Co znajdziesz we wpisie:
E-doręczenia stają się faktem! Czy teraz komunikacja z urzędami faktycznie będzie łatwiejsza i szybsza? Zbliża się termin obowiązkowego stosowania elektronicznych doręczeń. Sprawdź, kiedy dokładnie zmiany wejdą w życie i co to oznacza dla Ciebie.
E-doręczenia. Wdrożenie i obowiązki
E-doręczenia to system doręczeń elektronicznych, mający na celu usprawnienie korespondencji między podmiotami publicznymi i prywatnymi. Umożliwiają odbieranie, a także wysyłanie korespondencji za pomocą dedykowanych skrzynek elektronicznych.
Plany dotyczące wprowadzenia e-doręczeń uległy zmianie. Choć początkowo ustalono datę 1 października 2024 r., rzeczywisty termin wdrożenia dla pierwszej grupy został przesunięty. Obowiązek stosowania e-doręczeń dla pierwszej grupy podmiotów (organy administracji, zawody zaufania publicznego, nowi przedsiębiorcy wpisani do KRS) wejdzie więc w życie 1 stycznia 2025 r. Dla innych podmiotów prywatnych e-doręczenia będą natomiast implementowane stopniowo, aż do 2029 roku.
Harmonogram wdrażania Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych
Podmioty publiczne
- Od 01.01.2025 r. – organy administracji rządowej, ZUS, NFZ oraz inne podmioty.
- Od 01.10.2029 r. – sądy, prokuratura, Służba Więzienna.
Podmioty niepubliczne
- 01.01.2025 r. – osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, podmioty rejestrowane w KRS i CEIDG.
- 01.04.2025 r. – pozostałe podmioty zarejestrowane w KRS.
- 01.07.2025 r. – podmioty dokonujące zmian w CEIDG.
- 01.10.2026 r. – inne podmioty niepubliczne zarejestrowane w CEIDG.
Kto będzie zobowiązany do założenia skrzynki e-doręczeń?
Wszystkie urzędy, instytucje państwowe i samorządowe będą zobligowane do prowadzenia korespondencji wyłącznie przez system, który docelowo zastąpi tradycyjną pocztę. Żeby otrzymywać dokumenty od podmiotów publicznych w formie elektronicznej, przedsiębiorcy oraz osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, takie jak notariusz, radca prawny czy doradcy podatkowi, będą teraz musieli posiadać własną skrzynkę e-doręczeń.
E-doręczenia. Rejestracja i skrzynka
Żeby założyć skrzynkę e-doręczeń, musisz zarejestrować się na rządowej platformie oraz dokonać wpisu do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE). Proces rejestracji jest prosty i oczywiście dostępny online. Po wpisaniu do BAE korespondencja z urzędami, instytucjami publicznymi i firmami będzie odbywać się wyłącznie w formie elektronicznej. Oznacza to, że wszystkie pisma, decyzje, faktury czy inne ważne dokumenty będziesz otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę e-doręczeń. Nie będzie więc potrzeby korzystania z tradycyjnej poczty papierowej.
Z nowej funkcjonalności będzie można korzystać za pośrednictwem:
- Skrzynki na mObywatel.gov.pl oraz edoreczenia.gov.pl,
- Zintegrowanych systemów kancelaryjnych,
- Aplikacji firm dostarczających usługę e-Doręczeń,
- Konta Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl.
Wraz z wprowadzeniem e-doręczeń czeka nas jeszcze więcej zmian. Może pojawią się także nowe, innowacyjne usługi, które ułatwią nam życie. A może odkryjemy zupełnie nowe możliwości korzystania z dokumentów elektronicznych?