Jak wygląda płynność finansowa firm w pandemii?

Udostępnij:
0
(0)

Okres pandemii znacząco przełożył się na nasze życie, w tym również na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Dowodzą tego dane – obecnie ⅓ firm wystawia miesięcznie mniej faktur niż przed pandemią. Przekłada się to na spadek wpływów przedsiębiorstw oraz obrotu w gospodarce.

Według badania „Płynność finansowa MŚP w pandemii” [i] Krajowego Rejestru Długów i firmy faktoringowej NFG, istnieje kilka znaczących przyczyn zmniejszonej liczby faktur w obiegu. To głównie słabszy popyt na produkty i usługi, ograniczenia w działalności kontrahentów, a także problemy finansowe klientów.

Faktury z dłuższym terminem płatności

Rozwiązaniem, na które stawia obecnie wiele przedsiębiorstw, jest wystawianie faktur z dłuższymi terminami płatności niż przed pandemią. W ten sposób z trudnościami próbuje poradzić sobie ponad połowa firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na taką formę decydują się zwykle na prośbę kontrahentów.

Według badania faktury z dłuższymi terminami płatności wystawiają głównie średnie firmy – robi to 69,3% z nich oraz małe – 61,8%. Rzadziej postępują w ten sposób mikrofirmy – deklaruje to 41,3%.

Porównanie obecnej sytuacji z tą sprzed pandemii niesie także inne spostrzeżenia: terminy na wystawianych fakturach wydłużyły się o co najmniej kilka bądź – w najgorszym razie – o kilkadziesiąt dni. Zdecydowanie najczęściej – w przypadku 28% badanych – dotyczyło to terminu dłuższego niż 15-30 dni.

Warto jednak zauważyć, że organizacje, w związku z wydłużonym czasem oczekiwania na pieniądze, chcą też zabezpieczyć własne interesy, dlatego nawet 60% przedsiębiorców rozważa skorzystanie z rozwiązań poprawiających płynność finansową, np. kredytów bądź faktoringu.

Zdaniem przedsiębiorców

Problemem, z którym borykają się właściciele działalności gospodarczych, jest mniejsza liczba wystawianych faktur. Sytuacja ta dotyczy 34,4% firm. Prawie 27% przedsiębiorstw deklaruje jednak, że aktualnie miesięcznie wystawia więcej faktur niż przed pandemią. Z kolei 38,8% nie potrafi jednoznacznie określić, czy i jak zmieniło się ich położenie w tym zakresie.

Według badania najwięcej zleceń i kontraktów traciły głównie małe firmy oraz te działające w branży budowlanej. Więcej faktur wystawiają obecnie przedsiębiorstwa średnie i specjalizujące się w produkcji.

O ile mniej faktur wystawiły firmy? Według szacunków nawet o 100 w skali miesiąca w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii. Dotyczy to 13,4% respondentów z sektora MŚP. Z kolei ponad ¼ przedsiębiorców wystawia do 10 faktur mniej. Niewiele mniejsze, głównie z branży handlowej, straciły nawet do 30 dokumentów miesięcznie.

Jak te straty wpływają na działalność firm? Wszystko zależy od ich ogólnej kondycji. Niekiedy utrata jednego strategicznego klienta może bardzo wpłynąć na funkcjonowanie organizacji. Jak podkreślają eksperci, sytuacja utraty kontrahenta bądź problemów z niezapłaconą fakturą potrafi znacząco zmienić płynność finansową mniejszych firm.

Z jakich przyczyn przedsiębiorcy wystawiają mniej faktur?

Podstawową przyczyną, którą deklaruje 55% badanych, jest spadek popytu na ich usługi i produkty. 53% ankietowanych uważa, że dzieje się tak z powodu ograniczeń w działalności kontrahentów wskutek obostrzeń. Z kolei prawie 45% przedsiębiorców jako przyczynę podaje problemy finansowe klientów. Co warto podkreślić, ponad 35% respondentów działa często w ograniczonym zakresie z powodu obostrzeń.

Niektóre organizacje wskazują też na inne istotne problemy, takie jak brak środków finansowych, zbyt małą liczbę pracowników bądź niewystarczającą ilość towaru.

Po roku funkcjonowania w nowej i trudnej rzeczywistości firmy zdają już sobie sprawę z zagrożeń i starają się stworzyć taki model działań, który pozwoli im wyjść obronną ręką z kryzysu. Jeśli mają taką możliwość, starają się wystawiać faktury z dłuższymi terminami płatności oraz stawiają na elastyczność. Mniejsza liczba wystawianych miesięcznie faktur, zwłaszcza przez małe firmy, jest jednak dla nich odczuwalna. Mimo to przedsiębiorcy stale próbują wdrażać nowe rozwiązania, które mogłyby poprawić ich sytuację.

[i] Raport Krajowego Rejestru Długów i NFG „Płynność finansowa MŚP w pandemii”, dostęp 11.03.2021 r.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Rozmowa kwalifikacyjna online – jak przygotować siebie i kandydata
Następny
Co zmieni się w Kodeksie pracy w 2021 roku?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *