Innowacyjność sektora MŚP – dlaczego warto inwestować w nowoczesne technologie?

Udostępnij:
0
(0)

Rynek w Polsce staje się coraz bardziej konkurencyjny, a klienci coraz bardziej wymagający. Okazuje się, że aby firma sprostała wymaganiom, jakie stawiają jej konkurenci, musi wciąż szukać innowacyjnych rozwiązań, gdyż nowe technologie stały się jednym z kluczowych czynników pozwalającym przedsiębiorcom na ich dalszy rozwój. W jakie nowoczesne rozwiązania warto zainwestować, aby być konkurencyjnym na rynku?

Dlaczego nowe technologie?

Dzięki inwestycjom w nowe technologie możemy znacznie zwiększyć sprzedaż w naszej firmie, usprawnić i przyspieszyć komunikację z klientem oraz partnerami biznesowymi, jak również sprawić, aby jakość oferowanych przez nas produktów czy usług była dużo wyższa. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych jest niezwykle istotne, jeśli prowadzimy biznes w sieci. Coraz więcej klientów sklepów internetowych robi zakupy za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Dlatego też tak ważne jest, aby strona internetowa naszej firmy miała również mobilną wersję. Ciągłe doskonalenie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w przedsiębiorstwie pozwala mu na wypracowanie silnej pozycji na rynku.

W co warto zainwestować?

Jakie nowoczesne rozwiązania warto wdrożyć do swojego przedsiębiorstwa, aby inwestycja w nie szybko się zwróciła? Przede wszystkim priorytetem jest dobry system informatyczny, dzięki któremu możemy zarówno usprawnić pracę wewnątrz firmy, jak również zwiększyć efektywność obsługi klienta. Ponadto dzięki inwestycji w nowoczesny program komputerowy możliwe jest sprawne zarządzanie finansami i księgowością przedsiębiorstwa. Dla szybszego i sprawniejszego działania warto też zastanowić się nad przeniesieniem firmy do „chmury”. Dzięki temu każdy pracownik za pośrednictwem internetu może pracować w każdym miejscu i o każdej porze, mając dostęp do wszelkich niezbędnych danych online, takich jak np.: e-faktury czy elektroniczne archiwum dokumentów. Rozwiązanie to pozwala znacznie obniżyć koszty prowadzenia firmy, usprawnia pracę i komunikację w zespole, jak również pomaga w utrzymaniu prawidłowego obiegu dokumentów. W zależności od tego, jaki charakter ma nasze przedsiębiorstwo, aby zwiększyć atrakcyjność naszych produktów czy usług, możemy zainwestować w technologie typu hard, takie jak: modernizacja linii produkcyjnej, środki automatyzacji produkcji, nowoczesny sprzęt i maszyny, jak również w technologie typu soft, na które składają się patenty, licencje czy know-how.

Szansa na rozwój

Jeśli chcemy, aby nasza firma się rozwijała i prześcigała konkurencję, a ze względu na posiadane fundusze nie możemy sobie pozwolić na pełną inwestycję w nowoczesne rozwiązania, nic straconego – niektóre projekty możemy zrealizować w ramach funduszy unijnych. Warto więc starać się o dofinansowanie z Unii i poszukać programów, które wspierają inwestycje w nowe technologie. Do końca roku możemy również skorzystać z ulgi technologicznej, a od 2016 roku z nowej ulgi na badania i rozwój. Na wiele nowoczesnych rozwiązań możemy również zaciągnąć kredyt, bądź wziąć je w leasing, tak jak np. oprogramowanie komputerowe. Inwestowanie w nowe technologie jest dziś nieodłącznym elementem zarządzania i przedsiębiorczości, gdyż potencjał innowacyjny przedsiębiorstwa jest dziś nierzadko czynnikiem przesądzającym o sukcesie danej firmy.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Zmiany w prawie bilansowym – nowa Ustawa o rachunkowości przyniesie uproszczenia dla małych przedsiębiorstw
Następny
Jesienna aktualizacja Saldeo i SaldeoSMART – wrzesień 2015

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *