Co znajdziesz we wpisie:
Faktury ustrukturyzowane są w 2022 roku fakultatywne. To znaczy, że polscy przedsiębiorcy mogą z nich korzystać, ale nie muszą. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie obowiązkowego systemu fakturowania elektronicznego w 2024 roku. Właścicielom firm zostało zatem niewiele czasu na przygotowanie się do nowego sposobu dokumentowania transakcji czyli formatu faktur ustrukturyzowanych.
Czym charakteryzuje się e-faktura?
E-faktura ustrukturyzowana jest trzecim rodzajem faktur wystawianych przez przedsiębiorców, obok faktur papierowych i elektronicznych. Czym charakteryzuje się e-faktura, która weszła do obiegu 1 stycznia 2022 r.? Oto jej najważniejsze cechy:
- e-faktury mają format xml, który można zwizualizować i np. wydrukować,
- można je wystawiać w Krajowym Systemie e-Faktur (państwowy system teleinformatyczny) lub za pośrednictwem oprogramowania wspierającego księgowość, np. wielofunkcyjnej platformy SaldeoSMART, w której użytkownik wyśle i odbierze faktury z KSeF,
- dokument wysłany do Krajowego Systemu e-Faktur staje się fakturą ustrukturyzowaną po nadaniu mu numeru w KSeF,
- każda e-faktura ma indywidualny numer,
- na otrzymywanie e-faktur ustrukturyzowane z KSeFi należy wyrazić zgodę – w przypadku odmowy trzeba wystawić fakturę tradycyjną lub elektroniczną (np. zwizualizować e-fakturę w postaci PDF),
- przedsiębiorca nie musi przechowywać faktur wystawionych (będą w KSeF przez 10 lat),
- faktura ustrukturyzowana uwierzytelniana jest za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego oraz pieczęci kwalifikowanej,
- po nadaniu identyfikatora faktura jest automatycznie udostępniana odbiorcy i uznana za dostarczoną.
Klasyczna faktura a faktura ustrukturyzowana
Faktura ustrukturyzowana to automatyzacja obiegu faktur oraz nowy sposób księgowania faktur. To również kolejny przykład cyfryzacji ogarniającej każdy aspekt działalności biznesowej.
Klasyczna faktura – w formie papierowej – przechodzi do lamusa. Faktura ustrukturyzowana funkcjonuje w świecie cyfrowym. Nie ma namacalnej formy, można ją tylko zwizualizować. W Krajowym Systemie e-Faktur KSeF będzie zapisana w formacie xml.
Przedsiębiorca wystawiający faktury ustrukturyzowane musi pamiętać, że Krajowy System e Faktur nie będzie przechowywał załączników do faktury. Trzeba je dostarczyć odbiorcom poza systemem KSeF.
W przeciwieństwie do klasycznych, faktury ustrukturyzowane mają ustalony i niezmienny wzór (strukturę logiczną zgodną z FA_VAT) zatwierdzony przez Ministerstwo Finansów. Wymiana faktur sprzedażowych i zakupowych odbywa się w KSeF.
Krajowy system e faktur sprawi, że skończy się problem z zawieruszonymi dokumentami – e-faktury nie można zgubić.
Korzystanie z Krajowego systemu e faktur jest od 1 stycznia 2022 r. dobrowolne. Ministerstwo Finansów zapowiada, że obowiązek wystawiania i odbierania faktur ustrukturyzowanych wejdzie w życie w 2024 roku.
Zalety faktur ustrukturyzowanych
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych odbywa się za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego przy użyciu systemów informatycznych np. SaldeoSMART.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych wymaga zmian organizacyjnych w firmach. To m.in. integracja systemów fakturowych i finansowo-księgowych z platformą KSeF.
Przedsiębiorców czeka sporo pracy, przede wszystkim w dużych spółkach, jednak nie mają wyboru: po okresie przejściowym e faktura i KSeF będą jedynym legalnym sposobem udokumentowania wzajemnych rozliczeń.
Na szczęście cyfryzacja to również duże plusy. Do najważniejszych zalet faktur ustrukturyzowanych należy:
- brak konieczności archiwizacji faktur,
- standaryzacja i jeden wzorzec ułatwiający proces wystawiania faktur,
- skrócenie zwrotu podatku VAT – podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot podatku VAT 20 dni wcześniej (po 40 dniach),
- przyspieszenie obrotu faktur,
- standaryzacja wzajemnych rozliczeń w ramach krajowego systemu e faktur,
- koniec z obawą o zniszczenie lub zgubienie faktury,
- e faktura nie wymaga wystawiania duplikatów,
- podatnik wystawiający faktury w KSeF nie musi wysyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA) – są dostępne w KSeF
KSeF – krajowy system e faktur
Krajowy System e Faktur działa od 1 stycznia 2022 r. Już teraz służy pierwszym firmom do odbierania faktur elektronicznych i ich wystawiania. Ministerstwo Finansów stara się zachęcić kolejnych przedsiębiorców do przejścia na e-faktury. Czekają na nich profity, np. otrzymają zwrot VAT szybciej niż ich koledzy nieużywający systemu KSeF.
System teleinformatyczny KSeF umożliwia wystawianie faktur ustrukturyzowanych i ich otrzymywanie. Jednocześnie będzie służył jako repozytorium dla faktur. Dla służb skarbowych stanie się narzędziem do analizy i kontroli danych oraz uszczelnienia systemu podatkowego. Celem jego wprowadzenia jest również ograniczenie nieprawidłowości w rozliczeniu podatku VAT.
Jakie korzyści może przynieść korzystanie z faktur elektronicznych?
Korzyści wynikające z użycia faktur ustrukturyzowanych wybiegają poza aktualne propozycje Ministerstwa Finansów związane np. z szybszym zwrotem VAT.
Polscy przedsiębiorcy, właściciele firm i działy księgowe mają w przyszłości docenić krajowy system e faktur: brak konieczności przechowywania faktur, wygodę rozliczeń wynikającą z wprowadzenie jednego standardu faktury oraz zwiększenie szybkości wymiany danych (wszystkie faktury znajdą się w cyfrowym repozytorium).
Już teraz warto poznać system e faktur KSeF – od wystawiania faktur ustrukturyzowanych nie ma odwrotu, a szybsze dostosowanie systemów IT i systemów księgowych ułatwi firmie bezkolizyjne przejście cyfrowej rewolucji.