Podwyżka płacy minimalnej w 2020 roku – sprawdź, jak zmienią się wynagrodzenia!

Udostępnij:
0
(0)

Tegoroczna podwyżka płacy minimalnej należy do rekordowych. Rada Ministrów, zgodnie z obowiązującym prawem, przyjęła w połowie czerwca przedstawioną wcześniej propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w nadchodzącym roku.

Płaca minimalna podnoszona jest w Polsce w odniesieniu do sytuacji gospodarki (chodzi głównie o jej dynamikę oraz produktywność w pracy) a także aktualnej stopy bezrobocia.

Podwyżka płacy minimalnej – stawki w 2020 roku

W 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę, czyli tak zwana najniższa krajowa, wyniesie 2450 zł brutto:

  • to aż o 200zł więcej w stosunku do roku obecnego, w którym stawka ta wynosi 2250 zł,
  • jest to rekordowy wzrost na poziomie 8,9%,
  • kwota najniższego wynagrodzenia stanowi 46,9% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na nadchodzący rok.

W przypadku pensji pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy wynagrodzenie będzie proporcjonalne do wymiaru minimalnej pensji osób pracujących na pełny etat. Innymi słowy: pracownik zatrudniony na pół etatu otrzyma w przyszłym roku 1225 zł brutto “najniższej krajowej”.

Jak co roku zmiany dotyczą również minimalnej stawki godzinowej za wykonywaną pracę. W roku 2020 pracodawca za godzinę będzie musiał zapłacić minimum 16 zł, czyli o 1,30 zł więcej, niż teraz. Co najważniejsze, stawka ta obowiązywać będzie również osoby samozatrudnione, świadczące usługi dla innych firm.

Podwyżka płacy minimalnej – czy dla każdego?

Zgodnie z przepisami minimalne wynagrodzenie przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu w ramach umowy o pracę, bez względu na staż zawodowy. Oznacza to jednocześnie, że osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne (umowę zlecenie i umowę o dzieło) nie są objęte tą konkretną zmianą.

Pracownicy zatrudnieni na tzw. “śmieciówkach” mogą z kolei liczyć na podwyżkę minimalnej stawki godzinowej, która w przeliczeniu na etat jest porównywalna z najniższą krajową i ma przeciwdziałać nadużywaniu tej formy współpracy.

Warto pamiętać, że podczas ustalania wysokości płacy minimalnej (czy też właściwie porównywania pensji pracownika do tej stawki) nie należy brać pod uwagę pozostałych dodatków do pensji przysługujących z tytułu pracy, takich jak dodatkowe premie roczne czy te wynikające z procentowego udziału w zyskach firmy.

Nie jest też tajemnicą, że podwyżka płacy minimalnej idzie w parze ze wzrostem kosztów zatrudnienia pracownika. W przypadku wypłacania pensji poniżej ustawowej kwoty minimalnego wynagrodzenia na dany rok, Państwowa Inspekcja Pracy uznaje to za naruszenie praw pracownika i nakłada na nieuczciwych przedsiębiorców dotkliwe sankcje.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Dokumenty kandydata, które warto sprawdzić podczas rekrutacji
Następny
Aktualizacja SaldeoSMART – dostęp do aplikacji mobilnej dla księgowych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *