienia biznesowe

Postanowienia biznesowe – jak przygotować się na nowy rok?

Udostępnij:
0
(0)

Nowy rok, nowe wyzwania i nowe cele na horyzoncie – początek stycznia to dobry moment na wprowadzenie istotnych zmian w swojej pracy. Biznesowe postanowienia noworoczne są równie ważne, jak te związane z życiem osobistym, pomagają nam bowiem podejmować odważne decyzje i rozwijać się zawodowo. Jak jednak nie dać się im zwariować i przede wszystkim wytrwać w drodze do upragnionego celu?

Jak określić postanowienia biznesowe?

Wbrew powszechnie panującej opinii, realizacja noworocznych postanowień wcale nie musi kończyć się w momencie spisania ich na papierze. To, jakie cele wyznaczymy sobie na najbliższe dwanaście miesięcy, może mieć ogromny wpływ na poziom motywacji do dalszego działania. Dlatego też przy samym sporządzaniu listy postanowień, zwłaszcza tych związanych z biznesem, warto pamiętać o metodzie SMART, zgodnie z którą każdy cel powinien być:

 • konkretny: inaczej mówiąc, jasno i zwięźle sprecyzowany
 • mierzalny: czyli taki, abyśmy w pewnym momencie mogli sprawdzić, czy go osiągnęliśmy (np. określony liczbą czy rezultatem)
 • osiągalny: ponieważ stawianie sobie nierealnych wymagań tylko obniża naszą motywację
 • istotny: ważny i zgodny z wartościami, jakimi się kierujemy w życiu
 • określony w czasie: abyśmy nie mieli wymówki, że możemy zrealizować go w innym/dowolnym terminie.

Pomiędzy postanowieniami biznesowymi a osobistymi istnieje oczywista różnica – te pierwsze mają przyczynić się do rozwoju działalności czy wzrostu efektywności pracy, drugie natomiast pomogą nam podnieść komfort życia prywatnego.  A jakie obszary zawodowe warto wziąć pod lupę, aby pracować wydajniej i mądrzej?

Metoda SMART Jak poprawnie formułować swoje cele biznesowe? Pomoże w tym metoda SMART

Organizacja pracy

Diabeł tkwi w szczegółach – nie zrewolucjonizujemy naszego biznesu, jeżeli jego filary nie należą do solidnych. Organizacja pracy to trzon każdego przedsiębiorstwa, a nierzadko także (niestety) pięta achillesowa. Porządek w dokumentach czy sposób pracy mają ogromny wpływ na poziom satysfakcji pracowników, dlatego też to od przyglądnięcia się z bliska tym pozornie najmniejszym rzeczom powinniśmy rozpocząć wielkie zmiany.

Jak zdiagnozować, czy problem organizacji pracy dotyczy właśnie naszej firmy? To proste – wystarczy sobie zadać i szczerze odpowiedzieć na poniższe pytania:

 • Czy dokumentacja w firmie jest uporządkowana?
 • Czy pracownicy mają do niej szybki i swobodny dostęp?
 • Jak długo zajmuje znalezienie konkretnego dokumentu i czy istnieje sposób na usprawnienie tej czynności?
 • Czy ma to wpływ na jakość obsługi klientów?
jakie są koszty papierowych dokumentów Papierkologia – czy wiesz, ile kosztują cię papierowe dokumenty w firmie

Nowoczesne rozwiązania

Nowy rok to doskonały moment na mentalne zmiany związane z nowymi technologiami. Zaawansowane rozwiązania już na dobre zadomowiły się w polskim biznesie, dlatego też warto i w swojej firmie zoptymalizować “problematyczne” czynności. Za wdrożeniem nowego rozwiązania idą wymierne korzyści, zwłaszcza jeśli technologie pozwalają uporać się z czasochłonnymi procesami zaburzającymi organizację pracy w firmie.

Dla wielu biznesów to właśnie styczeń jest miesiącem, w którym wprowadza się nowy program czy system pracy. Zanim jednak to zrobimy, warto najpierw zastanowić się, jakie procesy chcemy np. zautomatyzować i jakich usług oczekują od firmy jej klienci. Co więcej, inwestycja w nowe technologie zwraca się błyskawicznie, ponieważ zaawansowane rozwiązania dla przedsiębiorstw zaprojektowane są tak, aby ułatwiać pracę i przyczyniać się do wzrostu satysfakcji zarówno po stronie pracownika, jak i klienta.

Sprawdź, czy nowe technologie pomogą Twojej firmie:

 • Czy aktualny system organizacji pracy w firmie jest wydajny?
 • Czy klienci chcieliby aby pewne procesy przebiegały sprawniej?
 • Czy istnieją na rynku oprogramowania, które mogą zoptymalizować pracę przedsiębiorstwa?
 • Czy umożliwi to pozostawienie konkurencji w tyle?
Oprogramowanie dla firm optymalizuje, porządkuje, usprawnia czy organizuje pracę. Z jakich programów warto korzystać w firmie?

Noworoczne postanowienia biznesowe mogą się ziścić, jeśli tylko rozsądnie podejdziemy do ich wyznaczania. Początek nowego roku to dobry moment na porządny rachunek sumienia i przełamanie oporu przed zmianą, o wdrożeniu której myślimy już od jakiegoś czasu. Jedno jest pewne – jeżeli chcemy rozwijać swój biznes, warto wykorzystać właśnie ten czas na diagnostykę nieefektywnych procesów i poszukiwanie rozwiązań, które pomogą nam je maksymalnie zoptymalizować.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Boże Narodzenie w firmie – co można wrzucić w koszty?
Następny
Podsumowanie aktualizacji dla firm w czwartym kwartale 2018

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *