inflacja i wzrost cen a praca w biurze rachunkowym

Inflacja i wzrost cen. Światowy trend czy polska specjalność?

Udostępnij:
0
(0)

Na koniec 2021 r. inflacja w Polsce wyniosła 8,6%, podaje GUS. To najwyższy wzrost od 21 lat. Taka sytuacja nie jest jednak ewenementem, ponieważ z inflacyjnym problemem mierzą się także inne kraje. Dlaczego? Winna jest między innymi pandemia, która realnie wpłynęła na wiele obszarów międzynarodowej gospodarki. W polskim przypadku czynników podnoszących inflację jest jednak więcej.

Z wysoką inflacją Polska mierzyła się już wcześniej. W latach 90. spowodowały ją zmiany związane z wielką transformacją gospodarki. Dziś sytuacja się powtarza nie tylko przez pandemię. Jest przede wszystkim następstwem decyzji Rządu i programu zwanego Polskim Ładem. To połączenie tych dwóch czynników sprawiło, że Polska zajmuje niezaszczytną wysoką pozycję wśród wszystkich krajów. Czy wysoka inflacja wpływie na ceny usług księgowych?

Przykre informacje dla klientów biur rachunkowych

Dwa silnie oddziałujące na inflację czynniki – sytuacja epidemiczna i rewolucyjny program rządowy Polski Ład – spowodowały ogólny wzrost cen usług i produktów. Zmiany dotkną także sektor usług księgowych.

Klienci biur rachunkowych powinni nastawić się, że jeśli nie teraz, to w najbliższym czasie zapłacą za usługi księgowe nawet do 20-30% więcej – takie wnioski wyciąga Beata Borzyszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych [1]. Wzrost cen jest podyktowany nie tylko inflacją i większym, niemal rekordowym zainteresowaniem ofertą biur rachunkowych, ale również analogiczną podwyżką usług, z których księgowi korzystają.

Do takich zalicza się między innymi – wysokość rachunków za energię elektryczną, zwiększenie cen codziennych narzędzi pracy, w tym sprzętu czy technologii, podniesienie innych kosztów, np. czynszu i pozostałych składowych utrzymania biura stacjonarnego.

Podwyżki cen pokłosiem pandemii

Źródeł podwyżek w branży księgowej trzeba jednak poszukać też w pandemii. Rozliczanie tarcz antykryzysowych i wsparcie doradcze świadczone na rzecz wielu przedsiębiorstw w tym trudnym dla całej gospodarki czasie nie spowodowały podwyżek cen w 2020 i 2021 r. Wiele biur księgowych i doradców podatkowych w imię solidarności ze swoimi klientami w okresie pandemii pozostawiło ceny nie niezmienionym poziomie. Galopująca inflacja sprawia jednak, że dziś taki ruch jest po prostu konieczny. Firmy zajmujące się księgowością, aby utrzymać rentowność, muszą przecież wyrównać zaległości waloryzacyjne i dopasować ceny do ponoszonych kosztów.

Rosnące koszty biur rachunkowych

Kolejne czynniki, które poza inflacją mają wpływ na wysokość kosztów biur księgowych, to konieczność inwestowania w dodatkowe szkolenia. Były one niezbędne, aby księgowi wdrożyli się w nową rzeczywistość podatkową związaną z Polskim Ładem. Również dopasowanie systemów księgowych do nowych przepisów wiąże się z dodatkowymi kosztami. A zmian było i zapewne będzie naprawdę dużo. Wdrożenie aktualizacji czy nowych funkcjonalności jest dziś dla biur rachunkowych jednym z gwarantów sprawnej obsługi klienta.

Polska w światowej czołówce

Według raportu OECD i stworzonych na jego podstawie prognoz Polska w tym roku ma zająć 3 miejsce w kategorii krajów z najwyższą inflacją na świecie. Szacunki pokazują, że będzie znajdować się tuż za Argentyną i Turcją. Polskę ma również czekać duży spadek siły nabywczej przeciętnych wynagrodzeń, ponieważ ich nieznaczny wzrost nie idzie w parze z podwyżkami. Ogromny wzrost cen prądu, gazu i paliwa oddziałuje na wszystkie gałęzie gospodarki w Polsce. Plany naprawcze w postaci obniżki VAT-u i akcyzy za prąd mogą wpłynąć jedynie na chwilowe zatrzymanie galopujących cen. Eksperci twierdzą, że taki stan potrwa maksymalnie około 5 miesięcy. [2], [3]

Inflacja w znaczącym stopniu wpłynie na budżety przedsiębiorców, także tych działających w branży księgowej. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego przewidują, że zahamuje ona dopiero w 2023 r. Wszystko wskazuje na to, że do tego czasu musimy spodziewać się systematycznego wzrostów cen i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Źródła:

[1] https://www.rp.pl/finanse/art19188951-beata-boruszkowska-ksiegowy-bedzie-drozszy-przez-polski-lad

[2] https://biznes.pap.pl/pl/news/all/info/3198232,oecd-prognozuje-wzrost-pkb-polski-w-2022-r–na-poziomie-5-2-proc–i-3-3-proc–w-2023-r–(opis)

[3] https://businessinsider.com.pl/gospodarka/inflacja-polska-w-swiatowej-czolowce-oecd-w-2022-r-gorzej-tylko-w-dwoch-krajach/mfjd70d

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Product Marketer SaldeoSMART. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, doświadczona managerka z certyfikatem Prince2, która specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i marketingiem produktowym. Na co dzień zajmuje się dopasowaniem produktu do oczekiwań rynku i efektywną komunikacją SaldeoSMART do klientów. Pasjonują ją nowe technologie i aplikacje. Nie stroni od wysiłku fizycznego i dźwigania kilogramów zwłaszcza w martwym ciągu.
Poprzedni
Certyfikaty księgowe – wielki powrót czy niepotrzebny obowiązek?
Następny
Ulga dla klasy średniej, a Polski Ład 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *