Nowe kalkulatory Ministerstwa Finansów do obliczania PIT

Udostępnij:
0
(0)

Zapowiadana od lipca obniżka PIT z 17 na 12% sprawiła, że wielu przedsiębiorców postanowiło policzyć, ile dokładnie oszczędzi na zmianach. Ministerstwo Finansów pracuje intensywnie nad nowym, wygodnym w użyciu narzędziem, które pomoże podatnikom w samodzielnym wyliczeniu podatku dochodowego PIT po modernizacji systemu. Czy dzięki kalkulatorowi PIT kolejne nowelizacje podatkowe staną się bardziej transparentne i zrozumiałe?

Nowelizacja przepisów podatkowych – nachodzi Polski Ład 2.0

Od 1 lipca 2022 roku wchodzą w życie przepisy zmieniające dotychczasowe zasady opodatkowania. Do najważniejszych można zaliczyć likwidację ulgi dla klasy średniej, wyłączenie składek zdrowotnych z podstawy opodatkowania i zmniejszenie podatku PIT z 17% na 12% (dla pierwszego progu podatkowego). W związku z kolejną porcją zmian część przedsiębiorców ponownie staje przed dylematem – która forma opodatkowania jest najkorzystniejsza?

Do równie ważnych modyfikacji Polskiego Ładu, które zaczną obowiązywać od 1 lipca br., można zaliczyć także:

  • powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem (dotyczy samotnych rodziców);
  • zwiększenie limitu zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez ryzyka straty preferencji podatkowych przez rodziców. Od lipca  będzie on podniesiony  z 3089 zł do 16 061,28 zł.

O pozostałych zmianach w Polskim Ładzie przeczytasz na naszym blogu  – Polski Ład od nowa. Najważniejsze zmiany w programie.

Nowy kalkulator podatkowy z Ministerstwa Finansów

Z pomocą w samodzielnych wyliczeniach ma przyjść kalkulator PIT przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Chociaż narzędzie jest jeszcze w fazie tworzenia i nie wiadomo, czy zostanie uruchomione wraz z wejściem w życie zmian podatkowych, istnieje duża szansa, że pomoże przedsiębiorcom w sprawdzeniu, która z form opodatkowania będzie dla nich najlepsza. Kalkulatory dla płatników i podatników PIT mają transparentnie przedstawić efekty najnowszych zmian w programie Polski Ład.

Kalkulator podatkowy 2022 – kiedy będzie dostępny?

Już w kwietniu 2022 roku wiceminister finansów Artur Soboń ogłosił, że w resorcie trwają prace nad stworzeniem narzędzia w formie kalkulatora podatkowego, które umożliwi samodzielne wyliczenie efektów zmian w podatkach. Kalkulator PIT z MF ma być umieszczony na ogólnodostępnej stronie – prawdopodobnie nie trzeba będzie logować się na nią poprzez profil zaufany. Kalkulator podatkowy ma być bezpłatny.

Chociaż wiceminister szacował, że narzędzie zostanie oficjalnie oddane do użytku

tuż po zakończeniu sejmowych prac legislacyjnych związanych z wprowadzeniem zmian podatkowych – z kalkulatora PIT nie można jeszcze korzystać.

Obniżka z 17 na 12 proc. Kalkulator MF wskaże, ile zaoszczędzisz!

Plan uruchomienia kalkulatora PIT w 2022 wynikał z potrzeby przybliżenia Polakom ich sytuacji podatkowej Polaków. Jak mówił wiceminister, kalkulator będzie służyć do oszacowania „swojej rzeczywistej sytuacji, nie tylko jakiejś modelowej, ale sytuacji np. przy zbiegu różnych dochodów”. Z kalkulatora skorzystają zatem nie tylko przedsiębiorcy, ale również osoby zatrudnione, które np. planują sprawdzić, jak i czy zmieni się ich wynagrodzenie po 1 lipca 2022 roku.

Kalkulator podatkowy a kalkulator składek zdrowotnych

Do tej pory jednym z ogólnodostępnych kalkulatorów Polskiego Ładu stworzonych przez Ministerstwo Finansów był ten umożliwiający wyliczenie składek zdrowotnych. Jest on jednak dość prostym narzędziem – mnoży po prostu podstawę wymiaru składek przez właściwy procent.

Tymczasem zapowiadany kalkulator PIT będzie bardziej zaawansowany. Ma uwzględniać między innymi różne warianty składek do ZUS i podatku do US przy założeniu:

  •  wszystkich form opodatkowania,
  • rodzaju zatrudnienia,
  • źródła dochodów.

Nie jest jednak pewne, czy kalkulator PIT będzie umożliwiał również sprawdzenie, ile wynosi ulga podatkowa przy korzystaniu z innych ulg i odliczeń.

Podatnikom nie pozostaje nic innego, jak czekać na nowe narzędzie. Z pewnością wiele osób skorzysta z kalkulatora podatkowego z czystej ciekawości, a przedsiębiorcy mogą traktować go jako podpowiedź dotyczącą wyboru sposobu opodatkowania. Faktyczną funkcjonalność narzędzia poznamy jednak dopiero po jego oficjalnej publikacji przez resort.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Product Marketer SaldeoSMART. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, doświadczona managerka z certyfikatem Prince2, która specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i marketingiem produktowym. Na co dzień zajmuje się dopasowaniem produktu do oczekiwań rynku i efektywną komunikacją SaldeoSMART do klientów. Pasjonują ją nowe technologie i aplikacje. Nie stroni od wysiłku fizycznego i dźwigania kilogramów zwłaszcza w martwym ciągu.
Poprzedni
Nowe usprawnienia w aplikacji mobilnej
Następny
Jaki program do faktur wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *