Składki ZUS dla nowych firm

Nowa działalność gospodarcza – ile będą wynosić składki ZUS dla firm?

Udostępnij:
0
(0)

Każdy z nas już wie o podwyżce minimalnego wynagrodzenia na rok 2022, które osiągnęło 3010 zł brutto. Bez wątpienia ustawa ta jest świetną nowiną dla osób, które pracują na podstawie umowy o pracę. Jednak osoby, które w tym roku planują założyć własną firmę, powinny posiadać informację o zwyżkach kosztów związanych ze składkami ZUS.

Młodzi przedsiębiorcy, planujący założyć własną działalność gospodarczą, z powodu zwiększenia wynagrodzenia minimalnego, przez pierwsze dwa lata aktywności zawodowej, mogą zapłacą więcej niż w roku poprzednim.

Składki ZUS dla nowych firm w roku 2022 – ile wynoszą?

Wysokość składek ZUS dla nowych działalności oblicza się z zastosowaniem tzw. podstawy wymiaru, która przyjmuje 30% minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że w tym roku nowo powstałe firmy będą posiadały obowiązek uiszczenia składki ZUS od podstawy wynoszącej 903 zł.

Składki ZUS dla nowych firm wynosić więc będą:

  • Składka emerytalna – 176,27 zł
  • Składka rentowa – 72,24 zł
  • Składka wypadkowa – 15,08 zł
  • Składka chorobowa – 22,12 zł

Suma składek do zapłaty jeśli nie korzystasz z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowe wynosi obecnie 263,59 zł, ale to nie wszystko – do tej kwoty trzeba doliczyć składkę zdrowotną.

Składka zdrowotna w roku 2022 r. 

Osoby, które planują założenie własnej firmy, powinny śledzić również informacje związane z wysokością obowiązującej składki zdrowotnej. Te w ostatnim czasie można określić jako rewolucyjne – wszystko za sprawą zmian podatkowych, które w ramach pakietu „Polski Ład” zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Obecnie wysokość składki zdrowotnej zależy od wysokości dochodów oraz wybranej formy opodatkowania i kształtuje się następująco:

  • przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych (skala podatkowej) – ubezpieczenie zdrowotne stanowi 9% podstawy wymiaru składki,
  • przy podatku liniowym – składkę zdrowotna wynosi 4,9% podstawy wymiaru składki.

Co istotne, rozliczając się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) lub liniowo, przy miesięcznym dochodzie niższym niż minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku, wysokość składki zdrowotnej w tym miesiącu wyniesie 9% minimalnego wynagrodzenia (w 2022 roku minimalna składka zdrowotna to 270,90 zł).

  • przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych – ubezpieczenie zdrowotne w skali miesiąca wyniesie 9% zryczałtowanej podstawy,
  • przy karcie podatkowej za składkę zdrowotną w 2022 r. zapłacimy 270,90 zł miesięcznie.

Niekorzystna zmiana dla przedsiębiorców jest to, że od 1 stycznia 2022 r. składki zdrowotnej nie można odliczyć od podatku.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Pięćdziesiąt twarzy księgowego, czyli Polski Ład w memach
Następny
Najnowsze zmiany w SaldeoSMART. Aktualizacja 2.70

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *