Jak prawidłowo zawiesić jednoosobową działalność gospodarczą?

Udostępnij:
3.3
(6)

W biznesie bywa raz gorzej, raz lepiej. Niekiedy przychodzi w życiu przedsiębiorcy taki moment, kiedy bardziej opłacalnym działaniem będzie zawieszenie działalności gospodarczej niż jej dalsze prowadzenie. Kiedy można to zrobić i jakie konsekwencje niesie ze sobą zawieszenie działalności?

Po co zawiesza się działalność gospodarczą?

Najczęściej dlatego, że w danym okresie nie przynosi ona wystarczających dochodów, by można było zachować płynność finansową i opłacić wszystkie składki i podatki. To przestrzeń dla pracodawcy, która pozwala mu nie upaść w momencie, kiedy nie ma on wystarczająco dużo klientów, zleceń bądź utracił płynność finansową w wyniku zbyt wielu niezapłaconych faktur od kontrahentów. Dzięki ulgom podatkowym i finansowym przedsiębiorca w okresie zawieszenia działalności ma większe szanse na to, że będzie mógł z sukcesem prowadzić firmę w przyszłości.

W momencie zawieszenia działalności pracodawca nie musi:

 • składać deklaracji VAT (o ile nie osiąga żadnego przychodu – jeśli np.: sprzeda środek trwały bądź uzyska przychód z tytułu działalności sprzed zawieszenia, to deklarację tę musi złożyć);
 • opłacać zaliczek na poczet podatku dochodowego;
 • opłacać składek ZUS-owskich (przy czym składka na ubezpieczenie społeczne rozliczana jest proporcjonalnie do liczby dni, jakie obejmuje zawieszenie, ale składka zdrowotna będzie zawieszona tylko w przypadku, kiedy zawieszenie obejmuje pełny miesiąc kalendarzowy. Jeśli zatem zawiesimy działalność w dniach od 23 marca do 22 kwietnia, to za oba miesiące trzeba będzie zapłacić składkę zdrowotną.

A może:

 • uzyskiwać przychód (w tym zarówno z działalności przed zawieszeniem, jak i sprzedaży środków trwałych) – czyli można zawiesić działalność wtedy, kiedy wiemy, że nie ma nowych zleceń, ale nadal czekamy na „stare” płatności;
 • traktować niektóre wydatki jako koszty uzyskania przychodu (co wynika z tego, że może wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów – oznacza to np.: możliwość rozliczenia abonamentu za telefon (ale z reguły już nie rozmów) czy internetu, ochrony mienia firmy, a nawet wydatków związanych z awarią sprzętu firmowego.

Kto może zawiesić jednoosobową działalność gospodarczą?

Na taki krok może zdecydować się przedsiębiorca niezatrudniający pracowników w oparciu o umowę o pracę. Oznacza to, że jeśli prowadzisz firmę i współpracujesz z „pracownikami” zatrudnionymi na umowie-zleceniu (bądź innej umowie cywilnoprawnej), to działalność możesz zawiesić. Nie możesz tego jednak zrobić, jeśli zatrudniłeś kogoś na umowę o pracę. Nie możesz tego również zrobić wtedy, kiedy masz pracownika na urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym.

Na ile i kiedy można zawiesić działalność gospodarczą?

Działalność można zawiesić na okres od 30 dni do 24 miesięcy i można to zrobić już od dnia złożenia wniosku o zawieszenie.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Procedura jest prosta. Należy wypełnić wniosek CEIDG-1 przez stronę internetową dla przedsiębiorców indywidualnych lub dostarczyć wniosek o wpis informacji o zawieszeniu do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Jakie są minusy zawieszenia działalności gospodarczej?

 • Po 30 dniach traci się prawo do świadczeń zdrowotnych.
 • Okres zawieszenia nie liczy się do emerytury (jako lata pracy).
 • Nie można wykonywać działalności (co jest oczywiste, ale nie można też realizować tych samych usług w oparciu o umowy cywilnoprawne).
 • Traci się prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych.
 • Trzeba wykonać przegląd techniczny kasy fiskalnej, jeśli przypada on w okresie zawieszenia działalności.
 • Nadal należy prowadzić KPiR (czyli jeśli podatnik współpracuje z biurem rachunkowym, nadal będzie ponosił koszt z racji tej współpracy).

Kiedy opłaca się zawiesić działalność?

Przed podjęciem decyzji o zawieszeniu działalności warto dobrze wszystko przeliczyć. Brak konieczności odprowadzania składek ZUS-owskich może być kuszący, ale warto pamiętać o tym, że w czasie zawieszenia nie możemy „wrzucać w koszty” niektórych wydatków i mamy ograniczone możliwości zarobkowania. Przy rozważaniu zawieszenia warto sięgnąć do raportów finansowych związanych z wydatkami i przychodami oraz dokładnie zaplanować daty graniczne zawieszenia działalności gospodarczej. Pamiętaj, że okresu zawieszenia nie można wydłużyć (można jedynie wznowić działalność i zawiesić ją ponownie).

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Wyszukiwarka dokumentów i faktur – podstawowe funkcje i działanie
Następny
Współpraca z kontrahentami zagranicznymi – sprawdź, o czym musisz pamiętać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *