Nowy Ład a ryczałt – czy faktycznie się opłaca? (cz. 1)

Udostępnij:
0
(0)

Polski Ład sprawił, że  osoby planujące założyć działalność oraz te, które już prowadzą własny biznes, coraz częściej interesują się ryczałtem. Czy taka forma opodatkowania faktycznie jest korzystniejsza? Czy ryczałt w Polskim Ładzie zawsze bardziej się opłaci? Sprawdzamy, jakie korzyści przynosi zmiana typu opodatkowania na ryczałt, i na co uważać, by nie wpaść z deszczu pod rynnę.

Co to jest ryczałt?

Ryczałt, a dokładniej – ryczałt ewidencjonowany jest typem opodatkowania działalności gospodarczej w uproszczonej formie. Każdy przedsiębiorca, który może skorzystać z ryczałtu i zdecyduje się na taką formę opodatkowania, płaci podatek od przychodu w określonej wysokości procentowej, uzależnionej od branży wskazanej w PKD.

Jest to forma z pewnością warta rozważenia przez przedsiębiorców, których działalność nie generuje wysokich kosztów lub jest bezkosztowa. W ryczałcie nie ma bowiem możliwości zmniejszenia wysokości podatku poprzez odliczenie kosztów uzyskania przychodu. Wady związane z wyborem tej formy opodatkowania, poza wskazaną już niemożliwością odliczenia kosztów prowadzenia działalności od podatku, to również ograniczenie pewnymi limitami dochodowymi, które w 2022 roku wynoszą 9 188 200 złotych. Dla większych firm taki pułap może okazać się zbyt niski.

Popularność ryczałtu a Polski Ład

Program Polski Ład budzi wiele kontrowersji. Do jednej z nich zaliczyć można obawy związane z wysokością składki zdrowotnej, która jest uzależniona od dochodów przedsiębiorcy i zawsze wynosi 9%. W tym przypadku określenie ”sky is the limit” znajduje uzasadnione zastosowanie. Co więcej, nie ma również możliwości odliczenia składek od podatku – tak jak to było jeszcze przed wprowadzeniem programu Polski Ład.

Czy ryczałt na pewno się opłaca?

Czy ryczałt w Polskim Ładzie jest zatem remedium na wysokie składki zdrowotne? To zależy… Aby dokładnie oszacować to, czy ryczałt ewidencjonowany naprawdę się opłaca, należy spojrzeć obiektywnie na takie czynniki, jak np.:

  • Wysokość podatku – warto mieć na względzie to, że w przypadku ryczałtu wartość podatku dochodowego jest zmienna – uzależniona np. od rodzaju prowadzonej działalności. Najmniej opłacalny jest on dla osób wykonujących tzw. wolne zawody, z kolei na niższe stawki podatku mogą nastawić się osoby zajmujące się sprzedażą produktów własnych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Szacuje się, że stawki na ryczałcie mieszczą się w widełkach od 2 do nawet 17 procent (2% ryczałt jest pobierany ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, o których mowa w art. 20 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
  • Koszty prowadzenia działalności – jeśli są wysokie – na ryczałcie nie będzie możliwe ich odliczenie. Osoby, które chciałyby zmienić rodzaj opodatkowania, a np. mają własną flotę samochodów w leasingu – nie będą mogły wrzucić opłat związanych z jej utrzymaniem w koszty przychodu.
  • Wysokość składki zdrowotnej – Polski Ład zakłada, że wysokość składki zdrowotnej u osób rozliczających się na zasadach ryczałtu będzie obliczana nie od dochodu, a od przychodu i przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przedsiębiorcy z IV kwartału 2021 r.

Dopiero dokładna analiza i zestawienie oszacowanych wartości z tymi, które wyliczone będą dla  innego typu opodatkowania, może pomóc w weryfikacji, czy ryczałt w Polskim  Ładzie faktycznie się opłaca. 

Ryczałt, skala podatkowa czy podatek liniowy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem każdy z wymienionych typów opodatkowania ma swoje mocne i słabsze strony, a co najważniejsze – nie musi pasować do sytuacji każdego przedsiębiorstwa. Aby uniknąć błędu i mimo możliwości płacenia niższej składki zdrowotnej nie zrezygnować przy okazji na przykład z jednej z ważniejszych dla siebie ulg – warto tę kwestię przedyskutować z doradcą podatkowym.

Dla wszystkich przedsiębiorców, którzy nadal zastanawiają się, czy ryczałt będzie dla nich bardziej opłacalny, mamy jednak dobre wieści. Czasu do namysłu jest sporo, bo kolejna możliwość zmiany rodzaju opodatkowania dopiero w przyszłym roku. Jest zatem przestrzeń na konsultacje i dokładną analizę rynku.

Jak przejść na ryczałt? O piszemy w kolejnym artykule z serii poświęconej tej formie opodatkowania działalności gospodarczej.

Źródła:

  1. https://lexlege.pl/ustawa-o-podatku-dochodowym-od-osob-fizycznych/art-9a/
  2. https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/zryczaltowany-podatek-dochodowy-od-niektorych-przychodow-16832090/art-9

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Product Marketer SaldeoSMART. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, doświadczona managerka z certyfikatem Prince2, która specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i marketingiem produktowym. Na co dzień zajmuje się dopasowaniem produktu do oczekiwań rynku i efektywną komunikacją SaldeoSMART do klientów. Pasjonują ją nowe technologie i aplikacje. Nie stroni od wysiłku fizycznego i dźwigania kilogramów zwłaszcza w martwym ciągu.
Poprzedni
Dwa miesiące funkcjonowania KSeF
Następny
Jak przejść na ryczałt – terminy, obliczenia, składki (cz. 2)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *