Koszty rejestracji samochodu w 2019 roku

Koszty rejestracji samochodu w 2019 roku – czy bardzo się zmieniły?

Udostępnij:
0
(0)

Własny samochód jest nie tylko marzeniem niejednego dorosłego człowieka, ale często koniecznością, jeśli myślimy o założeniu firmy i prowadzeniu biznesu. Warto pamiętać, że opłaty związane z posiadaniem samochodu wcale nie kończą się na wyborze jego modelu, a ich wysokość podlega ustawowym regulacjom.

Koszty rejestracji samochodu w 2019 roku

Każdy zakupiony pojazd musi najpierw zostać zarejestrowany, a wiążą się z tym konkretne opłaty. Bez względu na kraj, w którym nabyliśmy samochód, właściwej rejestracji dokonujemy zawsze w Urzędzie Komunikacji. Na złożenie stosownego wniosku mamy 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Opłaty są oczywiście zróżnicowane pod względem kraju pochodzenia pojazdu. Najważniejsze koszty rejestracji samochodu zakupionego na terenie Polski to:

 • opłata skarbowa:

w tym roku jej wysokość wynosi 17 zł i kwota ta jest pobierana wyłącznie w sytuacji, w której rejestrujemy pojazd w imieniu właściciela na podstawie udzielonego przez niego wcześniej pełnomocnictwa. Co ważne, bliscy członkowie rodziny właściciela pojazdu (czyli małżonek, rodzice, rodzeństwo lub dzieci) są w tym wypadku co do zasady zwolnieni z obowiązku uiszczania opłaty skarbowej)

 • koszt tablic rejestracyjnych:

zgodnie z obowiązującym prawem każdy zakupiony pojazd należy przerejestrować, a tablice rejestracyjne wymienić na takie, które są właściwe danemu powiatowi. W przypadku samochodu osobowego wysokość opłaty to 80zł, a za indywidualne tablice rejestracyjne wzrasta on do kwoty 1000zł (w obu przypadkach podana kwota dotyczy dwóch sztuk tablic rejestracyjnych)

 • dowód rejestracyjny:

za wydanie tego niezbędnego dokumentu zapłacimy 54zł

 • pozwolenie czasowe:

to dokument, który umożliwi nam użytkowanie samochodu już po złożeniu w urzędzie wniosku o wydanie dowodu rejestracyjnego. Za dokument poświadczający o czasowym pozwoleniu na legalne użytkowanie pojazdu zapłacimy w tym roku 13,50 zł

 • nalepki:

wyróżniamy nalepki kontrolne i legalizacyjne. Za pierwszą, obowiązującą wyłącznie właścicieli samochodów, zapłacimy 18,50 zł. Koszt nalepki legalizacyjnej to z kolei 12,50 zł

 • opłaty ewidencyjne:

ich wysokość jest niewielka i wynosi po 0,50 zł za dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, tablice oraz nalepki.

zmiany w leasingu samochodów Zmiany w leasingu samochodów w 2019 roku – o czym warto wiedzieć?

Koszty rejestracji samochodu a sprowadzanie używanego pojazdu z Niemiec

Nie jest tajemnicą, że coraz chętniej decydujemy się na zakup używanego samochodu z Niemiec. W tym przypadku należy pamiętać, że wówczas koszty rejestracji samochodu dodatkowo uwzględniają również:

 • badanie techniczne: jego koszt to około 100zł
 • karta pojazdu:koszt to 75 zł
 • stała opłata ekologiczna: wynosi 500zł
 • akcyza: w wysokości 3,1% lub 18,6% od ceny samochodu oraz zależna od pojemności silnika (graniczną wartością jest 2000 ccm)
 • opcjonalnie dokumenty potrzebne do rejestracji i przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego: 100zł.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Gdzie reklamować usługi księgowe cz.2
Następny
Aplikacja mobilna SaldeoSMART dla firm

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *