Obowiązkowe raportowanie ESG – jak się przygotować?

Udostępnij:
0
(0)

Zapisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) wchodzą w życie już w lipcu tego roku. Najważniejsze zmiany dotyczą obowiązkowego raportowania niefinansowego. Nowa ustawa narzuca nowe standardy zgodności z zasadami ESG (Environmental, Social, Governance) – trójstronnego podejścia do zrównoważonego rozwoju. Zobacz, jakie zmiany przyniosą najbliższe miesiące!

Co to jest ESG?

ESG to zestaw kryteriów, na które zwracają uwagę inwestorzy i interesariusze podczas analizy działalności i wydajności firm. Podstawowymi elementami ESG są:

  1. Środowisko (Environmental) – obejmuje działania firmy w zakresie ochrony środowiska, redukcji emisji, efektywności energetycznej, zarządzania odpadami czy zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych.
  2. Społeczeństwo (Social) – dotyczy relacji firmy z pracownikami, klientami, dostawcami oraz społecznościami lokalnymi. Tutaj ważne są takie aspekty jak prawa pracownicze, różnorodność i włączenie społeczne, bezpieczeństwo pracy oraz działania społeczne i charytatywne.
  3. Zarządzanie (Governance) – odnosi się do sposobu, w jaki firma jest zarządzana i kierowana. Ocenia się tu np. transparentność, etykę biznesu, jakość zarządzania, niezależność organów nadzoru oraz strukturę zarządzania.

Analiza ESG pomaga ocenić, czy firma prowadzi działalność zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Kogo będą dotyczyć regulacje CSRD?

Celem Dyrektywy CSRD jest zwiększenie przejrzystości w obszarze ESG.  Regulacje te obejmą około 50 tysięcy firm w UE, w tym 4-5 tysięcy w Polsce. W tym zarówno międzynarodowe korporacje, jak i wchodzące na rynek startupy. Pierwsze raportowanie według nowych zasad zaczyna się w roku obrotowym mającym swój początek 1 stycznia 2024 roku.

Czasu na przygotowania nie pozostało dużo!

Ministerstwo Finansów skierowało projekt nowelizacji ustaw dotyczących rachunkowości i audytu do konsultacji. Termin na wprowadzenie zmian upływa już wkrótce. Wszystkie państwa członkowskie muszą je zastosować do 6 lipca bieżącego roku. To stosunkowo mało czasu, zważając na zakres informacji, które trzeba będzie przygotować. Przedsiębiorstwa objęte regulacją będą musiały przedstawić:

  • Zwięzły opis modelu biznesowego i strategii biznesowej, włączający plany na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko.
  • Określone cele dotyczące zrównoważonego rozwoju, w tym bezwzględne cele redukcji emisji gazów cieplarnianych na lata 2030 i 2050, z opisem postępów w ich realizacji.
  • Oświadczenie, czy cele związane z czynnikami środowiskowymi opierają się na naukowych dowodach.

Wdrożenie ESG rok po roku

Rozliczanie firm z wykonywania obowiązków związanych z dyrektywą CSRD będzie przebiegać stopniowo, a kryterium determinującym harmonogram implementacji będzie wielkość podmiotów, liczba zatrudnionych pracowników itp.

  • Od 2025 roku CSRD będzie obowiązywać duże firmy z sektora publicznego, np. banki i zakłady ubezpieczeń. Raporty według nowych zasad będą dotyczyć roku obrotowego 2024.
  • W roku 2026 wszystkie duże spółki z ponad 250 pracownikami i odpowiednim wynikiem finansowym będą musiały dostosować się do nowych wymogów. Przepisy obejmą raporty za rok 2025.
  • Od 2027 roku zapisy dyrektywy będą obowiązywać także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie, z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw. Sprawozdania za rok obrotowy 2026 będą musiały być już zgodne z nowymi przepisami.

Podsumowując, wprowadzenie nowych wymogów może być trudne. Przedsiębiorcy muszą szybko dostosować się do standardów ESG, czyli opracować procedury raportowania i zacząć gromadzić dane. A to może być czasochłonne i kosztowne.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Zmiany w aplikacji mobilnej w funkcji filtrowania
Następny
PSD2: Solidna ochrona Twoich danych finansowych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *