Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje PIT-y dla przedsiębiorców

Udostępnij:
5
(1)

Rok 2024 będzie pierwszym, w którym nie tylko osoby fizyczne, ale również przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z usługi Twój e-PIT, dostępnej na platformie e-US. Będzie ona jednak nieznacznie różnić się od tej dedykowanej podatnikom nieprowadzącym działalności. Wyjaśniamy, jak dokładnie będzie wyglądać e-PIT dla przedsiębiorców i kto może z niego skorzystać.

Twój e-PIT dostępny dla przedsiębiorców

Do tej pory przedsiębiorcy musieli przygotowywać i składać zeznania podatkowe samodzielnie lub z pomocą biur rachunkowych. Teraz ten proces może zostać ułatwiony. A to dlatego, że Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wstępnie wypełni deklaracje.

Dzięki usłudze e-PIT przedsiębiorcy będą mieli dostęp do wypełnionych formularzy, które zawierają dane dostarczone przez KAS. To powinno znacząco ułatwić proces rozliczeń. Warto jednak pamiętać, że podatnicy nadal będą musieli dokładnie przejrzeć i ewentualnie uzupełnić brakujące lub błędne informacje. Powinni także dodać dane dotyczące innych ulg podatkowych, które nie zostały automatycznie uwzględnione.

Kto będzie mógł skorzystać z usługi Twój e-PIT dla przedsiębiorców w 2024 roku?

Rozliczenia PIT za rok 2023, składane w 2024 roku, mają być dostępne dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Skorzystają z nich podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, stosują liniową stawkę podatku dochodowego na poziomie 19%, a także ci, którzy korzystają z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Co więcej, zeznania podatkowe mają być także dostępne dla osób prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Co ważne, będą one uwzględniały specyfikę branży rolniczej. Przedsiębiorcy mają w niej często do czynienia z unikalnymi kwestiami podatkowymi związanymi z produkcją rolno-spożywczą.

Niektóre ulgi i odliczenia będą automatycznie uwzględnione

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych będą mogli skorzystać z automatycznego uwzględnienia w formularzu ulgi na dzieci (jeżeli korzystali z niej w ubiegłym roku). Ponadto wszyscy przedsiębiorcy mają możliwość automatycznego przekazywania 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Naturalnie pod warunkiem że w poprzednim roku podatkowym wskazali taką organizację i nadal znajduje się ona na liście OPP. Jeżeli będą chcieli ją zmienić, mogą wykonać to ręcznie.

Jakie dane będą zawarte w gotowym formularzu?

Proces rozliczeń e-PIT dla przedsiębiorców nie ogranicza się jedynie do zaakceptowania wstępnie wypełnionego dokumentu. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mają obowiązek uzupełnienia zeznań przed akceptacją. Powinni dodać do nich informacje o uzyskanych w poprzednim roku przychodach i kosztach ich uzyskania. Dodatkowo o pozostałych ulgach podatkowych, które nie zostały automatycznie uwzględnione w przygotowanym przez KAS formularzu PIT.

Sama możliwość rozliczenia formularza Twój e-PIT, ale też ręcznego uzupełnienia danych pozwala przedsiębiorcom dostosować zeznania do specyfiki swojej działalności oraz skorzystać z wszelkich dostępnych ulg podatkowych. To stanowi istotny element personalizacji procesu rozliczeń. Dzięki temu podejściu przedsiębiorcy zachowują pełną kontrolę nad swoimi finansami i jednocześnie korzystają z udogodnień oferowanych przez nową usługę.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, z branżą IT związana zawodowo od 4 lat. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketing, influencer marketing, konferencje i rozwój współpracy z siecią partnerską. Prywatnie podróżniczka, dekoratorka i fanka sportów zimowych.
Poprzedni
Nowości w aplikacji mobilnej
Następny
Wypalenie zawodowe w pracy księgowego – przyczyny, objawy, sposoby zapobiegania

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *