limit jednorazowej amortyzacji 2023

Limit jednorazowej amortyzacji na rok 2023 – sprawdź, kiedy można ją zastosować

Udostępnij:
5
(2)

Czy wiesz, ile wynosi limit jednorazowej amortyzacji? 2023 może przynieść zmiany – koniecznie zapoznaj się z najnowszymi danymi, aby nie popełniać błędów w prowadzonej księgowości. W tym artykule opowiemy Ci o tym, na czym polega jednorazowa amortyzacja, jakie są aktualne limity oraz odpowiemy na pytania, z którymi najczęściej spotykamy się w branży. Ten poradnik podpowie Ci wszystko, co chcesz (a na pewno musisz) wiedzieć na temat limitu jednorazowej amortyzacji.

Każdy przedsiębiorca korzysta z pewnych środków trwałych, które są niezbędne do prowadzenia działalności. Czasem są to maszyny potrzebne na linię produkcyjną, innym razem samochód, telefon czy laptop. Tego rodzaju środki podlegają amortyzacji, czyli swego rodzaju rekompensacie zużycia w czasie ich wykorzystywania.

Zacznijmy od szybkiej definicji tego, czym jest amortyzacja jednorazowa.

Co to jest jednorazowa amortyzacja?

Przypomnijmy – w najczęstszym rozumieniu, jednorazowa amortyzacja jest ulgą, która stanowi pomoc dla małych firm (tzw. małych podatników PIT lub CIT), a także dla nowych przedsiębiorców

Jednorazową amortyzację można dokonać w przypadku zakupu środków trwałych należących do grupy 3-8 KŚT (Klasyfikacji Środków Trwałych – to usystematyzowany wykaz obiektów służących do celów przedsiębiorców). Amortyzacja tego rodzaju może zostać dokonana od wartości początkowej towaru. Należy ją wykonać w roku podatkowym, w którym dane środki zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych firmy.

Czym jednorazowa amortyzacja różni się od tej standardowej? 

Jej założeniem jest zaliczenie całej kwoty wydatku do kosztów uzyskania przychodu bez rozkładania tego w czasie.

Kim są mali podatnicy PIT i CIT?

Jak wspomnieliśmy wyżej, jednorazowa amortyzacja jest dostępna dla osób kwalifikujących się jako mali podatnicy Pit oraz CIT. Przynależność do tych grup również jest ograniczona pewnymi limitami – wartość przychodu ze sprzedaży nie może przekroczyć w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej 2 000 000€.

Ile wynosi limit kwalifikowania się jako mały podatnik PIT lub CIT w 2023 roku? Należy wziąć pod uwagę kurs euro z dnia 3 października 2022 roku i sprawdzić, ile po przeliczeniu na złotówki będzie wynosiło będące limitem 2 000 000€. Na szczęście nie musisz nigdzie tego szukać, ponieważ zrobiliśmy to za Ciebie – możesz zakwalifikować się jako mały podatnik PIT albo CIT jeśli w 2022 roku Twój przychód ze sprzedaży nie przekroczy 9 654 000 zł. Pamiętaj: to nie jest limit amortyzacji jednorazowej, a jedynie możliwości zakwalifikowania się do jej dokonania. O limicie jednorazowej amortyzacji 2023 piszemy poniżej.

amortyzacja jednorazowa limit 2023

Amortyzacja jednorazowa – limit na rok 2023

Limit jednorazowej amortyzacji w 2023 r. wynosi 241 000 złotych.

Jak to obliczyliśmy?

Limit amortyzacji jednorazowej wylicza się zgodnie z art. 16k ustawy o CIT oraz art. 22k ustawy o PIT. Artykuł ten mówi o tym, że suma jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w danym roku nie może przekroczyć kwoty 50 000€. 

Jednak nie wylicza się tego na podstawie dowolnego kursu euro, a w oparciu o średni kurs euro, który ogłasza NBP. Musi być to kurs obowiązujący w pierwszym dniu roboczym października poprzedniego roku – w 2022 roku dzień ten przypadł na 3 października. Zgodnie z TAB nr 191/A/NBP/2020 z kurs wynosił wówczas 4.8272. 

Należało więc kwotę limitu w euro pomnożyć przez przelicznik kursu z dnia 3 października 2022.

50 000 € × 4.8272 = 241 000 zł

Jak widzisz po przeliczeniu kwoty limitu w euro na złotówki, limit jednorazowej amortyzacji 2023 wyniósł 241 000 zł. 

Czy zawsze amortyzacja jednorazowa jest najlepszym rozwiązaniem?

Pamiętaj też, że limit jednorazowej amortyzacji, o którym piszemy wyżej, nie obejmuje środków trwałych, których wartość nie przekracza 10 000 złotych. Zgodnie z art. 16f ustawy o CIT oraz  art. 22f ustawy o PIT możesz dokonać wówczas jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu oddania obiektu do użytkowania albo w miesiącu następnym (w kolejnych miesiącach nie można już dokonywać amortyzacji jednorazowej!). 


W przypadkach środków trwałych o wartości poniżej 10 000 zł nie musisz też dokonywać amortyzacji, a zamiast tego wydatki poniesione na poczet nabycia nowego środka trwałego wpisać w koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania do użytkowania zakupionego obiektu.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Podsumowanie 2022 roku w SaldeoSMART
Następny
Co to jest podatek inflacyjny i jak się przed nim chronić?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *