kobiety które prowadzą fundację rodzinną

Fundacja rodzinna – zachęty podatkowe dla przedsiębiorców

Udostępnij:
0
(0)

22 maja 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej. To projekt, który został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Inicjatywa ta ma kluczowe znaczenie dla rozwoju przedsiębiorstw i ma umożliwić zatrzymanie majątku firmy w „jednych rękach”. Dzięki fundacji rodzinnej przedsiębiorstwa będą miały większą szansę na kontynuację działalności pokoleniowej oraz realizację nowych inwestycji.

Co to jest fundacja rodzinna?

Fundacja rodzinna jest doskonałym narzędziem umożliwiającym formalne odseparowanie biznesu od rodziny poprzez przeniesienie majątku rodzinnego na własność fundacji. Działa jak swoisty „skarbiec rodzinny”. Ma za zadanie zarządzać majątkiem oraz zapewnić rodzinie stabilne źródło finansowe, jednocześnie realizując wizję fundatora i dbając o wartości, które są kluczowe w prowadzonym biznesie.

Fundacja rodzinna – zalety projektu

Wprowadzenie w życie zapisów Ustawy o fundacji rodzinnej umożliwia ustalenie klarownych zasad zarządzania firmą oraz majątkiem fundatora na przestrzeni wielu pokoleń. To pozwoli na zachowanie ciągłości działalności i długofalowe planowanie rozwoju. Według założeń ministerstwa, na fundacji rodzinnej skorzystają zarówno właściciele udziałów w firmie, pracownicy fundacji, jak też polska gospodarka. Dzięki nowym regulacjom przedsiębiorcy zyskują bowiem większą pewność prawną i zdobędą większą możliwość optymalizacji zarządzania swoim majątkiem. To z kolei otwiera drzwi do dalszego rozwoju i tworzenia nowych miejsc pracy. Przejęcie kontroli nad firmą przez fundację rodzinną ma także zapewnić przedsiębiorcom stabilność i zapobiega rozproszeniu majątku w przypadku ewentualnych zmian w strukturze właścicielskiej.

Fundacja rodzinna a ulgi podatkowe

Poza wymienionymi wyżej korzyściami związanymi z zarządzaniem majątkiem osobom zdecydowanym na założenie fundacji rodzinnej rząd proponuje również atrakcyjne zachęty podatkowe dla przedsiębiorców. To między innymi:

Ulga w podatku od spadków i darowizn

Jedną z głównych zalet podatkowych związanych z fundacjami rodzinnymi jest ulga w podatku od spadków i darowizn. Przedsiębiorcy, którzy przekazują swoje aktywa do fundacji rodzinnej, mogą skorzystać z ulgi podatkowej, która zmniejszy podatek od spadków lub darowizn. Dzięki temu można zminimalizować obciążenie podatkowe związane z przekazaniem majątku na rzecz fundacji rodzinnej.

Odliczenie darowizn

Przedsiębiorcy, którzy dokonują regularnych darowizn na rzecz fundacji rodzinnej, mają również możliwość skorzystania z odliczenia darowizn od podatku. Według obowiązujących przepisów darowizny dokonane na cele charytatywne, w tym na rzecz fundacji rodzinnej, mogą być odliczane od dochodu przedsiębiorcy, co przyczynia się do obniżenia podatku dochodowego.

Inne ulgi podatkowe

Przedsiębiorcy, którzy przekazują swoje inwestycje do fundacji rodzinnej, mogą odroczyć płatność podatku od zysków kapitałowych do momentu sprzedaży tych aktywów przez fundację. Dzięki temu można zyskać czas na dalsze inwestycje i maksymalizację zysków bez natychmiastowej konieczności opłacania podatku.
Co więcej, samo utworzenie fundacji rodzinnej oraz przekazanie majątku do niej nie podlega opodatkowaniu. Oznacza to, że nie ma konieczności zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) ani podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Fundacja rodzinna – fundator i beneficjenci

Kolejną zaletą jest to, że po rozwiązaniu fundacji rodzinnej osoby najbliższe fundatorowi, które są beneficjentami, będą zwolnione z podatku dochodowego od otrzymanych świadczeń. Oznacza to, że opodatkowanie wystąpi jedynie na poziomie fundacji rodzinnej. Świadczenia i mienie likwidacyjne przekazywane osobom z tzw. „0” grupy podatkowej również będą zwolnione z podatku. Do tej grupy podatkowej zaliczają się małżonkowie, zstępni (córka, syn, wnuki, prawnuki), wstępni (matka, ojciec, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha. Pozostali zapłacą podwójny podatek w wysokości 15 proc. od osób prawnych od fundacji oraz 15 proc. podatek od osób fizycznych zapłacony przez beneficjenta.

Warto też nadmienić, że beneficjenci, którzy są organizacjami pozarządowymi, podlegają opodatkowaniu CIT na dotychczasowych zasadach. W tym przypadku mogą skorzystać z obowiązującego zwolnienia, które pozwoli im zmniejszyć wysokość podatku.

Ulgi podatkowe, odliczenia darowizn, odroczenie płatności podatku od zysków kapitałowych oraz planowanie sukcesji to tylko niektóre z korzyści, które można osiągnąć poprzez założenie fundacji rodzinnej. Okazuje się, że jest to nie tylko skuteczne narzędzie zarządzania i ochrony majątku rodzinnego, ale również źródło atrakcyjnych ulg podatkowych.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Czy samozatrudnienie się opłaca?
Następny
Jak dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo danych pracowników i firmy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *