Leasing czy kredyt

Leasing – czy to rozwiązanie dla twojej firmy?

Udostępnij:
0
(0)

Każda firma potrzebuje dostępu do źródła finansowania. Jako przedsiębiorca możesz wybierać między leasingiem a np. kredytem obrotowym. Kiedy sprawdza się leasing?

Z leasingu mogą korzystać zarówno przedsiębiorstwa, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i klienci indywidualni. Najczęściej jednak to właśnie przedsiębiorcy są zainteresowani tym rozwiązaniem, a trzon oferty przygotowanej przez firmy leasingowe dotyczy właśnie ich.

Chcesz zakupić firmowy samochód? A może potrzebujesz nowych maszyn? Słyszałeś o leasingu, ale nigdy wcześniej nie interesowałeś się tym zagadnieniem? Czas zatem sprawdzić, czy ta forma finansowania sprawdzi się w przypadku twojej firmy.

Leasing – podstawowe informacje

Choć może cię to zdziwić, początek leasingu w Polsce datuje się na lata 90. ubiegłego wieku. To właśnie wówczas przedsiębiorcy zainteresowali się tą formą inwestowania i zaczęła ona być traktowana jako alternatywa dla kredytów bankowych. Początkowo wiele trudności sprawiał fakt, że leasing nie był uregulowany ani w kodeksie cywilnym, ani w prawie podatkowym. Dziś sytuacja wygląda inaczej, bo po roku 2000 r. umowa leasingu została uwzględniona w przepisach.

Jako przedsiębiorca musisz wiedzieć, że dziś leasing – biorąc pod uwagę regulacje podatkowe – dzieli się na leasing operacyjny i leasing finansowy. Różnica jest znaczna, np. w przypadku leasingu operacyjnego odpisy amortyzacyjne są dokonywane przez firmę leasingową, podczas gdy przy leasingu finansowym prawo do takiej czynności nabywa leasingobiorca.

Leasing czy kredyt – co ci się bardziej opłaca?

Pytanie, która forma finansowania: leasing czy kredyt, sprawdzi się lepiej, jest często zadawane przez przedsiębiorców. Zarówno kredyt, jak i leasing mają swoje zalety i wady. Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć, który z tych produktów wybrać. Dopiero poznanie różnic między kredytem a leasingiem i odniesienie ich do aktualnej sytuacji firmy pozwala stwierdzić, które rozwiązanie jest korzystniejsze.

Zaciągając kredyt bankowy, możesz przeznaczyć go na dowolny cel. Co więcej, możesz wystąpić o kredyt obrotowy, który wykorzystasz do finansowania bieżącej działalności firmy. W przypadku leasingu zawsze mowa o finansowaniu aktywa trwałego, np. samochodu.

Pozostaje też kwestia własności. Przeznaczając pieniądze z kredytu na zakup np. maszyn, przedsiębiorca staje się ich właścicielem. Leasing jest pod tym względem o tyle ciekawym rozwiązaniem, że właścicielem udostępnionych przedsiębiorcy maszyn może być firma leasingowa.

Niezależnie od tego, czy będziesz starał się o kredyt bankowy, czy leasing, będziesz musisz wykazać, że masz zdolność kredytową. Firmy leasingowe bazują najczęściej na dokumentach dostarczonych przez zainteresowanego klienta, podczas gdy bank dokładnie sprawdza historię kredytową przedsiębiorcy.

Co z czasem trwania umowy? Również w tym względzie są widoczne różnice. Umowa z bankiem może zostać zawarta na dowolny okres. W przypadku leasingu czas umowy nie może być krótszy niż 40% okresu amortyzacji jego przedmiotu.

Co wybrać: leasing czy kredyt?

Jeżeli twoim celem jest samochód, specjalistyczne oprogramowania czy maszyny, to lepiej będzie, gdy skorzystasz z możliwości, jakie daje leasing. To rozwiązanie opłacalne pod względem podatkowym, zatem tańsze niż kredyt. Co więcej, w ten sposób twoja zdolność kredytowa nie obniży się – wciąż będziesz mógł ubiegać się o kredyt bankowy.

Potrzebujesz gotówki np. na remont firmy? W takim razie rozwiązaniem będzie kredyt. Długość umowy kredytowej i wysokość rat będziesz mógł dostosować do swoich możliwości finansowych.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Kary za handel w Internecie – sprawdź, czy to nie czas na założenie firmy
Następny
Technologia XXI wieku. Sukces I edycji Konferencji Sieci Partnerskiej SaldeoSMART

Komentarze (2)

  1. Kalkulator

    Leasing często jest jedynym rozwiązaniem, aby zakupić środki trwałe do firmy.

  2. izka

    Moim zdaniem leasing operacyjny samochodu osobowego to świetna opcja 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *