E-fiskus. Co załatwimy w elektronicznym Urzędzie Skarbowym?

Udostępnij:
0
(0)

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem e-fiskusa, dzięki któremu część spraw podatkowych załatwimy w elektronicznym Urzędzie Skarbowym. To kolejny krok w stronę zwiększenia komfortu podatników oraz całkowitej elektronizacji systemu.

Pierwsze efekty prac mają być widoczne już w tym roku. E-fiskus możliwościami działania przypominać ma profil w bankowości internetowej. Dzięki platformie, podatnicy mieliby możliwość całkowitego załatwienia części spraw zupełnie zdalnie, z domowego zacisza.

Nie ulega wątpliwości, że takie rozwiązanie wiązałoby się nie tylko ze wzrostem wygody, ale też oszczędnością cennego czasu przeznaczanego na uciążliwe wizyty w Urzędzie.

E-fiskus: założenia

Założenia przyświecające utworzeniu elektronicznego Urzędu Skarbowego są bardzo klarowne. Ministerstwo Finansów chce, aby podatnicy po zalogowaniu na platformę mieli pełny dostęp do wszystkich informacji podatkowych.

W praktyce ma wyglądać to tak, że będziemy mieć dostęp zarówno do danych, które zebrał fiskus, jak i dokumentów, które złożyliśmy w urzędzie.

Choć na finalny efekt trzeba będzie poczekać ok. 3 lat, to pierwsze zmiany mają być odczuwalne już w przyszłym roku.

E- fiskus: prace trwają

Pierwszym krokiem zrealizowanym we wdrożeniu projektu będzie umożliwienie składania CIT-8 online.

Obecnie mniejsi podatnicy muszą ponosić koszty związane z płatnymi podpisami elektronicznymi, ponieważ dokument nie może zostać zatwierdzony za pomocą profilu zaufanego. E-fiskus wyeliminowałby konieczność płatnego podpisu i ułatwił przedsiębiorcom składanie zeznania.

Najciekawsza zmiana obejmuje natomiast powiadomienia SMS od Urzędu, dzięki którym podatnik nie przeoczyłby żadnego ważnego terminu.

Elektronizacja usług, w tym (a może zwłaszcza) systemowych to ważny i potrzebny krok w dobie dominacji obsługi online nad stacjonarną. Takie rozwiązanie z pewnością znacznie ułatwiłoby kontakt na linii urzędnicy – podatnicy. Zwiększyłoby również transparentność instytucji oraz dało przedsiębiorcom więcej możliwości w zakresie szybkiego załatwienia spraw firmowych związanych z podatkami.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Księgowy – ekspert, czyli branżowy content marketing cz.3
Następny
Aktualizacja SaldeoSMART – zmiana sposobu wysyłania faktur

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *