Jak zmienią się zasady ustalania płacy minimalnej przez dyrektywę UE 2022/2041?

Inne zasady ustalania płacy minimalnej od 2026 roku?

Udostępnij:
3
(2)

Nowe zasady ustalania płacy minimalnej, które mają wejść w życie od 2026 roku, mogą przynieść znaczące zmiany na rynku pracy. Czy to szansa na godniejsze życie dla pracowników, czy może początek problemów dla wielu firm? Wyjaśniamy, na czym dokładnie polegają planowane zmiany.

Dostosowanie polskiego prawa do unijnej dyrektywy UE 2022/2041

Zmiany dotyczące płacy minimalnej w Polsce, które mają zostać wprowadzone od 2026 roku, są częścią szerszej reformy dostosowującej polskie prawo do unijnej dyrektywy UE 2022/2041. Ustanawia ona zasady dotyczące ustalania adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Wprowadzenie tych zmian w Polsce budzi jednak wiele emocji. Wiąże się bowiem z kilkoma rewolucyjnymi rozwiązaniami, które mogą mieć niekorzystny wpływ na gospodarkę, rynek pracy oraz finanse publiczne.

Nowe zasady ustalania płacy minimalnej w 2026. Co się zmienia?

Nowe przepisy gwarantują, że płaca minimalna będzie co roku rosła przynajmniej o tyle, ile wynosi prognozowana inflacja. Dodatkowo, jeśli płaca minimalna w danym roku jest niższa niż połowa przeciętnego wynagrodzenia, będzie podwyższana o dodatkowy wskaźnik związany z realnym wzrostem PKB.

W praktyce indeksacja płacy minimalnej oznacza, że najniższa pensja, jaką można zarobić, będzie się automatycznie zwiększała, gdy wszystko wokół drożeje. Dzięki temu pensja nie będzie traciła na wartości, co jest szczególnie istotne w przypadku osób zarabiających najmniej.

Ale czy można założyć tylko taki scenariusz? Okazuje się, że takie zasady ustalania płacy minimalnej to również druga strona medalu

Nie tylko korzyści… Możliwość zamrożenia płacy minimalnej i kary dla pracodawców

W projekcie nowej ustawy pojawiła się również możliwość, że rząd zdecyduje się utrzymać minimalną pensję na dotychczasowym poziomie, jeśli dojdzie do wniosku, że wcześniejsze podwyżki były zbyt wysokie. Oznacza to, że zamiast corocznych podwyżek, które dotychczas były standardem, możliwe jest, że wynagrodzenie minimalne nie zostanie zwiększone. Taki scenariusz może się zrealizować, jeśli rząd oceni, że poprzednie wzrosty płacy minimalnej były nadmierne.

Ustawa dotycząca nowych zasad ustalania płacy minimalnej od 2026 budzi więc spore kontrowersje. Brak podwyżki minimalnej pensji mógłby wpłynąć na standard życia wielu pracowników. Zwłaszcza tych najmniej zarabiających, którzy w trudnych warunkach ekonomicznych polegają na corocznych podwyżkach. To one pozwalają przecież utrzymać siłę nabywczą zarobków. Projekt zakłada również wprowadzenie surowszych kar finansowych dla pracodawców, którzy nie przestrzegają przepisów dotyczących płacy minimalnej i spóźniają się z wynagrodzeniem.

Co przyniosą nadchodzące zmiany? Pamiętajmy, że wysoki poziom płacy minimalnej ma swoje korzyści, takie jak zwiększenie popytu wewnętrznego. Może jednak także prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak spłaszczanie struktury wynagrodzeń czy zmniejszenie konkurencyjności gospodarki. Jedno jest pewne. Właściciele firm będą musieli zmierzyć się z konsekwencjami finansowo-podatkowymi, wywołanymi kolejnymi modyfikacjami przepisów prawa pracy – w tym choćby zmianami w odprowadzaniu składek ZUS od umów cywilnoprawnych.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Ukończyła studia magisterskie na kierunku Ekonomia Międzynarodowa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pełniąc rolę Marketing Managera w BrainSHARE IT (producenta SaldeoSMART) z pasją podchodzi do analizy danych i automatyzacji marketingu. W swojej karierze, zdobyła bogate doświadczenie w różnych aspektach marketingu, aktualnie zarządza strategią marketingową SaldeoSMART.
Poprzedni
Jak sprawnie komunikować się z biurem rachunkowym?
Następny
Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe dla Twojej firmy?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *