ryczałt - terminy, obliczenia, składki

Jak przejść na ryczałt – terminy, obliczenia, składki (cz. 2)

Udostępnij:
1
(1)

Dla wielu przedsiębiorców ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stał się podatkowym wyjściem awaryjnym. Właściciele firm zmieniają formę rozliczenia z państwem, żeby uniknąć efektów Polskiego Ładu (Nowego Ładu). Ta reforma podniosła koszty prowadzenia działalności większości przedsiębiorców.

Ryczałt to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy płacą stawki od 2 proc. do 17 proc. Wysokość stawki zależy od rodzaju prowadzonej działalności.

Sprawdźmy, komu rzeczywiście opłaca się przejść na ryczałt.

Nowy Ład. Co zmieni i dla kogo

Popularność ryczałtu wzrosła wraz z Polskim Ładem czyli reformą podatkową zwaną również Nowym Ładem. Zmiany, które weszły w życie w 2022 roku zwiększyły koszty prowadzenia biznesu.

Polski Ład zmiany w podatkach i innych daninach

Reforma podwyższyła kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł oraz podniosła próg podatkowy z 85 528 zł do 120 tys. zł. Dodatkowo ustawodawca:

 • zniósł prawo do odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne,
 • zmienił zasady obliczania składki zdrowotnej – proporcjonalnie do dochodu (dla opodatkowanych według zasad ogólnych/podatkiem liniowym), w zależności od wielkości przychodów (dla opłacających ryczałt) oraz w stałej wysokości (dla osób na karcie podatkowej).

Zmian Nowego Ładu jest więcej, a w sumie oznaczają dla większości przedsiębiorców większy efektywny podatek, a tym samym wzrost kosztów prowadzenia działalności – przede wszystkim ze względu na wyższą składkę zdrowotną odprowadzaną do ZUS.

Jednocześnie zmiany w podatkach sprawiły, że na atrakcyjności zyskał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ryczałt – co należy o nim wiedzieć?

Oto najważniejsze informacje o ryczałcie:

 • zryczałtowany podatek dochodowy obliczany jest w oparciu o przychód,
 • stawki podatku wynoszą 2 proc. – 17 proc.,
 • podatnik nie uwzględnia w rozliczeniu kosztów uzyskania przychodów (KUP),
 • ryczałtowcy prowadzą ewidencję przychodów czyli uproszczoną księgowość,
 • ryczałtowcy nie mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz skorzystać z ulgi na dziecko dla samotnego rodzica,
 • składka zdrowotna wynosi dla nich (w 2022 roku): 335 zł – ok. 1007 zł. To 9 proc. podstawy czyli procenta przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku 2021 r.:
  • 60 proc. – dla przychodu do 60 tys. zł – 335,94 zł,
  • 100 proc. – dla przychodu do 300 tys. zł – 559,89 zł,
  • 180 proc. – dla przychodu powyżej 300 tys. zł – 1 007,81 zł.

Warto pamiętać, że od 2023 roku ryczałt obejmie obligatoryjnie przychody uzyskane z tytułu najmu prywatnego (prowadzonego poza działalnością gospodarczą).

Jak przejść na ryczałt 2022 – czy to się opłaca?

Kto może przejść na ryczałt od 2022? Ryczałtowcem mogą zostać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych/których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne oraz spółki jawne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne.

Jak widać, nie każdy przedsiębiorca może przejść na ryczałt. Takiego wyboru nie mają wspólnicy spółek partnerskich. Dodatkowo ryczałt nie jest dostępny dla osób:

 • opłacających w tym samym roku podatek w formie karty podatkowej,
 • z przychodami z prowadzenia apteki, z kupna/sprzedaży wartości dewizowych, handlu częściami/akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
 • zwolnionych okresowo z płacenia podatku dochodowego,
 • wytwarzających wyroby obłożone podatkiem akcyzowym (oprócz wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii),
 • świadczących usługi/sprzedających towary byłemu lub obecnemu pracodawcy (jeśli ich zakres jest taki sam – w danym lub poprzednim roku podatkowym).

Jest jeszcze jeden wymóg. Przychody podatnika, który chce zostać ryczałtowcem nie mogły przekroczyć limitu 2 mln euro w poprzednim roku podatkowym.

Jak przejść na ryczałt w 2022 roku?

Wybór tej formy opodatkowania nie jest skomplikowany pod względem formalnym. Wystarczy złożyć pisemne oświadczenie do Naczelnika Urzędu Skarbowego. Przedsiębiorca może to zrobić na papierze lub aktualizując swój wpis w CEIDG online.

Podatnik ma na to dwa terminy: do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał pierwszy przychód z działalności gospodarczej w danym roku podatkowym lub do końca roku (jeżeli pierwszy przychód uzyskał w grudniu).

Ryczałtem można opodatkować przychody spółki jawnej lub cywilnej jeśli taką formę rozliczenia z państwem wybiorą wszyscy wspólnicy.

Jak obliczyć ryczałt w 2022?

Ewidencję przychodów należy prowadzić zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów. W ewidencji ujmowane są tylko przychody z działalności gospodarczej. Zapisy dokonywane są na podstawie faktur, rachunków i dowodów wewnętrznych. Trzeba pamiętać, że od 2023 roku, przedsiębiorcy na ryczałcie są zobowiązani do prowadzenia elektronicznej ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych.

pracownicy korzystający z saldeosmartDowiedz się, jak z łatwością zarządzać fakturami i dokumentami w firmie! Poznaj aplikację SaldeoSMART.

Dla kogo ryczałt będzie opłacalny?

Z pewnością dla osób, które wykonują działalność opodatkowaną stawką niższą niż podatek liniowy (19 proc.) lub skalą podatkową (17 proc. i 32 proc.).

Niskie stawki przewidziane są m.in. dla robót budowlanych (5,5 proc.), działalności usługowej z zakresu handlu, działalności gastronomicznej – z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży alkoholu (3 proc.), administracji nieruchomościami oraz części usług z zakresu edukacji (8,5 proc.).

Nowy Ład przyniósł zmiany niektórych stawek podatkowych:

 • z 17 proc. na 14 proc. dla usług w zakresie opieki zdrowotnej, architektonicznych, inżynierskich, badań i analiz technicznych, w zakresie specjalistycznego projektowania,
 • z 15 proc. na 12 proc. dla specjalistów z branży IT.

Ryczałt jest korzystny również dla osób, które mają małe koszty uzyskania przychodu oraz chcą płacić składkę zdrowotną obliczoną na zasadach przygotowanych dla ryczałtowców.

A jak oznaczać dokumenty w SaldeoSMART, żeby rozliczały się według stawki ryczałtu? O tym piszemy w trzeciej części cyklu o ryczałcie.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Nowy Ład a ryczałt – czy faktycznie się opłaca? (cz. 1)
Następny
Nowy Ład – jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *