Przedsiębiorcy w 2024 roku

Najważniejsze zmiany, które czekają przedsiębiorców w 2024 roku

Udostępnij:
4
(1)

Nowy rząd, nowy rok, nowe zmiany… 2024 rok może okazać się przełomowy dla wielu przedsiębiorców. Zapowiadane nowe regulacje, obietnice wyborcze i trendy w zarządzaniu firmami zwiastują epokę transformacji, której centralnymi punktami będą m.in. obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (KSeF), wzrost składek ZUS, podatek minimalny CIT dla spółek czy powrót VAT na produkty spożywcze. Sprawdźmy, na co jeszcze muszą przygotować się polscy przedsiębiorcy w 2024 roku!

Wzrost składek ZUS i płacy minimalnej

Początek 2024 roku przynosi przedsiębiorcom nową rzeczywistość finansową związaną z podwyżką płacy minimalnej. Wzrost przeciętnego wynagrodzenia o 12,8% oznacza także zwiększenie składek ZUS. Niektóre firmy staną przed koniecznością dostosowania się do ponad 180 zł podwyżki składki (duży ZUS), a inne poczują obciążenie blisko 70 zł miesięcznie (mały ZUS). To istotne zmiany, które wymagają staranności w planowaniu budżetu przedsiębiorstwa.

KSeF – rewolucja w fakturowaniu

Wraz z wdrożeniem KSeF faktury elektroniczne staną się obowiązkowe dla czynnych podatników VAT. To przełomowe posunięcie, które ma na celu usprawnienie procesu fakturowania i zapobieganie oszustwom podatkowym. Nowe wyzwania mogą skłonić przedsiębiorstwa do inwestycji w nowoczesne systemy zintegrowane z KSeF oraz dostosowania procedur księgowych do nowych standardów lub zaplanowania pilnego szkolenia tłumaczącego działanie nowej funkcjonalności w dotychczasowym programie wspierającym pracę księgowych i biur rachunkowych.

W tym miejscu chcemy przypomnieć, że aplikacja SaldeoSMART jest już zintegrowana z rządowym systemem KSeF. Dotychczasowi użytkownicy SaldeoSMART nie muszą płacić za nową funkcję. System jest gotowy do użytku. Działa intuicyjnie i szybko. Zachęcamy do zapoznania się z nim tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. To najwyższy czas!

19 stycznia 2024 roku nowy Minister Finansów zapowiedział audyt Krajowego Systemu e-Faktur. Dopiero na podstawie jego wyników ogłoszone zostaną terminy wejścia w życie obowiązku korzystania z KSeF. Wszystko po to, by wyeliminować ewentualne błędy i nie dopuścić do sytuacji, w której przedsiębiorcy nie będą mogli wystawić faktur.

Cyfryzacja przedsiębiorstwa 

Szybki rozwój cyfrowy wymusza na firmach dostosowanie się do nowych realiów biznesowych. Wdrożenie cyfrowego obiegu dokumentów, inwestycje w nowe oprogramowanie, a także integracja różnych funkcjonalności stają się nieuniknione. SaldeoSMART to jedno z narzędzi, które ułatwią elektroniczny obieg dokumentów. Zapewnia efektywność, zgodność i postęp pracy. 

Podatek minimalny CIT dla spółek

Z początkiem 2024 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące podatku minimalnego CIT dla spółek. Firmy, które wykażą stratę podatkową lub nie przekroczą progu rentowności, będą objęte nowymi regulacjami. To krok mający na celu uszczelnienie systemu podatkowego i zapobieganie unikaniu opodatkowania przez przedsiębiorców.

Kasowy PIT – nowe zasady?

Przedsiębiorcy powinni obserwować temat kasowego PIT, który może wprowadzić poważne zmiany w rozliczeniach podatkowych. Z ostatnich wiadomości wynika, że przedsiębiorcy mogą być zobowiązani do płacenia podatku dochodowego (PIT) kasowo, czyli dopiero po otrzymaniu zapłaty od swoich klientów. Choć ta zmiana wynika z umowy koalicyjnej, to szczegółów nadal brakuje. Eksperci oceniają pomysł zasadniczo pozytywnie, widząc w nim potencjał ograniczenia problemów z opóźnieniami w płatnościach. Jednakże wskazują, że takie rozwiązanie powinno być opcjonalne, analogicznie do funkcjonującego obecnie systemu kasowego VAT.

Chociaż idea brzmi obiecująco, przeniesienie rozliczeń na zasadę kasową wymagałoby dostosowania systemów księgowych oraz zmian w sposobie rozliczania kosztów dla przedsiębiorców.

Wzrost podatku rolnego dla rolników

Rolnicy od stycznia 2024 roku staną przed wyzwaniem związanym z 21-procentowym wzrostem podatku rolnego. Nowe stawki wprowadzą zwiększone obciążenia podatkowe dla właścicieli i użytkowników gruntów rolnych. Wzrost ten może wpłynąć na ceny żywności, odbijając się na całym społeczeństwie.

Koszyk z produktami spożywczymi

Powrót VAT na produkty spożywcze? 

Według obecnych informacji, na początku 2024 roku powróci 5-procentowy podatek VAT na produkty spożywcze. To decyzja, która może zwiększyć koszty zakupów dla konsumentów. Mimo że projekt nowej ustawy zakłada utrzymanie 0% VAT do końca czerwca 2024, przyszłe zmiany pozostają pod znakiem zapytania.

Wzrost podatków i opłat lokalnych – finansowanie samorządów

Drożeje wszystko… Dlatego niewątpliwie 2024 rok przyniesie także wzrost podatków i opłat lokalnych. Samorządy na pewno będą dążyły do zwiększenia wpływów budżetowych, co odbije się na przedsiębiorcach operujących na danym terenie. 

Przed przedsiębiorcami rok wyzwań 

2024 rok staje się czasem intensywnych zmian podatkowych i cyfrowej rewolucji dla przedsiębiorców. Wzrost składek ZUS, podatek minimalny CIT czy powrót VAT na produkty spożywcze to tylko niektóre wyzwania, jakie czekają firmy w nadchodzącym roku. Sposobem przetrwania na karuzeli zmian będzie elastyczność, szybkość adaptacji i inwestycje w technologie, które ułatwią dostosowanie się do nowej rzeczywistości biznesowej.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, z branżą IT związana zawodowo od 4 lat. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketing, influencer marketing, konferencje i rozwój współpracy z siecią partnerską. Prywatnie podróżniczka, dekoratorka i fanka sportów zimowych.
Poprzedni
Urlop bez problemu z SaldeoSMART
Następny
Rok 2023 w księgowości. Niby spokojniej, a wciąż bardzo chaotycznie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *