Co znajdziesz we wpisie:
Zapisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) wchodzą w życie już w lipcu tego roku. Najważniejsze zmiany dotyczą obowiązkowego raportowania niefinansowego. Nowa ustawa narzuca nowe standardy zgodności z zasadami ESG (Environmental, Social, Governance) – trójstronnego podejścia do zrównoważonego rozwoju. Zobacz, jakie zmiany przyniosą najbliższe miesiące!
Co to jest ESG?
ESG to zestaw kryteriów, na które zwracają uwagę inwestorzy i interesariusze podczas analizy działalności i wydajności firm. Podstawowymi elementami ESG są:
- Środowisko (Environmental) – obejmuje działania firmy w zakresie ochrony środowiska, redukcji emisji, efektywności energetycznej, zarządzania odpadami czy zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych.
- Społeczeństwo (Social) – dotyczy relacji firmy z pracownikami, klientami, dostawcami oraz społecznościami lokalnymi. Tutaj ważne są takie aspekty jak prawa pracownicze, różnorodność i włączenie społeczne, bezpieczeństwo pracy oraz działania społeczne i charytatywne.
- Zarządzanie (Governance) – odnosi się do sposobu, w jaki firma jest zarządzana i kierowana. Ocenia się tu np. transparentność, etykę biznesu, jakość zarządzania, niezależność organów nadzoru oraz strukturę zarządzania.
Analiza ESG pomaga ocenić, czy firma prowadzi działalność zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Kogo będą dotyczyć regulacje CSRD?
Celem Dyrektywy CSRD jest zwiększenie przejrzystości w obszarze ESG. Regulacje te obejmą około 50 tysięcy firm w UE, w tym 4-5 tysięcy w Polsce. W tym zarówno międzynarodowe korporacje, jak i wchodzące na rynek startupy. Pierwsze raportowanie według nowych zasad zaczyna się w roku obrotowym mającym swój początek 1 stycznia 2024 roku.
Czasu na przygotowania nie pozostało dużo!
Ministerstwo Finansów skierowało projekt nowelizacji ustaw dotyczących rachunkowości i audytu do konsultacji. Termin na wprowadzenie zmian upływa już wkrótce. Wszystkie państwa członkowskie muszą je zastosować do 6 lipca bieżącego roku. To stosunkowo mało czasu, zważając na zakres informacji, które trzeba będzie przygotować. Przedsiębiorstwa objęte regulacją będą musiały przedstawić:
- Zwięzły opis modelu biznesowego i strategii biznesowej, włączający plany na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko.
- Określone cele dotyczące zrównoważonego rozwoju, w tym bezwzględne cele redukcji emisji gazów cieplarnianych na lata 2030 i 2050, z opisem postępów w ich realizacji.
- Oświadczenie, czy cele związane z czynnikami środowiskowymi opierają się na naukowych dowodach.
Wdrożenie ESG rok po roku
Rozliczanie firm z wykonywania obowiązków związanych z dyrektywą CSRD będzie przebiegać stopniowo, a kryterium determinującym harmonogram implementacji będzie wielkość podmiotów, liczba zatrudnionych pracowników itp.
- Od 2025 roku CSRD będzie obowiązywać duże firmy z sektora publicznego, np. banki i zakłady ubezpieczeń. Raporty według nowych zasad będą dotyczyć roku obrotowego 2024.
- W roku 2026 wszystkie duże spółki z ponad 250 pracownikami i odpowiednim wynikiem finansowym będą musiały dostosować się do nowych wymogów. Przepisy obejmą raporty za rok 2025.
- Od 2027 roku zapisy dyrektywy będą obowiązywać także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie, z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw. Sprawozdania za rok obrotowy 2026 będą musiały być już zgodne z nowymi przepisami.
Podsumowując, wprowadzenie nowych wymogów może być trudne. Przedsiębiorcy muszą szybko dostosować się do standardów ESG, czyli opracować procedury raportowania i zacząć gromadzić dane. A to może być czasochłonne i kosztowne.