Rachunek prywatny a rachunek firmowy

Dowiedz się, dlaczego potrzebujesz rachunku bankowego

Udostępnij:
0
(0)

Zakładasz firmę? Możesz zastanawiać się, czy potrzebujesz rachunku bankowego, a jeżeli tak, to czy musi on być firmowy. Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem.

Jeżeli dotychczas pracowałeś zawodowo, to zapewne twój pracodawca przelewał ci wynagrodzenie na rachunek bankowy. Prowadząc firmę, nie musisz od razu zatrudniać pracowników, ale nie oznacza to, że nie potrzebujesz konta. Dlaczego? Bo jako przedsiębiorca będziesz regularnie rozliczał się z urzędem skarbowym i ZUS-em. Najwygodniej (i przy okazji również najtaniej) będzie, jeżeli przelewy do tych instytucji będziesz zlecał właśnie przez bankowość elektroniczną.

Pozostaje jeszcze kwestia charakteru prowadzonej działalności. Jeżeli będziesz prowadził punkt handlowo-usługowy, to prawdopodobnie dla wygody swoich klientów zdecydujesz się na terminal płatniczy. Atrakcyjne oferty w tym zakresie przygotowują banki, ale wymagają od zainteresowanego przedsiębiorcy założenia rachunku bankowego.

Bezwzględnie zaś rachunku bankowego będziesz potrzebował, prowadząc sklep internetowy. Brak opcji zapłaty przez zlecenie przelewu bankowego najpewniej przyczyni się do braku klientów.

Czy prowadząc firmę, musisz mieć rachunek bankowy?

Wygoda związana z posiadaniem rachunku bankowego to jedna kwestia, innym zagadnieniem jest to, czy jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany taki posiadać. Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne jest zapoznanie się z aktualnie obowiązującymi przepisami, m.in. z:

  • ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa – art. 61 § 1 brzmi: „zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu”,
  • ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, która zobowiązuje podmioty przedsiębiorców do rozliczania się za pomocą rachunku bankowego m.in. wówczas, gdy drugą stroną transakcji jest inny podmiot gospodarczy.

Każda z powyższych ustaw zobowiązuje cię, jako przedsiębiorcę, do posiadania rachunku bankowego. Czy musi to być jednak rachunek firmowy?

Rachunek klienta indywidualnego kontra rachunek firmowy

Czy mając rachunek prywatny, możesz zgłosić go również jako rachunek firmowy? Teoretycznie tak, ale w praktyce może to być dla ciebie kłopotliwe. Po pierwsze banki najczęściej zabezpieczają się przed taką możliwością, umieszczając odpowiednie zapisy w regulaminie korzystania z rachunku. W efekcie osoba, która rachunek przeznaczony dla klientów indywidualnych wykorzystuje w celach firmowych, musi liczyć się z tym, że może on w każdej chwili zostać zablokowany.

Czasem zdarza się tak, że przedsiębiorcy należy się zwrot VAT-u. Niektóre urzędy skarbowe wstrzymują się z wypłatą środków, jeśli przedsiębiorca nie podał rachunku bankowego. Warto, abyś miał tego świadomość.

Pozostaje jeszcze kwestia opłat naliczanych przez banki za prowadzenie takich rachunków. Zarówno konto przeznaczone dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców możesz założyć bez ponoszenia kosztów, ale kwestia miesięcznych opłat jest już bardziej skomplikowana. Mimo że konkurencja na rynku jest duża, banki najczęściej nie rezygnują z pobierania opłat za prowadzenie konta firmowego i obsługę karty płatniczej.

Gdy mowa o rozliczeniach, to w przypadku kont firmowych często stosowaną metodą rozliczenia jest zwolnienie klienta z opłat wówczas, gdy spełni wymagania stawiane przez bank. Przykład? Załóżmy, że zdecydowałeś się na kartę płatniczą do rachunku firmowego. Za taką bank będzie ci naliczał miesięczną opłatę w wysokości 5 zł, ale tylko wówczas, gdy w ciągu miesiąca nie wykonasz przy użyciu karty płatności na kwotę 500 zł.

Czy warto założyć rachunek firmowy?

Rachunek firmowy to konto przeznaczone dla przedsiębiorców. Oznacza to, że jako osoba prowadząca firmę i korzystająca z takiego rachunku możesz liczyć na dodatkowe profity. O jakich mowa? Okazuje, że takie produkty bankowe są bardzo funkcjonalne, tzn.:

  • korzystając z bankowości internetowej, po zalogowaniu się na konto możesz np. wystawić fakturę,
  • masz łatwiejszy dostęp do kredytów i produktów inwestycyjnych (np. o udzielenie kredytu możesz wnioskować online, a decyzja jest wydawana w kilka minut),
  • możesz liczyć na pakiet assistance (np. szybka i darmowa naprawa sprzętu komputerowego w siedzibie firmy),
  • otrzymasz atrakcyjne warunki na zakup terminala płatniczego.

Podsumowując: prowadząc działalność gospodarczą, będziesz potrzebował dostępu do rachunku bankowego. Przed założeniem takiego powinieneś porównać oferty poszczególnych banków, aby wybrać najlepszą ofertę. Warto też, byś szukał idealnego rachunku tylko wśród rachunków firmowych.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Ulga na start, czyli dlaczego warto założyć firmę w przyszłym roku?
Następny
Aktualizacja – status VAT kontrahentów i wystawianie faktur ze wskazaniem Odbiorcy/ Nabywcy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *