Model finansowy w firmie

Model finansowy w firmie – dlaczego jest taki ważny?

Udostępnij:
0
(0)

Brak podstawowej wiedzy na temat przedsiębiorczości i upodobanie do skoków na głęboką wodę w myśl filozofii: “a może mi się uda”. Tak niestety wciąż wyglądają początki wielu firm w Polsce, których założyciele pomijają najważniejszy aspekt budowania własnego biznesu – solidny model finansowy. Tymczasem na przysłowiowym wróżeniu z fusów trudno jest stworzyć przedsiębiorstwo, które przetrwa zderzenie z realiami rynkowymi i rozwinie swoje skrzydła na nieco dłużej, niż pierwsze dwa lata działalności.

Skalowalny model finansowy to kluczowy element dobrze prosperującego biznesu. I choć oczywiście nie da się go zawczasu przygotować z aptekarską precyzją, to pominięcie go w swoich planach prowadzi do tego, że przedsiębiorca po swoim rynku zaczyna poruszać się całkowicie po omacku.

Mówi się, że w świecie biznesu istnieje kluczowa zasada: “jak coś nie spina się w Excelu, to nie ma szans spiąć się w życiu”. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze prognozowanie kosztów biznesowych i sprawdzenie, czy przy ustalonych cenach za usługi i liczbie pozyskanych klientów firma może zapewnić sobie jakikolwiek wzrost.

Idealny model finansowy

Jak wobec tego stworzyć model finansowy, który pozwoli nam dokładnie przeanalizować biznesowe ryzyko? Oczywiście wszystko zależy od branży i rodzaju prowadzonego biznesu:

  • na początek dobrze jest przede wszystkim nadrobić zaległości z podstaw ekonomii i prowadzenia własnej firmy. Warto czytać dużo praktycznych poradników, poszukać blogów tematycznych i przede wszystkim nie bać się rozmawiać i czerpać wiedzę od ludzi, którzy już swój biznes z sukcesem prowadzą.
  • ważne jest ustalenie kosztów niezbędnych do prowadzenia firmy – zarówno tych potrzebnych na start, jak i kosztów stałych oraz wynikających ze wzrostu ilości klientów. Trzeba zestawić je z przychodem, czyli określić co podlega sprzedaży, za ile, przy ilu klientach pozyskanych w danym okresie czasu. Dobrą praktyką jest też robienie kilku wersji takiego planu, tj planu pesymistycznego, realistycznego i optymistycznego – zazwyczaj rzeczywistość okazuje się być wypadkową tych scenariuszy.

Model finansowy a korzyści dla firmy

Szybko, bez pomyślunku i z niezachwianą wiarą w swój pomysł – to w dużym skrócie kombinacja kilku zabójczych dla biznesu czynników, z powodu których wiele firm nie utrzymuje zbyt długo głowy ponad rynkową powierzchnią. A wystarczy tylko:

  • porządny biznesplan
  • analiza SWOT
  • wstępny model finansowy

aby w świecie przedsiębiorczości zdjąć różowe okulary z nosa i zacząć twardo stąpać po ziemi.

Dobrze przygotowany model finansowy szybko zweryfikuje, czy pierwszych zysków z działalności firma może spodziewać się po miesiącu, roku, dwóch latach albo w ogóle. Dlatego tak ważne jest systematyczne wracanie do tych analiz i aktualizowanie danych na bieżąco.

Obecnie rynek jest dynamiczny i każde założenia biznesowe trzeba regularnie aktualizować. Dzięki szybkiej reakcji na to, co aktualnie dzieje się na rynku, przedsiębiorcy mają szansę na modernizację własnych usług i utrzymanie konkurencyjności.

Jak zrobić biznesplan, czyli przygotuj się dobrze do prowadzenia firmy

Model finansowy a wkład własny

Na rozpoczęcie własnego biznesu potrzebne są środki, których nierzadko aspirujący przedsiębiorcy poszukują w różnego rodzaju dotacjach unijnych. Dotacje unijne owiane są złą sławą ale jest mnóstwo przedsiębiorstw, którym taka forma pomocy pozwoliła rozwinąć biznes – w przypadku dofinansowania rzecz rozbija się bowiem o nastawienie przedsiębiorcy. Jeśli przedsiębiorca inwestuje własne pieniądze to zależy mu przede wszystkim na tym, aby biznes szybko zaczął zarabiać.

Brak umiejętności analitycznych i podstaw wiedzy o przedsiębiorczości to główne grzechy osób, które decydują się na założenie własnej firmy. Na szczęście, nikt nie rodzi się biznesmenem, a zaległości można szybko nadrobić, dlatego też zanim przedsiębiorca zacznie działać, najpierw powinien zorientować się, jak wygląda jego rynek.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Światowy Dzień Backupu – co wiesz o kopii zapasowej
Następny
Podsumowanie aktualizacji w Panelu Firmy z pierwszego kwartału 2019 r.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *