Koszty stałe w firmie – sprawdź, na co przedsiębiorcy wydają najwięcej pieniędzy!

Koszty stałe w firmie – sprawdź, na co przedsiębiorcy wydają najwięcej pieniędzy!

Udostępnij:
0
(0)

Prowadzenie własnego biznesu związane jest nie tylko z niezależnością i nieustannym rozwojem firmy, ale przede wszystkim z bardziej przyziemnymi rzeczami, do których z pewnością zaliczamy comiesięczne uiszczanie opłat oraz ponoszenie różnego rodzaju kosztów, w tym tych związanych z uzyskaniem przychodu. Czym są koszty stałe i o czym powinien wiedzieć przyszły przedsiębiorca, zamierzający otworzyć własną firmę?

Zanim dokładniej przyjrzymy się najczęstszym wydatkom polskich przedsiębiorstw, najpierw zaznaczymy, że nie każdy wydatek firmowy musi zostać uznany za koszt uzyskania przychodu. I choć oczywiście pomniejszenie przychodu o dany wydatek jest korzystne dla przedsiębiorcy, to aby zakwalifikować koszt jako ten, który bezpośrednio przyczynił się do wzrostu zysku firmy (i tym samym dołożył cegiełkę do zmniejszenia podatku dochodowego!), musi on spełniać kilka ważnych wymogów.

Po pierwsze, przedsiębiorcy powinni każdy wydatek odpowiednio udokumentować. Bez faktur, paragonów czy dowodów uiszczenia opłaty nie będziemy w stanie zaliczyć żadnego wydatku na poczet kosztów uzyskania przychodu. Co ważne, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, koszt taki musi być koniecznie związany z zabezpieczeniem, zachowaniem lub wzrostem przychodu oraz nie może figurować na liście nieuznawanych pod tym kątem wydatków – precyzuje to art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym. W praktyce oznacza to tyle, że każda wydana złotówka musi mieć ścisły związek z profilem działalności firmy i przyczyniać się do jej rozwoju.

Czym są koszty stałe?

Niezależnie od profilu działalności czy uzyskiwanych przychodów, każde przedsiębiorstwo ponosi szereg niezmiennych kosztów stałych. Wydatki te mogą oczywiście ulegać zmianie wraz ze zróżnicowaniem warunków makroekonomicznych na rynku czy też zmianą profilu działalności danej firmy, wprowadzeniem nowej technologii oraz wszelkimi decyzjami, których pokłosiem jest zmiana organizacyjna niosąca ze sobą jakiś wydatek.

Sprawdź możliwości SaldeoSMART Poznaj możliwości SaldeoSMART, które ułatwią Ci pracę w Biurze Rachunkowym jaki w Firmie Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

Najważniejszą cechą kosztów stałych jest ich nieuchronność. Firma ponosi je bez względu na to, czy osiąga jakiekolwiek przychody, a interes dobrze prosperuje. Potencjalni przedsiębiorcy często zapominają o tym, że podczas prowadzenia działalności gospodarczej może zdarzyć się tak, że firma nie będzie w stanie nic wyprodukować lub sprzedać – wówczas pojawia się problem, ponieważ wiele początkujących biznesów nie jest w stanie wywiązać się ze wszystkich zobowiązań finansowych bez regularnego zastrzyku gotówki. Dlatego też odpowiednie zabezpieczenie finansowe i świadomość konieczności stałego pokrywania stałych wydatków z firmowej kasy to dwie najważniejsze kwestie, o których powinien pamiętać przyszły przedsiębiorca.

Wykaz najpopularniejszych kosztów stałych przedsiębiorcy

Mimo że na pierwszy rzut oka może się wydawać, że koszty stałe są silnie uzależnione przede wszystkim od specyfiki działalności firmy, w rzeczywistości każda z nich pokrywa szereg podobnych wydatków, które możemy łatwo skategoryzować. Oczywiście różnice indywidualne w zakresie rodzaju ponoszonych kosztów jak najbardziej istnieją. Jednak każdy biznes ma do czynienia z takim samym wykazem zobowiązań finansowych, które mają decydujący wpływ tak na utrzymanie firmy w ryzach, jak i jej rozwój i sukcesywny wzrost przychodów. Do najczęstszych kosztów stałych ponoszonych przez przedsiębiorców zaliczamy przede wszystkim:

  • Koszty najmu lokalu oraz opłaty czynszowe i media

Jest to jeden z podstawowych kosztów stałych w praktycznie każdym przedsiębiorstwie. Do opłat za media zaliczamy wydatki na wodę, energię elektryczną, gaz czy również Internet i telefon.

  • Wynagrodzenia

Ten punkt nie wymaga dodatkowych wyjaśnień – zatrudniając pracowników, przedsiębiorca musi im zapewnić wynagrodzenie za wykonywaną pracę. W przeciwnym wypadku firma bardzo szybko zyska status nierzetelnej i niewypłacalnej oraz bezpowrotnie utraci swój atrakcyjny wizerunek tak na rynku pracy, jak i wśród potencjalnych partnerów biznesowych.

  • Sprzęt biurowy, taki jak ksero, drukarki czy skanery

Trudno wyobrazić sobie obecnie biznes, który dobrze funkcjonuje bez solidnego zaplecza technicznego. Dobry komputer i sprawny sprzęt biurowy to aktualnie obowiązkowy element wyposażenia każdej firmy, bez którego jej funkcjonowanie byłoby po prostu niemożliwe.

  • Wyposażenie biura

Do kosztów wyposażenia biura zaliczamy przede wszystkim wydatki związane z zakupem mebli i innych elementów (np. wykładzin), a także koszt materiałów biurowych: papieru do drukarek, tuszów, tonerów czy pozostałych, niezbędnych akcesoriów.

Koszty stałe to także:

  • Utrzymanie strony internetowej (domena, hosting)
  • Koszty konserwacji urządzeń
  • Licencje, czyli wszystkie programy, które są niezbędne w pracy, a płatności są uiszczane w postaci cyklicznych (np. comiesięcznych) opłat

Własna firma nie zawsze wiąże się z uzyskiwaniem regularnych przychodów – niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwo zarabia regularnie, czy miewa tzw. gorsze okresy, istnieje szereg kosztów stałych, które każdy przedsiębiorca musi regularnie pokrywać, aby utrzymać swój biznes. Dlatego warto uczulać świeżo upieczonych bądź przyszłych właścicieli własnych interesów na ten fakt i zachęcać ich do zatroszczenia się o płynność finansową jeszcze przed podjęciem decyzji o uruchomieniu działalności.

Trendy w biznesie Nasze inspiracje dla przyszłych przedsiębiorców. 10 trendów w biznesie, które warto poznać!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
[Infografika] Komunikacja z Klientem – nowoczesne narzędzie dla biura rachunkowego
Następny
Jak poprawić produktywność pracownika – dobre i złe praktyki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *