Działalność sezonowa – wakacyjne kompendium wiedzy dla Twojej firmy

Udostępnij:
0
(0)

Budka z lodami, pysznymi goframi czy też wypożyczalnia rowerów lub sprzętu wodnego – pomysłów na prowadzenie działalności sezonowej jest bez liku, a wakacje sprzyjają tego typu biznesom. Sezonowi przedsiębiorcy prowadzą swój interes tylko wtedy, kiedy pojawia się zapotrzebowanie na dane towary, zazwyczaj kilka miesięcy w roku. I choć polskie prawo umożliwia otwarcie firmy tylko na okres wakacji lub ferii zimowych, to warto pamiętać, że w przypadku zakładania działalności sezonowej obowiązują nas takie same formalności, jak przy rozpoczynaniu całorocznego biznesu. Jaki prawami rządzi się działalność sezonowa?

Każda działalność gospodarcza, niezależnie od okresu, w jakim mamy zamiar ją prowadzić, podlega obowiązkowi rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Mówi o tym przede wszystkim Ustawa z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z nią wszystkie podejmowane przez nas czynności mające charakter zarobkowy oraz wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły, muszą zostać zgłoszone i zarejestrowane.

Aby dokonać wpisu i rozpocząć prowadzenie własnego biznesu, wystarczy tylko wypełnić wniosek CEIDG-1 i złożyć go osobiście w urzędzie, wysłać drogą pocztową lub skorzystać z możliwości wypełnienia wniosku online. Niezwłocznie po odebraniu naszego zgłoszenia, system nadaje nam indywidualny numer REGON, a także wysyła informację o rejestracji do Urzędu Skarbowego (który z kolei nadaje nam NIP) i ZUS-u.

Co ważne, niektóre rodzaje działalności gospodarczej wymagają dopełnienia dodatkowych formalności. Dlatego zanim zabierzemy się za wypełnianie wniosku, warto najpierw upewnić się, że nasz sezonowy biznes nie wymaga uzyskania specjalnych pozwoleń od Państwowego Inspektoratu Sanitarnego, co zazwyczaj ma miejsce w przypadku produkcji i wprowadzania żywności do obrotu.

Działalność sezonowa a podatki

Nie jest tajemnicą, że działalność sezonowa generuje maksymalnie szybkie i duże przychody tylko przez kilka miesięcy w roku. Co zatem zrobić z firmą poza okresami zarobkowymi, aby biznes nie przynosił nam strat? Najlepszym wyjściem okazuje się zawieszenie interesu. I choć nie jest to rozwiązanie idealne, to zdecydowanie bardziej dotkliwe dla portfela przedsiębiorcy będzie płacenie wszystkich podatków również poza sezonem.

Pod względem rozliczeń z Urzędem Skarbowym, działalność sezonowa niczym nie różni się od tej całorocznej. Tutaj przedsiębiorcy również podlegają obowiązkowi odprowadzania podatku dochodowego, ryczałtu do uzyskiwanych przychodów lub kwoty pochodzącej z karty podatkowej. Na szczęście na czas tzw. „przestoju” taki interes można zawiesić na okres od 30 dni do dwóch lat – wówczas wystarczy tylko ponownie złożyć wniosek CEIDG-1 . A co zyskuje przedsiębiorca, który zdecyduje się na zawieszenie swojej działalności? Przede wszystkim zwolnienie z obowiązku płacenia składek społecznych i zdrowotnych na czas wstrzymania swojego biznesu, a także możliwość wznowienia działalności z prawem do ponownego skorzystania z opcji jej zawieszenia.

UWAGA! Zgodnie z polskim prawem, zawieszenie działalności gospodarczej jest możliwe tylko w przypadku przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników na umowę o pracę!

Konsekwencje zawieszenia działalności

Decyzję o zawieszeniu działalności sezonowej trzeba dokładnie przemyśleć. Mimo że jest to rozsądny krok w stronę zaoszczędzenia sporej sumy pieniędzy, to wybór ten ma również pewne wady. Najbardziej ucierpią na tym świeżo upieczeni przedsiębiorcy, ponieważ zawieszenie działalności nie jest równoznaczne z przedłużeniem okresu uprawniającego do płacenie preferencyjnego ZUS-u. Oznacza to tyle, że po wznowieniu działalności np. po dwóch latach, będziemy zobowiązani do płacenia wyższych składek na ZUS. Co więcej, jeżeli w ramach prowadzonego biznesu używamy kasy fiskalnej, to w trakcie jego zawieszenia nie możemy z niej korzystać.

Największą zmorą sezonowych przedsiębiorców jest jednak podatek od nieruchomości. Niestety, zawieszenie działalności sezonowej nie zwalnia nas z obowiązku całorocznego opłacania wyższego podatku za lokal handlowo – usługowy. Warto pamiętać, że niższe stawki tego podatku stosowane są tylko w przypadku budynków mieszkalnych.

Działalność sezonowa może być smacznym kąskiem dla każdego, kto ma pomysł i smykałkę do prowadzenia interesów. Niemniej tego rodzaju biznes warto dobrze zaplanować i sporządzić uprzednio wstępną kalkulację. Dzięki temu upewnimy się, że obowiązkowe opłaty uiszczane poza sezonem nie zrujnują naszego budżetu. Przedsiębiorco, zapamiętaj: nieznajomość prawa szkodzi!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jak księgowi postrzegają automatyzację w księgowości?
Następny
Jak skutecznie się reklamować, mając ograniczony budżet?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *