Jak rozkręcić biznes na zasadach franczyzy?

Udostępnij:
0
(0)

Decydując się na założenie własnej działalności gospodarczej, z reguły zaczynamy do zera. Oprócz konieczności posiadania dużych nakładów finansowych musimy znaczną część czasu poświęcić też na budowanie swojej pozycji na rynku i cierpliwie oczekiwać na zyski. Jeśli nie mamy pomysłu na biznes, z pomocą przychodzi nam franczyza. Podpowiadamy, jak zacząć swoją karierę we franchisingu.

Na czym polega franchising?

Franchising, nazywany również franczyzą, jest umową zawartą pomiędzy dwoma samodzielnymi przedsiębiorstwami – franczyzodawcą a franczyzobiorcą. Decydują się oni na podjęcie współpracy, której celem jest osiągnięcie większych zysków. Innymi słowy, franczyza polega na prowadzeniu własnej działalności gospodarczej pod szyldem obcej marki. Za udostępnienie swojej marki i wszelkiego know-how franczyzodawca pobiera od franczyzobiorcy opłatę. Franchising może okazać się dobrym pomysłem dla tych, którzy chcą rozkręcić własny biznes, lecz nie mają na niego pomysłu. Dzięki franczyzie możemy prowadzić działalność pod opieką partnera mającego dużo większe doświadczenie i dysponującego sprawdzonymi rozwiązaniami.

Pomysł na biznes

Co wyróżnia franczyzę na tle innych sposobów prowadzenia działalności gospodarczej? Po pierwsze, decydując się na podpisanie umowy franchisingu, mamy gotowy, wypróbowany i pewny pomysł na biznes. Nie potrzebujemy dużych nakładów finansowych ani czasu na budowanie swojej pozycji na rynku. Działając pod znaną, renomowaną marką, łatwiej jest pozyskać klientów. Ponadto w przypadku franczyzy ryzyko, że nasz biznes nie wypali, jest znacznie mniejsze niż wtedy, gdy zaczynamy od zera. Dochodzą do tego wszelkie korzyści marketingowe czy też udział w wyspecjalizowanych szkoleniach. Kolejną kwestią jest możliwość zawarcia korzystniejszych umów z dostawcami, którzy są w stanie zaoferować nam dużo lepsze warunki niż wtedy, gdy prowadzimy mało znaną firmę. Co więcej, przez cały czas trwania umowy możemy liczyć na wsparcie ze strony naszego partnera, który dzieląc z nami swoją markę, sam stara się dbać o własny interes. Franczyzodawca z kolei dzięki nam może rozwijać swoją firmę, poskramiając w ten sposób wszelką konkurencję.

Przed podjęciem decyzji o franczyzie

Zanim podejmiesz decyzję o kupnie czyjegoś pomysłu na biznes, musisz zastanowić się, w czym tak naprawdę będziesz czuł się dobrze. Zwróć jednak uwagę nie tylko na swoje osobiste preferencje, ale także na trendy panujące obecnie na rynku. Sprawdź, jak prezentuje się popyt w branży, która Cię interesuje, sprecyzuj swoje możliwości finansowe i bardzo dokładnie przeanalizuj umowę oferowaną przez potencjalnego franczyzodawcę.

Jak zacząć?

Pierwszą i chyba najważniejszą kwestią jest znalezienie odpowiedniego franczyzodawcy. Warto w tym celu nawiązać kontakt z Polską Organizacją Franczyzodawców, która zrzesza wielu interesujących przedsiębiorców, gotowych dzielić się swoją marką z innymi. Dobrze jest także zasięgnąć opinii innych franczyzobiorców, przewertować czasopisma biznesowe pod kątem ogłoszeń dotyczących zawarcia umowy franczyzy czy też przejrzeć serwisy internetowe o tematyce franchisingu. Jeśli wybrałeś już firmę franczyzową, sprawdź, czy podpisanie z nią umowy Ci się opłaci. Ważne, aby przyjrzeć się ofercie pod kątem ukrytych kosztów, mieć dobrze zdefiniowany kapitał początkowy, a w razie konieczności sprawdzić swoje możliwości kredytowe.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Franchising ma dużo zalet, ale także kilka wad. Musisz się liczyć z ciągłą kontrolą ze strony franczyzodawcy, ograniczeniem samodzielności, obowiązkiem uiszczenia opłaty wstępnej oraz opłat bieżących (najczęściej procent obrotów) za użytkowanie marki, a także ze wszelkimi negatywnymi skutkami ewentualnych złych decyzji podjętych przez firmę franczyzową. Pamiętaj, że biznes, na który się zdecydujesz, to inwestycja w przyszłość i deklaracja na długie lata. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby to, co robisz, naprawdę sprawiało Ci przyjemność.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Łatwiejszy dostęp do zamówień publicznych dla MŚP
Następny
Lista niezapłaconych podatków i ZUS w SaldeoSMART – wykorzystaj dostępne informacje

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *