Faktoring: co to jest i kiedy się opłaca? Zalety i wady faktoringu

Udostępnij:
0
(0)

Komu opłaca sie faktoring i jak z niego efektywnie korzystać? Małe i średnie firmy często poszukują alternatywnych możliwości finansowania swojej działalności gospodarczej. Jedne decydują się na kredyt, drugie na leasing, a pozostałe starają się o dofinansowanie z funduszy unijnych. Jednakże wciąż bardzo mało z nich bierze pod uwagę faktoring. Podpowiadamy, kiedy warto rozważyć ten sposób dodatkowego finansowania.

Faktoring – co to takiego?

Faktoring to usługa polegająca na odblokowaniu środków finansowych zamrożonych w wystawionych, lecz nieuregulowanych jeszcze fakturach. Jest on sposobem finansowania zapewniającym przedsiębiorstwu szybki zastrzyk gotówki. Korzystając z faktoringu, mamy możliwość finansowania należności krótkoterminowych, zanim nastąpi termin ich wymagalności. Firmy faktoringowe często oferują swoim klientom także pewne dodatkowe usługi, m.in.: w postaci sprawdzenia wiarygodności kontrahentów bądź odzyskiwania zaległych wierzytelności. Możemy wyróżnić kilka odmian faktoringu: pełny, niepełny i mieszany. Różnią się one stopniem ryzyka związanym z niewypłacalnością odbiorcy, jakie podejmuje faktor. W przypadku faktoringu pełnego faktor przejmuje na siebie całość ryzyka niewypłacalności dłużnika, podczas gdy w faktoringu niepełnym nie podejmuje go wcale. Z kolei w faktoringu mieszanym ryzyko niewypłacalności rozłożone jest równomiernie, a faktor przejmuje je do pewnej ustalonej wcześniej kwoty.

Komu opłaca się faktoring?

Usługa faktoringu skierowana jest zazwyczaj do przedsiębiorstw z sektora MŚP. Firmy faktoringowe często w ogóle nie biorą pod uwagę długości funkcjonowania na rynku danego przedsiębiorstwa czy też branży, w której ono działa. Usługa faktoringu najbardziej opłaci się przedsiębiorstwom, które z odroczonym terminem płatności sprzedają swoje towary stałym kontrahentom. Będzie on dobrym rozwiązaniem dla małych i średnich firm mających problemy z utrzymaniem płynności finansowej ze względu na konieczność wydłużania terminów płatności. Dlatego też jeśli sprzedaż Twojego przedsiębiorstwa rośnie, masz stałych i dobrych kontrahentów, rozliczasz się z nimi za pomocą kredytu kupieckiego bądź funkcjonujesz w branży sezonowej, faktoring jest właśnie dla Ciebie.

A może faktoring odwrotny?

Faktoring odwrotny to szczególna forma faktoringu, skierowana nie do sprzedawców, jak ma to miejsce w przypadku jego klasycznej wersji, lecz do kupujących. W pierwszej kolejności dostawca wystawia fakturę na złożone przez nabywcę zamówienie. Po otrzymaniu przez kupującego towaru ten przedkłada dokument sprzedażowy faktorowi, który w imieniu nabywcy reguluje u dostawcy należność za fakturę. Kwotę wykupu faktury i wszelkie odsetki faktorant spłaca faktorowi we wcześniej ustalonym terminie. Dzięki temu czas na zapłatę za zakupione przez przedsiębiorców towary ulega znacznemu wydłużeniu, co przekłada się na zachowanie przez nich płynności finansowej. Co więcej, bardzo często, w zamian za natychmiastową i przedterminową zapłatę, dostawcy proponują kupującym korzystne rabaty. Dlatego też faktoring odwrotny będzie świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy współpracują ze stałymi dostawcami i chcą usprawnić swoją płynność finansową bez konieczności zaciągania kredytu.

Faktoring: ZALETY I WADY

Jeśli chodzi o zalety faktoringu, to przede wszystkim jest on doskonałym sposobem na otrzymanie dodatkowego finansowania w stosunkowo niedługim czasie, dzięki czemu nie musimy się martwić o jakiekolwiek spóźnienia w dokonywaniu płatności. Faktoring poprawi też naszą płynność finansową oraz pozwoli być bardziej konkurencyjnymi na rynku. Niestety, ma on także swoje wady. Jest on wciąż bardziej skomplikowanym, a niekiedy nawet i kosztowniejszym sposobem finansowania niż kredyt. Dlatego też przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z faktoringu warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Dokonanie bilansu ewentualnych zysków i strat oraz znalezienie odpowiedniego, rzetelnego faktora to elementy niezbędne w przypadku wyboru tej formy finansowania.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Ergonomia a home office – jak zorganizować miejsce pracy w domu
Następny
Podatki od cukru i deszczu, czyli zmiany w podatkach w 2021 roku

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *