korekta faktury

Jak wystawić fakturę korygującą?

Udostępnij:
0
(0)

Faktura korygująca to dokument wystawiany przez sprzedawcę w przypadkach, kiedy konieczna jest korekta pierwotnej faktury. Powodów takiej korekty może być wiele, od błędnych danych dotyczących ceny, ilości towarów lub usług, przez niepoprawne dane kontrahenta, aż po źle wyliczony podatek albo błędne oznaczenie numeru faktury. Jak wystawić korektę faktury? I co robić, aby trzeba było to robić jak najrzadziej?

Co to faktura korygująca?

Faktura korygująca stanowi poprawkę do pierwotnej faktury, w związku z czym powinna zawierać wszystkie niezbędne dane identyfikujące konkretną transakcję, takie jak:

 • data sprzedaży, 
 • dane sprzedawcy i nabywcy, 
 • opis towarów lub usług, 
 • cena, 
 • podatek VAT 
 • numer faktury, której dotyczy korekta. 
Ważne: faktura korygująca powinna zawierać informację o tym, jaki konkretny błąd został skorygowany oraz jakie zmiany zostały dokonane w stosunku do pierwotnej faktury.

Istotne jest także to, aby wystawienie faktury korygującej odbyło się zgodnie z wymaganiami prawnymi, w szczególności z Ustawą o podatku od towarów i usług oraz Ustawą o rachunkowości. Faktura korygująca powinna być dokładnie opisana i udokumentowana w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa, aby zapewnić prawidłowe rozliczenie podatkowe.

Częstą wątpliwością jest to, czy faktura korygująca musi mieć swój numer – tak, poza tym, że faktury korygujące muszą zawierać numer faktury korygowanej, muszą posiadać także swój indywidualny numer.

co to jest fakturaUniknij błędów podczas wystawiania faktur, korzystając z programu do fakturowania SaldeoSMART!

Jak wystawić fakturę korygującą?

Wiesz już, że faktura korygująca służy do sprostowania błędów lub zmian w już wystawionej fakturze. Teraz przyjrzyjmy się temu, jak wystawić korektę faktury.

W celu wystawienia faktury korygującej należy postępować zgodnie z poniższymi krokami. Jeśli korzystasz z programu SaldeoSMART wystawianie korekty rozpoczyna się od:

 • Wejdź na fakturę, którą potrzebujesz skorygować i kliknij opcję faktura korygująca.
 • W nagłówku wybierz datę wystawienia faktury korekty, numer faktury korygującej podstawi się na podstawie wcześniej wystawianych korekt, chyba, że korzystasz z numeracji indywidualnej, wówczas będziesz mógł uzupełnić numer.
 • Jeżeli korekcie podlegają pozycje faktury, możesz je skorygować w sekcji pozycje faktury.
 • Uzupełnij uwagi do faktury, w których podasz przyczynę korekty.
 • Wystaw korektę.
Pamiętaj! Fakturę korygującą powinno się opatrzyć podpisem osoby, która ją wystawiła, oraz datą wystawienia.
faktura korygująca

Przykładowe przyczyny korekty faktury

Jakie są najczęstsze powodu wystawiania korekt do wysłanych już faktur? Kiedy powinieneś wystawić fakturę korygującą? Poniżej najczęstsze przykładowe przyczyny korekty faktury.

 • Błędna cena – korektę wystawia się np. w przypadku, gdy faktura zawiera błędnie obliczoną cenę, w tym niewłaściwe zastosowanie rabatów lub naliczenie zbyt niskiej/wysokiej kwoty VAT.
 • Zła ilość produktów – jeśli na pierwotnej fakturze błędnie wpisano ilość towarów lub usług, prowadzi to do błędnego rozliczenia, a więc wymaga korekty.
 • Zła jednostka produktu
 • Inne przyczyny – dane dotyczące zapłaty np. forma płatności.

Wystawiając korektę faktury w SaldeoSMART, przyczyny korekty można uzupełnić w sekcji: „Uwagi do faktury”.

W każdym przypadku faktura korygująca powinna precyzyjnie wskazywać przyczynę wystawienia oraz dokładnie opisywać wprowadzone zmiany w stosunku do pierwotnej faktury.

Co robić, aby nie dopuścić do błędów na fakturze?

W związku z tematem korekt faktur pojawia się pytanie – co zrobić, aby oryginalne dokumenty były w pełni poprawne? Odpowiedź jest dość prosta – wystarczy wprowadzić automatyzację fakturowania i skorzystać z takich programów jak SaldeoSMART. Nie będziemy Ci teraz mówić, jak wystawić fakturę w SaldeoSMART, bo opisanie tego procesu zajęłoby dłużej niż jej rzeczywiste wystawienie.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Co to jest faktura? Rodzaje faktur
Następny
Zarządzanie dokumentami w hotelu. Jak robić to skutecznie?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *