Ozusowanie umów cywilnoprawnych – czy szykują się duże zmiany w “śmieciówkach”?

Udostępnij:
0
(0)

Już od jakiegoś czasu nie milkną echa o pracach prowadzonych w kierunku ozusowania umów cywilnoprawnych, czyli tzw. śmieciówek. Zmiany te zostały uwzględnione i tym samym przyjęte pod koniec kwietnia w Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2019-2020, a zdaniem resortu celem ich wprowadzenia jest przede wszystkim ograniczenie unikania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Ozusowanie umów cywilnoprawnych w praktyce

Umowy cywilnoprawne są chętnie wykorzystywaną przez przedsiębiorców i dorabiających w niepełnym wymiarze czasu pracowników formą nawiązania stosunku pracy. Zaliczamy do nich umowę zlecenie i umowę o dzieło. Możliwe, że już od 1 stycznia 2020 roku taka forma współpracy nie będzie aż tak atrakcyjna dla żadnej ze stron. Resort chce aby większa ilość podatników została objęta składkami odprowadzanymi do ZUS.

Wprowadzenie składek ZUS od każdej umowy cywilnoprawnej to wspólny projekt Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Twórcy tej zmiany chcą ograniczyć proceder m.in. “unikania płacenia składek polegającego na zawieraniu umów śmieciowych zamiast umów o pracę” oraz uszczelnić system poboru składek na ubezpieczenia społeczne od umów śmieciowych.

W praktyce oznacza to tyle, że wzrośnie koszt zatrudnienia pracownika, a co za tym idzie, obniży się jego pensja netto, a różnica w zarobku zostanie uiszczona w postaci składki na poczet przyszłej renty lub emerytury.

Ozusowanie umów cywilnoprawnych – wady i zalety

Nowa propozycja resortu ma oczywiście swoje plusy i minusy. Z jednej strony może pomóc w ochronie pełnoetatowych pracowników na śmieciówkach przed wyzyskiem (chodzi zwłaszcza o umowę o dzieło, od której obecnie odprowadza się jedynie podatek dochodowy) i dać im minimalne poczucie bezpieczeństwa.

Z drugiej strony projekt ten może pozbawić emerytów, rencistów i studentów szansy na dorywczy zarobek, ponieważ pracodawcy nie będą już tak chętnie korzystać z korzystnych dla wszystkich umów. Wszystko zależy od ostatecznego kształtu projektu nowelizacji i postawy przedsiębiorców, a ci z pewnością będą mieli kolejny twardy orzech do zgryzienia.

Szczegóły zmian nie są jeszcze znane ale fiskus z resortem pracy biorą pod uwagę kilka opcji, z których najbardziej radykalna wiąże się ze zrównaniem składek do ZUS dla każdej umowy. Innym i bardziej prawdopodobnym wariantem jest nałożenie pełnej wysokości składek tylko na umowę zlecenie lub ozusowanie umów o dzieło na wzór umowy zlecenie (czyli do wysokości minimalnej płacy).

Data wejścia nowelizacji w życie szacowana jest na styczeń 2020 roku – o wszystkich zmianach związanych z tą ustawą będziemy informować na blogu na bieżąco.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Aplikacja mobilna SaldeoSMART dla firm
Następny
Przegląd zmian w podatkach – na nudę na pewno nie możemy narzekać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *