Konto firmowe czy prywatne?

Udostępnij:
0
(0)

Prowadzenie działalności gospodarczej bez konta w banku wydaje się być w obecnych czasach niemożliwe. W związku z tym przedsiębiorcy zakładający firmę często stają przed dylematem, jaki rodzaj rachunku bankowego wybrać: prywatny czy firmowy? Podpowiadamy, kiedy lepiej zdecydować się na konto firmowe, a kiedy pozostać przy osobistym.

Obowiązek posiadania rachunku bankowego

Zgodnie z przepisami Ustawy o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej wszelkie płatności dokonywane w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, których stroną jest inny przedsiębiorca i których jednorazowa wartość transakcji wynosi 15 tys. euro, muszą być realizowane za pośrednictwem rachunku bankowego. Zwolnione z obowiązku posiadania konta są tylko osoby fizyczne rozliczające się na podstawie ryczałtu oraz karty podatkowej. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz urzędem skarbowym dokonuje się obecnie wyłącznie bezgotówkowo. W związku z tym posiadanie rachunku bankowego jest w tym wypadku absolutnie konieczne. Z bezgotówkowego dokonywania rozliczeń zwolnieni są jedynie mikroprzedsiębiorcy, którzy mogą regulować zobowiązania wobec ZUS-u i US-u za pośrednictwem przekazu pocztowego.

Dla kogo konto prywatne?

W przypadku gdy prowadzimy niewielką firmę bądź jednoosobową działalność gospodarczą, konto prywatne w zupełności nam wystarczy. Jeśli nie musimy przeprowadzać wielu złożonych operacji, korzystanie z prywatnego konta do celów firmowych będzie stosunkowo wygodnym rozwiązaniem. Co więcej, dzięki wykorzystywaniu osobistego rachunku bankowego do prowadzenia działalności gospodarczej nie musimy ponosić większych opłat, jak ma to miejsce w przypadku prowadzenia konta firmowego. Niestety, korzystanie z osobistego rachunku ma także swoje wady. Po pierwsze, jest to kwestia odsetek od zgromadzonych na koncie środków, które w przypadku osobistego rachunku są oprocentowane zryczałtowaną 19-proc. stawką podatku. Co więcej, środki znajdujące się na koncie prywatnym trudno oddzielić od tych uzyskanych z prowadzonej działalności. W związku z tym wszystkie odsetki muszą zostać rozliczone prywatnie. Kolejną wadą wykorzystywania prywatnego rachunku do celów firmowych jest problem kontroli podatkowej. Jeśli mamy zamiar posługiwać się rachunkiem osobistym do celów związanych z prowadzeniem działalności, musimy się zastanowić, czy na pewno chcemy, aby fiskus miał dostęp do naszych prywatnych transakcji.

Kiedy wybrać konto firmowe?

Dla przedsiębiorców, którzy prowadzą średnie i większe firmy, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie konto firmowe. Po pierwsze, oddzielimy w ten sposób transakcje osobiste i firmowe, a po drugie, będzie nam łatwiej prowadzić księgowość naszej firmy. Jeśli chodzi o opłaty związane z prowadzeniem tego typu konta, banki często rekompensują je m.in. w postaci atrakcyjniejszych niż w przypadku prywatnych kont ofert kredytowych czy leasingowych. A co najważniejsze, wszelkie wydatki na prowadzenie firmowego rachunku bankowego możemy wrzucić w koszty uzyskania przychodu.

 

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Lokalne przechowywanie danych sposobem na unikanie błędów pracowników
Następny
Nieefektywny obieg dokumentów to 20% straty wydajności

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *