Jak rozliczyć studia i szkolenia w ramach działalności gospodarczej?

Udostępnij:
0
(0)

Czy koszty studiów i szkoleń mogą obniżyć należny podatek przedsiębiorcy? Tak, ale pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zaksięgowane. Niemniej ważne jest, aby być świadomym ryzyka kontroli podatkowej, ponieważ organy podatkowe nie pozwalają na uwzględnianie wydatków o charakterze osobistym.

Odliczenia są możliwe, ale…

Polskie prawo podatkowe otwiera przed przedsiębiorcami możliwość zaliczania wydatków na edukację do kosztów uzyskania przychodów, ale pod pewnymi warunkami. Istnieje ryzyko, że organy podatkowe mogą uznać takie wydatki za prywatne i odmówić ich uwzględnienia w kosztach. Dlatego tak ważne jest wykazanie związku między tymi wydatkami a prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jak odliczyć koszty?

Warto zauważyć, że organy podatkowe wcześniej były bardziej restrykcyjne w tej kwestii, ale obecnie wydają się bardziej elastyczne. Aktualnie nawet szkolenia online mogą być objęte preferencjami podatkowymi i uwzględniane w kosztach podatkowych, o ile spełnione zostaną odpowiednie kryteria.

Ważne! Kluczowym kryterium zaliczania wydatków na edukację do kosztów uzyskania przychodów jest ich związek z osiągnięciem przychodu lub zachowaniem źródła przychodów.

Wydatki powinny być związane z aktualnie wykonywaną działalnością gospodarczą. Podstawą prawną tych odliczeń jest art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który określa, że podatnicy mają prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki, które wpływają na osiągnięcie przychodu lub pozwalają zachować dotychczasowe źródło przychodów.

Wydatki na naukę podlegające odliczeniom – co wchodzi w ich skład?

Wydatki na naukę i rozwijanie swoich umiejętności w zakresie prowadzenia biznesu mogą być uważane za koszty, które pomagają obniżyć podatek dochodowy. To oznacza, że możesz odliczyć pewne wydatki związane z nauką, takie jak:

 • opłaty za studia wyższe,
 • kursy językowe,
 • kursy specjalistyczne,
 • szkolenia,
 • comiesięczną opłatę za czesne,
 • wydatki na podręczniki,
 • opłaty za dojazdy do szkoły,
 • czy pozostałe wydatki bezpośrednio związane z edukacją.

Studia i szkolenia a związek z przychodem z działalności

Podczas dokonywania rozliczeń podatkowych przedsiębiorcy powinni zachować ostrożność i odpowiednio udokumentować swoje wydatki, przygotowując się na ewentualne kontrole podatkowe. Przedsiębiorcy muszą ocenić, czy wydatki na edukację faktycznie przyczynią się do podniesienia ich kwalifikacji zawodowych i są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, czy też mają charakter osobisty. Jeżeli tego nie wykażą podczas ewentualnej kontroli, mogą spodziewać się sankcji finansowych.  Przy księgowaniu warto zwrócić uwagę na:

 • Cel związany z przychodami – Wydatek musi służyć osiągnięciu lub utrzymaniu przychodów lub zabezpieczeniu źródła tych przychodów.
 • Prawidłowa dokumentacja – Wydatek musi być odpowiednio udokumentowany. To oznacza, że powinny istnieć dowody na jego cel i przeznaczenie w kontekście działalności gospodarczej.
 • Wyłączenie z katalogu wydatków zakazanych – Wydatek nie może należeć do kategorii wydatków, które są wyraźnie wyłączone z kosztów uzyskania przychodu, jak określa to art. 23 ustawy o PIT.
 • Brak cech wydatku prywatnego – Wydatek nie może mieć cech wydatku prywatnego dla przedsiębiorcy. Innymi słowy, nie może to być koszt związany z życiem prywatnym przedsiębiorcy.

Wydatki na edukację mogą zmniejszać podatek. Ale nie zawsze!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Z jakich dotacji mogą aktualnie korzystać przedsiębiorcy? Przegląd dostępnych ofert
Następny
Jak założyć własną firmę? Poznaj ważne kroki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *