Polski Ład od nowa. Najważniejsze zmiany w programie

Udostępnij:
0
(0)

Był w błędzie ten, kto spodziewał się, że rewolucja związana z polskim systemem podatkowym już się zakończyła i jedyne, co pozostało przedsiębiorcom i pracownikom, to przyzwyczaić się do nowych realiów. Ministerstwo Finansów zaprezentowało już propozycję kolejnych zmian w podatkach, które zostały skonsultowane społecznie. Jeśli nic się nie zmieni, wejdą w życie w lipcu 2022 roku. Na co musimy się przygotować? Czy próby naprawcze Polskiego Ładu poprawią sytuację ekonomiczną Polaków?

Polski Ład 2.0 – co zostanie zmienione?

Jak się okazuje, nie wszystkie założenia programu Polski Ład sprawdziły się w biznesowych realiach. Liczne protesty księgowych, przedsiębiorców i stanowcze głosy opozycji sprawiły, że rządzący ponownie podjęli pracę nad systemem podatkowym, czego efektem są nowe przepisy. Mimo że społeczne konsultacje projektowe trwały od 24 marca do 2 kwietnia 2022 roku i rząd zapowiadał, że wszystkie głosy traktuje bardzo poważnie – wiele zmian nadal budzi kontrowersje. Dla osób szerzej zainteresowanych nowymi rozwiązaniami – projekt pozostaje dostępny bezpośrednio na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Jakich modyfikacji możemy się spodziewać?

Obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.

Obniżenie stawki PIT to z pewnością najważniejsza i największą zmiana. Będzie ona dotyczyć wszystkich podatników, których dochody nie przekraczają 120 tysięcy złotych rocznie. Preferencyjna stawka ma obowiązywać emerytów, rencistów, przedsiębiorców, zleceniobiorców i etatowców.

Wycofanie ulgi dla klasy średniej

Ulga dla klasy średniej dotychczas stosowana była automatycznie. Podatnik nie musiał wypełniać żadnych deklaracji i zgłaszać chęci skorzystania z niej. Obowiązywała podatników pracujących na etacie, których przychód mieścił się w przedziale od 5 701 zł do 11 141 zł miesięcznie. Od lipca 2022 roku ulga dla klasy średniej  ma jednak zostać zniesiona. Rząd deklaruje, że podatnicy nie odczują jej braku. Niestety nie określa jeszcze, w jakiej formie ma nastąpić wyrównania tej straty.

Zmiana sposobu obliczania składki zdrowotnej

Zmiany czekają także przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem, podatkiem liniowym lub kartą podatkową. Zakłada się, że jest to grupa ponad 1,4 mln osób. Od 1 lipca br. w zależności od wyboru sposobu rozliczania podatku będą obowiązywać nowe, następujące limity:

  • podatek liniowy – limit 8700 złotych składek odliczanych od dochodu przedsiębiorcy (pomniejszenie dochodu),
  • ryczałt – limit 50 proc. zapłaconych składek (pomniejszenie przychodu),
  • karta podatkowa – limit w wysokości 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku).

Wycofanie ulgi podatkowej dla samotnych rodziców

Jednym z postulatów zmian w systemie podatkowym była pomoc osobom samotnie wychowującym dziecko. Samodzielni rodzice mieli dzięki temu skorzystać na uldze podatkowej w wysokości 1500 złotych. Jednak nowe zmiany wycofują tę ulgę, ale w ramach rekompensaty oferują powrót wspólnego rozliczania z dzieckiem. Dzięki temu możliwe będzie dwukrotnie skorzystanie z kwoty wolnej od podatku (dla przypomnienia jest to obecnie 30 tys. złotych).

Zmiana limitu zarobków dzieci a ulga dla rodziców

Od lipca 2022 roku możliwe będzie również zachowanie ulgi rodziców na pracujące dziecko, nawet jeśli jego roczne zarobki przekroczą dotychczasowy limit, który wynosi 3089 złotych. Po zmianach będzie on podniesiony do kwoty 16 061,28 złotych.

Samorządy i organizacje pożytku publicznego – przewidziane rekompensaty

Obniżenie stawki PIT z 17 proc. na 12 proc. mogłoby wpłynąć negatywnie na pracę polskich samorządów i organizacji pożytku publicznego, które nawet przed tą zmianą nie cieszyły się wysokim budżetem na działania statutowe. Premier zapowiedział, że modyfikacje w Polskim Ładzie obejmą też ochronę tych jednostek. Ministerstwo Finansów przewiduje dla nich wyrównawcze rekompensaty pieniężne.

Składki zdrowotne obowiązkowe dla komplementariuszy

Według nowych założeń od 2023 roku obowiązek uiszczania składek zdrowotnych do ZUS-u spocznie również na komplementariuszach w spółkach komandytowo-akcyjnych. Po zmianach będą oni traktowani tak samo jak osoby prowadzące działalność gospodarczą. To oznacza koniec korzystnych rozliczeń w ramach wspomnianych spółek.

Ulgi dla wieloetatowców

Dobrą informacją dla osób, które utrzymują się z więcej niż jednego źródła dochodu, będzie zmiana stosowania kwoty wolnej. Wieloetatowcy będą mogli upoważnić swoich zleceniodawców i pracodawców do zmniejszenia zaliczek na PIT.

Kto i ile zyska na nowych zmianach?

Według szacunków Ministerstwa Finansów na planowanych zmianach ma zyskać ponad 13 milionów polskich podatników. Zakłada się również, że poprawki do Polskiego Ładu będą kosztować budżet państwa około 15 mld złotych rocznie. Mimo kolejnych głosów sprzeciwu, które najczęściej płyną ze strony przedsiębiorców, wiceminister finansów Artur Soboń podkreśla, że tym razem zmiany będą korzystne, a w najgorszym wypadku pozostaną neutralne dla kieszeni Polaków.

Modyfikacje mają delikatnie zamortyzować efekty podatkowej rewolucji. Trudno nie słuchać jednak głosów sceptyków. Według analiz specjalistów kolejne zmiany nie mają korzystnego uzasadnienia ekonomicznego, ponieważ ich koszt stanowi ponad 3 procent szacunkowych wpływów do budżetu państwa. W świetle aktualnej sytuacji politycznej na świecie i konieczności scentralizowania wydatków na obronność naszego kraju tak kosztowne decyzje mogą zaskakiwać.

Źródła:

https://www.prawo.pl/podatki/zmiany-w-polskim-ladzie-2022,514219.html

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8386671,na-stronach-rcl-opublikowany-zostal-projekt-zmian-w-podatkach.html

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Product Marketer SaldeoSMART. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, doświadczona managerka z certyfikatem Prince2, która specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i marketingiem produktowym. Na co dzień zajmuje się dopasowaniem produktu do oczekiwań rynku i efektywną komunikacją SaldeoSMART do klientów. Pasjonują ją nowe technologie i aplikacje. Nie stroni od wysiłku fizycznego i dźwigania kilogramów zwłaszcza w martwym ciągu.
Poprzedni
Być mamą – zasiłek macierzyński a Polski Ład – podstawowe informacje
Następny
SaldeoSMART i ryczałt – procedura opisywania dokumentów (cz. 3)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *