Co znajdziesz we wpisie:
Każda firma potrzebuje dostępu do źródła finansowania. Jako przedsiębiorca możesz wybierać między leasingiem a np. kredytem obrotowym. Kiedy sprawdza się leasing?
Z leasingu mogą korzystać zarówno przedsiębiorstwa, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i klienci indywidualni. Najczęściej jednak to właśnie przedsiębiorcy są zainteresowani tym rozwiązaniem, a trzon oferty przygotowanej przez firmy leasingowe dotyczy właśnie ich.
Chcesz zakupić firmowy samochód? A może potrzebujesz nowych maszyn? Słyszałeś o leasingu, ale nigdy wcześniej nie interesowałeś się tym zagadnieniem? Czas zatem sprawdzić, czy ta forma finansowania sprawdzi się w przypadku twojej firmy.
Leasing – podstawowe informacje
Choć może cię to zdziwić, początek leasingu w Polsce datuje się na lata 90. ubiegłego wieku. To właśnie wówczas przedsiębiorcy zainteresowali się tą formą inwestowania i zaczęła ona być traktowana jako alternatywa dla kredytów bankowych. Początkowo wiele trudności sprawiał fakt, że leasing nie był uregulowany ani w kodeksie cywilnym, ani w prawie podatkowym. Dziś sytuacja wygląda inaczej, bo po roku 2000 r. umowa leasingu została uwzględniona w przepisach.
Jako przedsiębiorca musisz wiedzieć, że dziś leasing – biorąc pod uwagę regulacje podatkowe – dzieli się na leasing operacyjny i leasing finansowy. Różnica jest znaczna, np. w przypadku leasingu operacyjnego odpisy amortyzacyjne są dokonywane przez firmę leasingową, podczas gdy przy leasingu finansowym prawo do takiej czynności nabywa leasingobiorca.
Leasing czy kredyt – co ci się bardziej opłaca?
Pytanie, która forma finansowania: leasing czy kredyt, sprawdzi się lepiej, jest często zadawane przez przedsiębiorców. Zarówno kredyt, jak i leasing mają swoje zalety i wady. Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć, który z tych produktów wybrać. Dopiero poznanie różnic między kredytem a leasingiem i odniesienie ich do aktualnej sytuacji firmy pozwala stwierdzić, które rozwiązanie jest korzystniejsze.
Zaciągając kredyt bankowy, możesz przeznaczyć go na dowolny cel. Co więcej, możesz wystąpić o kredyt obrotowy, który wykorzystasz do finansowania bieżącej działalności firmy. W przypadku leasingu zawsze mowa o finansowaniu aktywa trwałego, np. samochodu.
Pozostaje też kwestia własności. Przeznaczając pieniądze z kredytu na zakup np. maszyn, przedsiębiorca staje się ich właścicielem. Leasing jest pod tym względem o tyle ciekawym rozwiązaniem, że właścicielem udostępnionych przedsiębiorcy maszyn może być firma leasingowa.
Niezależnie od tego, czy będziesz starał się o kredyt bankowy, czy leasing, będziesz musisz wykazać, że masz zdolność kredytową. Firmy leasingowe bazują najczęściej na dokumentach dostarczonych przez zainteresowanego klienta, podczas gdy bank dokładnie sprawdza historię kredytową przedsiębiorcy.
Co z czasem trwania umowy? Również w tym względzie są widoczne różnice. Umowa z bankiem może zostać zawarta na dowolny okres. W przypadku leasingu czas umowy nie może być krótszy niż 40% okresu amortyzacji jego przedmiotu.
Co wybrać: leasing czy kredyt?
Jeżeli twoim celem jest samochód, specjalistyczne oprogramowania czy maszyny, to lepiej będzie, gdy skorzystasz z możliwości, jakie daje leasing. To rozwiązanie opłacalne pod względem podatkowym, zatem tańsze niż kredyt. Co więcej, w ten sposób twoja zdolność kredytowa nie obniży się – wciąż będziesz mógł ubiegać się o kredyt bankowy.
Potrzebujesz gotówki np. na remont firmy? W takim razie rozwiązaniem będzie kredyt. Długość umowy kredytowej i wysokość rat będziesz mógł dostosować do swoich możliwości finansowych.
Leasing często jest jedynym rozwiązaniem, aby zakupić środki trwałe do firmy.
Moim zdaniem leasing operacyjny samochodu osobowego to świetna opcja 🙂