działalność nierejestrowana 2023

Działalność nierejestrowana 2023 – ile wynosi limit przychodu?

Udostępnij:
5
(7)

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest współcześnie bardzo dostępną opcją zarobkową, ale wiąże się też z wieloma obowiązkami. Dla tych, którzy chcą przetestować swoje pomysły biznesowe lub nieco dorobić, została stworzona działalność nierejestrowana. W tym artykule przyjrzymy się, ile wynosi limit przychodu dla tej formy działalności w roku 2023 oraz jakie korzyści i obowiązki niesie za sobą prowadzenie biznesu w ramach tej kategorii. Chcesz wiedzieć, ile można zarobić bez zakładania działalności? Czytaj dalej.

Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną w 2023 roku?

Działalność nierejestrowaną w 2023 roku może prowadzić wyłącznie osoba fizyczna, oczywiście pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim –  osoba taka nie może mieć historii wykonywania działalności gospodarczej w ciągu ostatnich pięciu lat, ani też nie posiadać aktywnej działalności gospodarczej poza granicami Polski. Działalność nierejestrową mogą podjąć także osoby niepełnoletnie, rolnicy, bezrobotni i urzędnicy. Ważne jest jednak, żeby aktywność ta nie obejmowała działań, które wymagają dodatkowego zezwolenia lub koncesji.

Przykładowe formy działań, na których możesz zarabiać w 2023 roku w oparciu o działalność nierejestrowaną:

 • Sprzedaż produktów hand-made (np. biżuteria, odzież, ozdoby czy dekoracje  –  także za pośrednictwem sklepu internetowego czy platform takich jak Etsy);
 • Usługi sprzątające;
 • Fotografia;
 • Petsitting (np. dog- i catsitting) oraz usługi trenerskie;
 • Korepetycje;
 • Freelancing (np. copywriting, projektowanie graficzne, programowanie, marketing internetowy czy tłumaczenia).

Działalność nierejestrowana 2023  –  limit przychodów. Co powinieneś wiedzieć?

Aby prowadzić działalność nierejestrowaną musisz trzymać się określonych limitów przychodów. 

 • Przed 1 lipca 2023 roku przychód nie mógł przekroczyć 50% minimalnej kwoty wynagrodzenia w okresie miesiąca. 
 • Po 1 lipca 2023 roku limit wzrósł do 75% minimalnej kwoty wynagrodzenia. 

Aktualna minimalna kwota wynagrodzenia brutto to 3 600 zł. Oznacza to, że maksymalny miesięczny przychód dla działalności nierejestrowanej wynosi obecnie 2 700 zł brutto.

Warto podkreślić, że limit ten wylicza się w zależności od minimalnego wynagrodzenia, które również ulega modyfikacjom. Podniesie się w styczniu 2024 roku i lipcu 2024 roku, dlatego warto trzymać rękę na pulsie i sprawdzać potencjalne zwiększenia limitów.

Co jeśli przekroczę limit działalności nierejestrowanej 2023?

Jeśli przychód z działalności nierejestrowanej przekroczy ustalony limit, osoba prowadząca tę działalność ma obowiązek zarejestrować firmę w ciągu 7 dni od przekroczenia limitu. W przeciwnym razie działalność nierejestrowa staje się automatycznie działalnością gospodarczą, a osoba taka musi spełnić wszystkie obowiązki wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak składki ZUS czy rozliczenie podatkowe.

Korzyści związane z działalnością nierejestrowaną

Prowadzenie działalności nierejestrowanej niesie ze sobą wiele korzyści. Podczas jej prowadzenia:

 • Nie ma konieczności rejestracji w ewidencji przedsiębiorców (CEIDG), urzędzie skarbowym i GUS. Również numery identyfikacyjne NIP i REGON nie są wymagane.
 • Nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne z tytułu działalności gospodarczej, dlatego to świetna opcja na dodatkowy zarobek, jeśli jesteś objęty ubezpieczeniem w pracy.
 • Nie trzeba płacić comiesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek.
 • Nie ma obowiązku płacenia podatku VAT, jeśli przychody z działalności nierejestrowej nie przekroczą 200 000 zł w skali roku.
 • Nie wymaga się prowadzenia skomplikowanej księgowości, wystarczy uproszczona ewidencja sprzedaży.
bezpłatna wersja SaldeoSMARTZaczynasz przygodę z własną działalnością? Wypróbuj bezpłatną wersję SaldeoSMART i zyskaj proste i sprawdzone narzędzie do fakturowania!

Podsumowanie

Działalność nierejestrowana 2023 stanowi atrakcyjną opcję dla osób, które chcą przetestować swoje pomysły biznesowe lub dorobić do swoich podstawowych dochodów. 

 • Obejmuje określone limity przychodów, których należy przestrzegać. Ile można zarobić bez zakładania działalności? Od lipca 2023 limit przychodów działalności nierejestrowanej wynosi 2700 zł brutto.
 • Prowadzenie tej formy działalności niesie ze sobą liczne korzyści, np. brak konieczności rejestracji firmy czy płacenia składek na ubezpieczenia społeczne. 
 • Ważne jest jednak, aby świadomie zarządzać przychodami i przestrzegać obowiązujących przepisów, aby uniknąć konsekwencji przekroczenia limitu. 
 • Działalność nierejestrowana to z pewnością interesująca opcja dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w biznesie bez nadmiernego obciążenia formalnościami  –  świetny pomysł na start.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Scenariusze pracy z KSeF – to proste z SaldeoSMART
Następny
Zdjęcia wprost z aplikacji mobilnej

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *