GTU, czyli kody grup towarowych

Kody GTU: czym są i jak je poprawnie odczytywać?

Udostępnij:
0
(0)

Kody GTU: od 2020 roku każdy przedsiębiorca powinien j znać. Obowiązek używania oznaczeń GTU wiąże się z nową strukturą JPK_V7. Przedsiębiorcy muszą wiedzieć, czy sprzedaż danego towaru lub usługi zalicza się do określonych grup towarowych. Jak odczytywać kody GTU? 

Czym są kody GTU?

GTU to oznaczenie grup towarów i usług, których właściciele firm powinni używać w ewidencji zakupu i sprzedaży. Ministerstwo Finansów podzieliło je na 13 kategorii – od GTU_01 do GTU_13 i według aktualnych wytycznych, kody mają być umieszczane jedynie na fakturach sprzedażowych. Warto pamiętać, że obowiązkowe staje się prawidłowe oznaczenie sprzedaży produktu lub świadczenia usługi w pliku JPK_V7.

A co jeśli kodu zabraknie lub zostanie podany błędnie? Właściciel firmy może zostać wezwany do uzupełnienia lub korekty tego elementu w deklaracji.

Aktualizacja SaldeoSMART 2.48 – kody grup towarowych dla faktur sprzedażowych i dokumentów Sprawdź, jak działają kody GTU w SaldeoSMART. Od połowy września można ustawiać je na fakturach sprzedażowych wystawianych w programie, a na początku października dodaliśmy także wskazywanie kodów grup towarowych dla dokumentów.

Kiedy nie używamy symboli grup towarowych?

Jak podaje Ministerstwo Finansów, nowe kody nie obowiązują w przypadku:

  • faktur zakupowych (np. obejmujących WNT czy import usług)
  • dokumentów wewnętrznych
  • zbiorczych informacji o sprzedaży ewidencjonowanej przy użyciu kas rejestrujących

Oznaczenia grup towarowych

GTU_01 – Napoje alkoholowe: alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym.

GTU_02 – Towary wymienione w art. 103 ust. 5aa ustawy VAT, m.in. benzyny lotnicze i silnikowe, gaz płynny, oleje napędowe i opałowe.

GTU_03 – Oleje: opałowe i smarowe; pozostałe oleje o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o oznaczeniu CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła) oraz smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99.

GTU_04 – Wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów tytoniowych i wyrobów nowatorskich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym.

GTU_05 – Odpady: wyłącznie określone w poz. 79-91 załącznika nr 15 do ustawy o VAT, m.in: odpady szklane, z papieru i tektury, surowce wtórne metalowe, ze szkła oraz z tworzyw sztucznych.

GTU_06 – Urządzenia elektroniczne oraz części i materiały do nich, wyłącznie określone w poz. 7-9, 59-63, 65, 66, 69, 94-96 załącznika nr 15 do ustawy o VAT, m.in: atrament do pisania, komputery i pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych oraz telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych.

GTU_07 – Pojazdy oraz części samochodowe o kodach wyłącznie CN 8701 – 8708 oraz CN 8708 10, m.in: ciągniki, pojazdy silnikowe do przewozu dziesięciu lub więcej osób razem z kierowcą oraz do transportu towarów.

GTU_08 – Metale szlachetne oraz nieszlachetne, określone w poz.1-3 załącznika nr 12 do ustawy VAT oraz w poz.12-25, 33-40, 45, 46, 56, 78 załącznika nr 15 do ustawy VAT, m.in: złoto i srebro.

GTU_09 – Leki i wyroby medyczne: produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne objęte obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne.

GTU_10 – Budynki, budowle oraz grunty, m.in: przy leasingu finansowym budynku, budowli bądź gruntu oraz sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu.

GTU_11 – Świadczenie usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

GTU_12  Usługi o charakterze niematerialnym: doradcze, księgowe, prawne, szkoleniowe, marketingowe, reklamowe oraz badania rynku i opinii publicznej.

GTU_13 – Usługi transportowe i gospodarki magazynowej: transport drogowy towarów, ich magazynowanie i przechowywanie oraz wynajem samochodów ciężarowych z kierowcą.

Kody GTU w praktyce

Według przepisów, przedsiębiorcy powinni oznaczyć kodem jedynie faktury sprzedaży umieszczone w pliku JPK. Dodanie kodu na wydrukowanych czy elektronicznych fakturach nie jest obowiązkowe. Warto je jednak oznaczać już na tym etapie, aby ułatwić pracę księgowym oraz zmniejszyć ryzyko pomyłki przy wyborze właściwej sygnatury.

Przykładowo, w SaldeoSMART jest specjalne pole, w którym można wskazywać GTU, widoczne zarówno dla przedsiębiorców, jak i księgowych. Jest możliwość wyboru kodu GTU z listy podczas wystawiania, edycji oraz podglądu faktury sprzedażowej. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednie oznaczenie. Kody grup towarowych można także przypisać do towarów na Liście towarów. Podczas wystawiania nowej faktury z takim towarem automatycznie zostanie wypełnione pole “Grupa towarów”, co pozwoli oszczędzić czas.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Aktualizacja – kody grup towarowych dla faktur sprzedażowych i dokumentów
Następny
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa – czym jest social engineering?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *