Nadchodzą zmiany w składce zdrowotnej – co czeka przedsiębiorców?

Udostępnij:
4
(2)

Nowe zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców zakładają modyfikację obecnych regulacji, wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Rząd planuje odejście od naliczania składki od sprzedaży aktywów trwałych oraz wprowadzenie innych rozwiązań dla właścicieli firm. Resort przygotował dwie propozycje. Sprawdź jakie!

Dwie nowe propozycje zasad naliczania składki zdrowotnej

Obecnie mamy dwie propozycje w kontekście nowych zasad naliczania składki zdrowotnej.

  1. Pierwszą opcją jest uproszczenie sposobu ustalania wysokości składki poprzez wprowadzenie zryczałtowanej składki miesięcznej i zmianę rozliczenia rocznego.
  2. Drugą propozycją jest wprowadzenie mieszanego modelu dochodowo-przychodowego określenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej, co pozwoliłoby przedsiębiorcom wybrać preferowany sposób opłacania składki.

W obu przypadkach zadbano o to, aby wprowadzone zmiany nie doprowadziły do uszczuplenia budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia ani zatrzymania wzrostu jego środków. Rządowi zależy na osiągnięciu równowagi finansowej i sprawiedliwego obciążenia podatkowego dla przedsiębiorców. To miałoby przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej tej grupy społecznej.

Co dokładnie ma się zmienić?

Rząd będzie brał pod uwagę dwa główne pomysły na zmiany w składkach, które obejmują zryczałtowaną składkę miesięczną oraz mieszaną formę dochodowo-przychodową do określenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Nowe zmiany w zasadach naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, przedstawione przez Ministra Zdrowia Izabelę Leszczynę i Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego, to:

Stała, niska składka zdrowotna. Składka zdrowotna będzie ustalana na stałym, niskim poziomie i nie będzie ulegać zmianom w ciągu roku.

Obniżenie składki. Rząd proponuje obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od przyszłego roku, co ma być korzystne dla wszystkich przedstawicieli tej grupy społecznej.

Nowe rozwiązania od 2025 roku – Zmiany w składkach miałyby wejść w życie od początku 2025 roku i obejmować 1,3 miliona przedsiębiorców.

Ryczałtowa składka zdrowotna dla skali podatkowej. Dla osób korzystających z najbardziej popularnej formy rozliczania się na tzw. skali podatkowej proponowana jest ryczałtowa składka zdrowotna.

Nowe zasady dla rozliczeń liniowych. W przypadku podatników rozliczających się liniowo składka zdrowotna ma być ustalana na poziomie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia dla dochodu do dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Składka od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składka zdrowotna będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia do czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Składka dla osób korzystających z karty podatkowej – Dla osób posiadających kartę podatkową składka wyniesie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia.

Różnice w korzyściach dla różnych form opodatkowania – Zaproponowane zmiany mają przynieść różne korzyści w zależności od formy opodatkowania. Jednak największe zyski osiągną przedsiębiorcy na skali podatkowej.

Zmiany w składce zdrowotnej. Zamiast wakacji ZUS niższe składki?

Wielu przedsiębiorców oczekuje jednak powrotu do sposobu naliczania składek zdrowotnych sprzed Polskiego Ładu. To oznaczałoby jednak znaczne ograniczenie wpływów do budżetu państwa. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przedstawił więc własną propozycję. Chce, aby koszty związane z powrotem do poprzednich zasad składki zdrowotnej dla przedsiębiorców częściowo pokryć z ograniczenia wakacji od ZUS. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy jednak do organów polityki finansowej i ubezpieczeniowej. Muszą one wziąć pod uwagę różne interesy i skutki społeczno-gospodarcze takiej zmiany.

Czy przed nami kolejne rewolucje w przepisach? Pamiętajmy, że przedstawione zmiany w składce zdrowotnej i sposobach jej naliczania dla przedsiębiorców to na razie jedynie plany. Jest jednak wysoce prawdopodobne, że któraś z proponowanych opcji zacznie obowiązywać w 2025 roku.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Organizacja pracy – 9 wskazówek jak efektywnie zarządzać czasem pracy
Następny
Platformy e-commerce przekażą skarbówce dane o sprzedawcach

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *