Działalność nierejestrowana w 2024

Działalność nierejestrowana – czy każdy może z niej skorzystać?

Udostępnij:
5
(2)

Otwarcie własnego biznesu to poważna decyzja życiowa, niosąca ze sobą pewne konsekwencje. Do tej pory polskie prawo nie oferowało niczego przyszłym przedsiębiorcom, którzy chcieliby przetestować swój produkt o minimalnych właściwościach (MVP) na rynku, bez wikłania się w formalności związane z założeniem własnej firmy. Na szczęście od 2018 roku obowiązują przepisy, które umożliwiają prowadzenie działalności bez konieczności rejestracji.

Co najważniejsze, działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą. Oznacza to, że przede wszystkim nie musimy uiszczać opłaty składkowej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ani też prowadzić skomplikowanej dokumentacji księgowej.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby prowadzić działalność nierejestrowaną w 2024?

Aby cieszyć się z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą działalność nierejestrowana, trzeba spełnić kilka warunków określonych w artykule 5 ustawy „Prawo dla Przedsiębiorców”. Należą do nich między innymi:

  • Czysta karta

Na działalność nieewidencjonowaną szansę mają wyłącznie te osoby, które nie prowadziły firmy przez ostatnie 5 lat. Regulacja ta nie obejmuje natomiast przedsiębiorców pozostających w spółkach prawa handlowego, ze względu na inną osobowość prawną.

Możesz prowadzić działalność nierejestrową, nawet jeśli masz zarejestrowaną firmę, ale jej działalność w ostatnich 60 miesiącach była zawieszona. Przyjmuje się, że zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej liczone jest jak jej niewykonywanie.

Przepisy przewidują tu jeden wyjątek: osoba fizyczna może wykonywać działalność nierejestrową, nawet jeżeli pomiędzy 30 kwietnia 2013 roku a 29 kwietnia 2018 roku wykonywała działalność gospodarczą, pod warunkiem że:

  • pomiędzy 30 kwietnia 2017 roku a 29 kwietnia 2018 roku nie była wpisana do CEIDG
  • jej wpis do CEIDG został wykreślony przed 30 kwietnia 2017 roku.

Jeżeli działalność gospodarcza była wykonywana poza granicami Polski, to nie ma to wpływu na prawo do wykonywania działalności nierejestrowej w Polsce.

  • Rodzaj działalności

Działalność nierejestrowana NIE będzie mogła być działalnością reglamentowaną, czyli taką, która wymaga uzyskania właściwej koncesji, zezwolenia albo licencji (np. ochrona mienia lub osób, sprzedaż alkoholu czy organizacja usług turystycznych).
Firmę trzeba zarejestrować, jeśli planowana działalność została zdefiniowana w przepisach jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców – chodzi tu np. o pośrednictwo ubezpieczeniowe i usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

  • Dopuszczalny przychód

Ta kwestia najbardziej interesuje osoby, które chcą spróbować swoich sił w biznesie na nowych zasadach. Możesz prowadzić działalność nierejestrowaną w 2024 jeżeli przychody z Twojej działalności nie przekroczą do lipca 2024 roku 3 181,50 zł miesięcznie, a od lipca do 3 225 zł miesięcznie. Limit ten jest wyrażony jako 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym okresie

Warto również uświadomić sobie, że przychód nie jest tym samym, co dochód. Nie chodzi tutaj o czysty zysk, ale sumę pieniędzy, jaką otrzymaliśmy od klienta. Dlatego też dobrze jest przeanalizować, czy w przypadku naszej branży szybkie uzyskanie planowanego dochodu jest możliwe, biorąc pod uwagę wszystkie koszty produkcji towaru (opłacalna pod tym względem jest działalność usługowa, nieco gorzej jest natomiast w przypadku sklepów internetowych, które generują zyski głównie z marży i wymagają ciągłego zaopatrywania w towar).

W sytuacji, kiedy przekroczymy w danym miesiącu dopuszczalną kwotę przychodu, będziemy mieć tylko 7 dni na obowiązkowe zarejestrowanie firmy w CEIDG! Jednak również w takiej sytuacji można skorzystać z preferencji przysługujących początkującemu przedsiębiorcy, jak prawo do zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne (tzw. Ulgi na start).

Zmiany w CEIDG 2018 Jakie zmiany w CEIDG wejdą w życie w 2018 r.? Sprawdź, o czym warto wiedzieć

Działalność nierejestrowana – obowiązki

Choć w przypadku działalności nierejestrowanej przedsiębiorcy nie muszą zaprzątać sobie głowy wyrabianiem w urzędach numeru NIP, REGON czy też zakładać specjalnego konta bankowego, nie oznacza to, że zwolnieni są również z przestrzegania innych obowiązków.

  1. Uzyskując dochody z działalności nierejestrowanej, będziemy musieli je uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36), a co za tym idzie, zapłacić od całej kwoty podatek dochodowy. Aby ustalić wysokość tego podatku, konieczne jest prowadzenie uproszczonej ewidencji.
  2. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym i mimo nieprowadzenia zarejestrowanej działalności gospodarczej będziemy prawnie uznawani za przedsiębiorcę. W praktyce oznacza to tyle, że należy respektować prawa konsumenta, stosować się do reklamacji i zwrotów, a także wystawiać klientom uproszczone rachunki lub faktury (na żądanie kupującego).

Dotychczas polskie prawo nie przewidywało prowadzenia działalności poza rejestrem. Nowa ustawa daje przedsiębiorcom możliwość przetestowania swojego biznesu i jest swego rodzaju panaceum dla wszystkich, którzy uzyskują niewielkie przychody w tzw. szarej strefie. Warto pamiętać jednak, że jak każda regulacja również i ta o działalności nierejestrowanej posiada szereg wymogów i obostrzeń, których zbagatelizowanie może skutkować przykrymi dla przedsiębiorcy sankcjami.

Jeśli zdecydujesz się na założenie własnej firmy, sprawdź, jakie niebezpieczeństwa czyhają na świeżo upieczonych przedsiębiorców

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Księga Przychodów i Rozchodów – czy na pewno wiesz o niej wszystko?
Następny
Jak uniknąć zagrożeń w pracy księgowego?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *