e-learning

E-learning: dobra inwestycja czy strata pieniędzy?

Udostępnij:
0
(0)

Trudno wyobrazić sobie obecnie osobę, która nie korzysta z dobrodziejstw nowych technologii – coraz więcej obszarów naszego życia przenosimy do Internetu. To dlatego w ostatnich latach kursy i szkolenia online stały się bardzo popularne. Są dostępne dla każdego, a przy tym nie wymagają nawet wyjścia z domu. Korzystamy z nich zarówno prywatnie, doszkalając się w domowym zaciszu z interesujących nas obszarów, jak i zawodowo, szlifując umiejętności potrzebne do prawidłowego wykonywania obowiązków w pracy. Czy jednak e-learning rzeczywiście jest przeznaczony dla każdego?

Czas to pieniądz!

Jedną z największych zalet szkoleń przez Internet jest ich wygoda i elastyczność. Kursy stacjonarne mają jedną, potężną wadę: zabierają nam czas, który musimy przeznaczyć na dojazd do i z miejsca odbywania się zajęć. Co więcej, blok szkoleniowy zazwyczaj trwa kilka godzin z rzędu, co może być po prostu męczące i mało efektywne. Któż z nas po 2 godzinach szkolenia wciąż chłonie kolejne pokłady wiedzy jak gąbka? Dodatkowo obecnie podczas pandemii koronawirusa szkolenia stacjonarne uważane są za ryzykowne i wiele osób wybierania jednak e-learning, czyli wersje online takich szkoleń.

W przypadku kursów internetowych najczęściej to sami decydujemy nie tylko o czasie szkolenia, ale przede wszystkim o ilości lekcji, które mamy zamiar przyswoić w danym dniu. Zazwyczaj szkolenia podzielone są na kilka modułów, w których znajdziemy lekcje trwające maksymalnie 30 minut. Dzięki temu możemy systematycznie i bez przeciążania się realizować dany kurs, krok po kroku, zwiększając lub zmniejszając jego intensywność w zależności od ilości wolnego czasu.

Warto podkreślić, że e-learning wymaga przede wszystkim silnej motywacji, która uchroni nas przed porzuceniem kursu. Dlatego w przypadku osób, które mają tendencje do przekładania terminów i problemy z realizacją ustalonego harmonogramu pracy, zdecydowanie lepiej sprawdzą się szkolenia stacjonarne.

Jakość nie do podrobienia

W trakcie szkolenia stacjonarnego możemy zadawać pytania prowadzącemu czy dzielić się swoimi wątpliwościami z innymi uczestnikami wydarzenia. Zazwyczaj po ukończeniu kursu otrzymujemy odpowiedni certyfikat czy zaświadczenie, które potwierdza nabyte przez nas umiejętności . Są to niewątpliwe atuty szkoleń w systemie stacjonarnym, które z pozoru trudno zastąpić i przełożyć na system e-learningowy. Ale czy na pewno?

Obecnie kursy internetowe to w większości specjalistyczne szkolenia prowadzone przez czołowych przedstawicieli różnych branż, od marketingu internetowego po księgowość. Co ważne, wokół szkolenia tworzy się społeczność kursantów, którzy rozmawiają ze sobą w zamkniętych grupach stworzonych na potrzeby kursu w mediach społecznościowych. Często także szkolenia online odbywają się „na żywo”, czyli uczestnicy poprzez system do wideokonferencji łączą się z prowadzącym. Takie szkolenie ma dynamikę bardzo zbliżoną do stacjonarnego, pomimo tego, że każdy jest w swoim domu.

Niejednokrotnie w grupach kursanckich organizowane są również dodatkowe webinary, podczas których uczestnicy rozmawiają z prowadzącym poprzez czat wideo. I choć żadna technologia nie zastąpi prawdziwego kontaktu z drugim człowiekiem, to w przypadku e-learningu brak bliskiej relacji z pozostałymi kursantami nie jest aż tak dotkliwy.

Warto podkreślić, że kursy internetowe mogą być certyfikowane, a po ukończeniu większości z nich otrzymujemy stosowne zaświadczenie!

Płać mniej, ucz się więcej

Nie jest tajemnicą, że szkolenia stacjonarne są przede wszystkim bardzo kosztowne. Nic w tym dziwnego, ponieważ poza „surowym” kosztem przeprowadzenia kursu do jego ceny trzeba doliczyć jeszcze koszt wynajmu odpowiedniej sali oraz zamówionego cateringu. Większe przedsiębiorstwa chętniej korzystają z takiej formy edukowania swoich pracowników, ponieważ po prostu mogą sobie na to pozwolić. W przypadku, kiedy chcemy zakupić taki kurs prywatnie, z własnych oszczędności, lepszym rozwiązaniem będzie mniej kosztowny e-learning.

Czy „taniej” oznacza „gorzej”? Absolutnie nie! Inwestując w internetowe szkolenie nie tylko zaoszczędzimy czas i pieniądze, ale przede wszystkim otrzymamy w zamian kurs, który możemy dostosować do naszych możliwości. A to wszystko w domowym zaciszu, bez konieczności wychodzenia z domu oraz pokrywania dodatkowych opat za transport czy zakwaterowanie. Co więcej, do każdej z lekcji możemy powrócić w dowolnym momencie albo nawet powtórzyć cały kurs od początku, co w przypadku opcji stacjonarnej jest po prostu niemożliwe.

Oczywiście tak w przypadku szkoleń stacjonarnych, jak i kursów e-learningowych, warto uprzednio upewnić się, czy prowadzący ma odpowiednie kwalifikacje w interesującym nas obszarze. Najlepszym sposobem będzie poszukanie opinii o danym kursie w Internecie lub zapytanie osób z branży o opinię.

Rozkwit nowych technologii zaowocował rozwojem nowych technik nauczania. E-learning rozwija się w błyskawicznym tempie, codziennie zyskując tysiące sympatyków na całym świecie. I choć z pewnością ma swoje wady, takie jak brak kontaktu z człowiekiem „na żywo”, to jednak jest metodą dostępną dla wszystkich. Gwarantuje także zastrzyk wysokiej jakości wiedzy i nabycie pożądanych na rynku umiejętności, a przy tym eliminuje wszelkie bariery społeczne. Czas się doszkolić!

Praca zdalna Dostęp do wiedzy online, to jedna z metod pozyskiwania nowych kompetencji. Sprawdź, jakie aplikacje online możesz wykorzystać w pracy zdalnej

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Co wiemy o finansach?
Następny
Weksel inwestycyjny – czy na pewno jest bezpieczny?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *