jak zmienić adres firmy

Jak zmienić adres firmy? Niezbędne formalności

Udostępnij:
0
(0)

Przenosisz biuro do innej lokalizacji lub zmieniasz miejsce zamieszkania? Sprawdź, jak zmienić adres firmy w CEIDG w jak najprostszy sposób, oraz o czym jeszcze musisz pamiętać przy dopełnianiu formalności.

Zmiana adresu firmy  –  o czym musisz pamiętać?

Jak zmienić adres firmy to jedna kwestia, musisz bowiem pamiętać, że taką zmianę należy zgłosić w odpowiednim czasie do CEIDG  –  do kiedy możesz to zrobić? Zgodnie z przepisami, zmianę adresu musisz zgłosić do urzędu w ciągu 7 dni od jej zaistnienia. Jak czytamy na stronie gov.pl: 

„W ciągu 7 dni od zaistnienia zmiany musisz zgłosić zmianę:

 • twojego imienia i nazwiska, daty urodzenia (jeśli nie posiadasz numeru PESEL)
 • dodatkowych określeń, które włączyłeś do nazwy firmy
 • informacji o obywatelstwie
 • adresu do doręczeń oraz adresu stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej – jeżeli takie miejsce posiadasz
 • innych danych kontaktowych, jeśli podałeś je we wniosku o wpis do CEIDG
 • przedmiotu wykonywanej działalności opisanego kodami PKD”.

Gdzie można zgłosić zmianę adresu?

Jak możesz to zrobić? Czy musisz osobiście udać się do urzędu? Na szczęście nie. Do wyboru masz bowiem kilka opcji:

 • urzędy miast lub gmin,
 • urzędy dzielnicowe m.st. Warszawy,
 • urzędy miast na prawach powiatu,
 • pocztą,
 • przez internet.

Ile kosztuje zmiana adresu w CEIDG?

Usługa zmiany adresu jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty mogą zaistnieć gdy zdecydujesz się realizować usługę przez pełnomocnika lub gdy wysyłasz wniosek listownie. 

Ile będziesz czekać na oficjalną zmianę adresu w systemie?

Jeśli CEIDG nie przetwarza aktualnie żadnych innych złożonych przez Ciebie wniosków, to zmiana adresu we wpisie Twojej firmy w ewidencji nastąpi nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu wniosku.

jak zmienić adres siedziby firmy

Jak zmienić adres siedziby firmy? Instrukcja krok po kroku

1. Złóż wniosek o zmianę danych w CEIDG

Jak wspominaliśmy, wniosek możesz złożyć na kilka sposobów: tradycyjnie w urzędzie, pocztą lub online. Oto jak to zrobić:

 • W urzędzie

Jeśli zdecydujesz się na tę drogę zmiany adresu, na miejscu urzędnik potwierdzi przyjęcie wniosku i najpóźniej następnego dnia roboczego wprowadzi dane do systemu CEIDG. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty)  – inaczej nie uda Ci się załatwić swojej sprawy.

Czy musisz mieć ze sobą wniosek? Nie  –  możesz pobrać go ze strony i wypełnić przed wizytą w urzędzie lub wypełnić formularz, który dostaniesz w urzędzie. Najważniejsze jest to, aby na wniosku znalazł się własnoręczny podpis  –  Twój lub osoby upoważnionej. Uwaga  –  w przypadku pełnomocnika mogą obowiązywać opłaty.

 • Pocztą

Jak zmienić adres siedziby firmy bez wychodzenia z domu? Wypełniony i własnoręcznie podpisany wniosek możesz wysłać do urzędu listem poleconym. Co ważne, podpis wnioskodawcy powinien być w tym wypadku potwierdzony przez notariusza.

 • Online na biznes.gov.pl

To najszybsza metoda. Wystarczy, że po wejściu na stronę główną biznes.gov.pl wybierzesz usługę „Zmień dane w CEIDG”. Możesz też przejść do niej bezpośrednio za pomocą tego linku: Zmień dane firmy w CEIDG. Zaloguj się na swoje konto (potrzebny będzie Ci profil zaufany lub e-dowód). 

Wniosek o zmianę wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

2. Poczekaj, aż urząd sprawdzi twój wniosek

W tym momencie nie musisz nic robić  –  system poinformuje Cię, gdyby wystąpiły jakiekolwiek problemy z Twoim wnioskiem. Jeśli wszystko będzie poprawne, CEIDG przejdzie do kolejnego kroku.

3. Sprawdź, czy dane Twojej firmy zostały zmienione

CEIDG odpowiada za przesłanie informacji o zmianie adresu do odpowiednich instytucji: urzędu skarbowego, GUS, ZUS czy KRUS. Możesz sprawdzić, czy dane zostały zmienione, wyszukując swoją firmę w bazie przedsiębiorców.

Co po zmianie?

To jeszcze nie koniec  –  aby zmiana adresu nie odbiła się negatywnie na funkcjonowaniu Twojej firmy, upewnij się, że zrobiłeś wszystko, od A do Z, w tym poniższe kroki.

 • Sprawdź wszystkie najważniejsze dokumenty (w tym umowy leasingu, umowy z dostawcami, umowy z klientami), w których wymieniony jest adres firmy. Zaktualizuj je o nowy adres.
 • Zmień adres firmy na materiałach firmowych, takich jak wizytówki, papier firmowy, strony internetowe, materiały reklamowe i wszelkie inne dokumenty firmowe.
 • Poinformuj swoich klientów, dostawców, współpracowników i innych kontrahentów o zmianie adresu firmy, aby mogli zaktualizować swoje rejestracje i systemy.

To wszystko  – zmiana adresu firmy dobiegła końca.

co to jest fakturaSprawdź nasz program księgowy dla firm, dzięki któremu z łatwością zapanujesz nad dokumentami firmowymi i kadrowymi.

Źródła:

 1. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy
 2. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców
 3. https://www.biznes.gov.pl/pl/e-uslugi/00_0737_00 

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Kary za brak KSeF
Następny
Zarządzanie dokumentami w branży motoryzacyjnej – jak zrobić to lepiej?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *