jak przygotować się na urlop

Jak przygotować się do urlopu?

Udostępnij:
0
(0)

Za kilka tygodni zaczynasz zasłużony urlop? Wakacje są okazją do regeneracji sił i dlatego musisz się do nich przygotować. Jeżeli zaplanujesz i zamkniesz część spraw jeszcze przed opuszczeniem firmy, będziesz odpoczywać bez poczucia winy.

Nie jesteś w stanie wyłączyć służbowego telefonu w weekend? Do firmy przychodzisz jako pierwszy i wychodzisz jako ostatni? Bardzo prawdopodobne, że na samą myśl o urlopie masz wyrzuty sumienia. Tymczasem każdy z nas potrzebuje odpoczynku, aby efektywnie pracować przez pozostałą część roku. Jeżeli data wakacji zbliża się wielkimi krokami, pomożemy Ci się do nich przygotować. Dowiedz się, co warto zrobić przed udaniem się na urlop, aby wypoczywać efektywnie – bez zamartwiania się o to, co dzieje się w pracy. Przedstawiamy nasze rady, jak przygotować się do urlopu.

Wdrożenie w obowiązki pracownika na zastępstwo

Jeżeli Twoja nieobecność może negatywnie wpłynąć na działanie firmy, przemyśl znalezienie pracownika na zastępstwo. W wielu zakładach pracy obowiązki przechodzącego na urlop pracownika obejmują jego współpracownicy. Prowadzisz sekretariat i nikt nie będzie mógł Cię zastąpić? Czas porozmawiać z przełożonym o znalezieniu pracownika na zastępstwo.

Pracownik na zastępstwo powinien pojawić się w firmie na co najmniej kilka tygodni przed datą Twojego urlopu, abyś miał czas wdrożyć go w obowiązki. Przekaż wiedzę i obserwuj, jak przyjęta do pracy osoba sobie radzi. W ten sposób zyskasz pewność, że nie zawiedzie ona podczas Twojej nieobecności.

Leasing pracowniczy Jednym z dostępnych rozwiązań w przypadku sezonowego braku pracowników jest leasing pracowniczy. Sprawdź, czy to rozwiązanie dobre dla Twojej firmy

Zamknij ważne zadania przed udaniem się na urlop

Wraz ze współpracownikami projektujesz i wdrażasz strony internetowe? Jeżeli macie otwartych kilka projektów, ustal, przy których Twoja obecność jest niezbędna i potraktuj je priorytetowo. Gdy skończysz swoją część pracy lub zamkniesz cały projekt, nie będziesz zamartwiał się, że trzeba przełożyć termin oddania gotowej strony.

Jeżeli pracujesz w zespole, to na kilka tygodni przed datą urlopu powinieneś sprawdzić, czy i komu w najbliższym czasie będziesz potrzebny. W ten sposób ustalisz harmonogram prac i będziesz mógł go konsekwentnie realizować. Jeżeli zadań jest bardzo dużo, ustal, które są najważniejsze. Częścią spraw na pewno będziesz mógł zająć się po powrocie z urlopu.

Poinformuj klientów o nieobecności

Nie ma znaczenia, czy pracujesz w biurze, czy jesteś przedstawicielem handlowym – musisz poinformować swoich klientów o nieobecności. Ustaw autoresponder, a kluczowych klientów uprzedź o planowanej nieobecności telefonicznie lub osobiście.

Twoja praca polega na zbieraniu zamówień od klientów? Bardzo możliwe, że będą oni chcieli złożyć zamówienie, gdy nie będzie Cię w firmie. W takiej sytuacji musisz zadbać o zastępstwo. Nie zapomnij też podać kontaktu do zastępcy.

Awaryjne sytuacje – czy będziesz dostępny dla współpracowników?

Niektórych rzeczy nie da się przewidzieć – może się zdarzyć, że Twoja pomoc będzie niezbędna. Twoi przełożeni powinni wiedzieć, czy i jak będą mogli się z Tobą skontaktować. Jeżeli na urlop nie zabierasz służbowego telefonu, uprzedź o tym pracodawcę. Będziesz miał możliwość sprawdzenia skrzynki mailowej? Świetnie – poproś, aby w pilnych sprawach napisano do Ciebie maila.

Pozostawiając kontakt do siebie, będziesz też spokojniejszy – w razie podbramkowej sytuacji czy problemu zostaniesz poinformowany.

Posprzątaj biurko i wyrzuć niepotrzebne rzeczy

Przez cały rok gromadzimy na biurkach różne rzeczy. Dzień przed urlopem to doskonały moment, aby uporządkować biurko i przy okazji pozbyć się starych, niepotrzebnych już notatek. Choć ten punkt nie jest szczególnie istotny, to osobie, która będzie Cię zastępować, na pewno milej będzie korzystać z czystego biurka i monitora, który nie jest obklejony żółtymi karteczkami.

Pamiętaj – urlop to czas, gdy masz zebrać siły. Gdy dobrze się zorganizujesz i wykonasz najpilniejsze zadania, będziesz mógł rozpocząć wakacje bez wyrzutów sumienia.

urlop w czasie pandemii Czy wiesz, że pracownicy mają prawo nie tylko do urlopu wypoczynkowego

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Aktualizacja SaldeoSMART – dalsza rozbudowa Listy Pracowników
Następny
Stres w biznesie – przyjaciel czy wróg?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *