Mechanizm odwrotnego obciążenia – co warto o nim wiedzieć?

Udostępnij:
0
(0)

Wraz z początkiem roku weszła w życie duża nowelizacja ustawy o VAT. Jedną z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej problematycznych zmian, jest mechanizm odwrotnego obciążenia. Nowa ustawa nie tylko rozszerza zamknięty katalog towarów objętych tzw. reverse charge, ale obejmuje nim również niektóre rodzaje usług budowlanych.  Zdaniem ekspertów nowe przepisy mogą spowodować wiele problemów – czy naprawdę jest się czego bać? Jak wystawić fakturę na odwrotnym obciążeniu zgodnie z obowiązującym prawem?

O co chodzi z tym odwrotnym obciążeniem?

Nowelizacja ustawy ma służyć przede wszystkim uszczelnieniu systemu podatkowego oraz walce z oszustwami związanymi z wyłudzeniami VAT. Tymczasem mechanizm odwrotnego obciążenia wzbudza w Polsce wiele kontrowersji, zwłaszcza w branży budowlanej, gdzie zaobserwowano największe nieprawidłowości w obszarze faktur, które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji.

Reverse charge zakłada przeniesienie obowiązku rozliczenia podatku z dostawcy na nabywcę i tym samym stanowi odstępstwo od generalnej zasady, że osobą zobowiązaną do zapłaty VAT jest podatnik dokonujący dostawy towarów lub świadczenia usług. W praktyce oznacza to tyle, że teraz to kupujący wystawi fakturę za sprzedającego i sam zatroszczy się o zwrot podatku do urzędu.

Krajowy obrót towarami

Zmiany w zakresie mechanizmu odwrotnego obciążenia objęły przede wszystkim tzw. towary wrażliwe, czyli m.in. srebro i platynę, złoto nieobrobionego plastycznie lub w postaci półproduktu, a także biżuteria i jej części oraz pozostałe wyroby jubilerskie według określonych w ustawie wytycznych. Odwrotne obciążenie znajdzie również zastosowanie w przypadku procesorów (czyli m.in. laptopów, notebooków, telefonów komórkowych czy konsoli do gier video) – w tym przypadku kwota transakcji musi przekroczyć 20.000 złotych.

Nabywca towaru objętego odwrotnym obciążeniem będzie zobowiązany do samodzielnego rozliczenia podatku. Innymi słowy, kwotę wystawioną na fakturze powinien potraktować jako wartość netto, od której naliczany jest VAT. Nieco inaczej jest w przypadku sprzedającego, gdzie o zastosowaniu odwrotnego obciążenia zadecyduje status kupującego, który musi być czynnym podatnikiem. Warto pamiętać, że zasada ta nie obowiązuje transakcji na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej lub podatników zwolnionych z VAT.

Zmiany w budowlance

Początek 2017 roku to czas, w którym z obowiązku płacenia podatku od towarów i usług zostaną zwolnieni podwykonawcy usług budowlanych. Mechanizm odwrotnego obciążenia obejmie m.in.: roboty związane z budową bloków mieszkalnych, roboty malarskie, tynkarskie, betoniarskie oraz instalacyjne (wodno-kanalizacyjne, cieplne, gazowe i inne). Obowiązek odprowadzenia podatku do urzędu spadnie na usługobiorcę z dniem wystawienia specjalnej faktury, którą przygotuje usługodawca. Brzmi skomplikowanie? Nic dziwnego, bo to dlatego nowy projekt budzi wiele kontrowersji. I to nie tylko ze względu na konieczność wystawiania specjalnych faktur na odwrotnym obciążeniu, ale też brak doprecyzowania, kim według ustawy jest podwykonawca.

IT – światełko w podatkowym tunelu

Niejasno sformułowane przepisy czy nowa forma obowiązujących faktur mogą przyprawić niejednego podatnika o zawrót głowy. Jak zatem zapanować nad chaosem i mieć pewność, że wystawiliśmy odpowiedni dokument? To proste – wystarczy skorzystać z nowoczesnych rozwiązań wspierających księgowość, które zagwarantują nam bezpieczeństwo i poprawność w księgowaniu przeprowadzanych transakcji.

Wiele razy wspominaliśmy o tym, że w podatkach jedyną pewną rzeczą jest zmiana. Nowe ustawy, czy nowelizacje są nieuniknione, dlatego zamiast zamartwiać się na zapas, lepiej zainwestować w nowoczesną technologię, a sprawy księgowe firmy przekazać w ręce prawdziwych profesjonalistów. System SaldeoSMART jest kompatybilny ze wszystkimi zmianami w prawie podatkowym. W ramach Pakietu Komunikacja z Klientem można wygenerować już faktury, korekty i zaliczki z pozycjami na odwrotnym obciążeniu. Z kolei Pakiet Odczytywanie Dokumentów została rozszerzony o możliwość rozksięgowania tego typu faktur i wyeksportowania ich do programów księgowych. Inteligentne IT, takie jak SaldeoSMART, zadba nie tylko o prawidłowe zaksięgowanie wszystkich dokumentów, ale również o Twój spokojny sen!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
SaldeoSMART rozliczy zaliczki pracownicze
Następny
Zlecenie czy etat? Plusy i minusy z perspektywy firmy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *